Danmarks første ubemandede butik er åbnet ved Faxe

Danmarks første ubemandede butik er åbnet ved Faxe

Med en række tekniske løsninger fra Retail360 og Delfi Technologies har butikskæden Nærkøb, som den første i Danmark, nu indviet en lille, døgnåben købmandsbutik uden personale

NærKøb Express, som butikken hedder, er godt beliggende ved den største indfaldsvej til Faxe by sammen med et Go’on benzinanlæg, og på sigt en moderne vaskehal.
Her kan forbipasserende og lokale fremover handle de mest fornødne varer, i alle døgnets 24 timer.

Butikken rummer ca. 550 af de mest omsættelige varer. Butikken er koblet op på NærKøb i Jungshoved, hvorfra varerne hentes til opfyldning. Det er indehaveren af butikken i Jungshoved, Alice Laursen, som kommer til at stå for den daglige drift af den nye, ubemandede investering i Faxe.

 

Plug-and-play-butikker, der er klar på et par dage
Butikken, som i bund og grund er en specialudviklet container, indeholder både køl- og fryseafdeling, diverse kolonialvarer, slik og chips samt friskbagt brød. Sortimentet henvender sig både til personen på farten, som er sulten for sjov, men kan også sagtens benyttes som redning til den hurtige aftensmad eller diverse mangler i husholdningen.

Hele konceptet er udviklet af Retail360, som har stået for al teknikken, adgangskontrol, betaling samt udvikling og produktion af containeren. Retail360 spår om et stort potentiale og mulighed for, at disse containere kommer til at stå mange forskellige steder rundt om i landet. Og de første indikationer fra interesserede har allerede gjort sig bemærket.

- Det er planen, at disse containere skal være plug-and-play, så der bare skal tilsluttes strøm, internet og fyldes varer på hylderne. 1-2 dage efter at containeren er blevet læsset af, er du altså køreklar”, siger Mads Laursen, direktør hos Retail360.

Elektroniske prisskilte gør det muligt
Når nu butikken er ubemandet, er det et must at priser og prisskilte let kan styres og ændres uden at kræve fysisk tilstedeværelse. Derfor har butikken valgt at implementere elektroniske prisskilte fra Delfi Technologies.

Med de elektroniske prisskilte kan personalet i butikken i Jungshoved, ændre priserne i begge forretninger i deres ERP-system. Så snart der er en prisændring, opdateres de elektroniske prisskilte automatisk i den ubemandede butik. Tilmed er man med elektroniske prisskilte også sikker på, at prisen i kassen og på skiltet er identiske.

- Det ville ikke være muligt at have en ubemandet butik i den skala her, uden at have elektroniske prisskilte. Vi har 30 kilometers kørsel fra butikken i Jungshoved, til den nye butik i Faxe. Hvis vi skulle køre denne distance hver gang vi ændrede en pris, for at opdatere prisskiltet i butikken, ville det ikke være optimalt”, siger Alice Laursen.

 

Integration til eksisterende system
Kommunikationen til de elektroniske prisskilte sker via en trådløs antenne, som er opsat i containeren, samt en cloud baseret softwarepakke. Delfis software er standardiseret og lige til at tilslutte i NærKøbs ERP-systemer, hvor produktinformationer og priser hentes fra. De elektroniske skilte findes i forskellige størrelser, hvor NærKøb Express har valgt den samme størrelse til hele butikken. I fryseskabene benyttes en særlig type af hyldeforkanterne, som tåler minusgrader.

Ved hjælp af Delfi Technologies’ app, kan butikken hurtigt tilknytte nye varer til de elektroniske prisskilte, samt ændre design på skiltet direkte med deres smartphone. Man scanner blot varens stregkode og stregkoden på skiltet, så bliver de to koblet sammen.

Om NærKøb
Danmarks største kæde for selvstændige butiksejere. Butikskæden omfatter både kiosker, nærbutikker, tankstationer, campingpladser og havnekiosker fordelt over hele landet. Efter 20 år, ramte kæden i år 2021 550 medlemmer/butikker.

Delfi Technologies
Europæisk it-virksomhed, der udvikler og sælger stregkodeløsninger i forbindelse med vareregistrering og elektroniske hyldeforkanter - primært til detail-, lager & logistikbranchen, samt sundhedsvæsnet. Delfi Technologies har mere end 30 års erfaring fra branchen og er vokset markant de senere år. I dag råder virksomheden over mere end 110 medarbejdere med kontorer i Danmark, Sverige, Norge, Tyskland, Italien og Vietnam.

-lipe

8/2 2022
  • Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    Robotløsning automatiserer pakkeanlægget

    maskiner ›RoboTool har designet og implementeret en ny pakkeløsning hos Danfoss Drives
  • Fødevarer kommer på græs

    Fødevarer kommer på græs

    maskiner ›Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Smag og farve fra udtrækket har hidtil skabt forhindringer, men det har forskere på AAU arbejdet på at gøre noget ved
  • Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    Tetra Pak New Food Technology Development Centre er åbnet

    maskiner ›Forsøg med pilotanlæg vil fremskynde produktlanceringer, reducere investeringsrisikoen og hjælpe producenterne med at levere konkurrencedygtige fermenterede produkter af høj kvalitet
  • Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    Bleer bliver til plast, cellulose og vand

    maskiner ›Den danske miljøvirksomhed, Verdis, har fået til opgave at genanvende københavnernes bleer. På Kanalholmen 24 i Hvidovre opfører de derfor et nyt genbrugsanlæg, der skal sikre, at københavnernes brugte bleer bliver omdannet til genanvendelige materialer som bl.a. plast, cellulose og vand
  • Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    Universal Robots på markedet med sin hidtil hurtigste cobot

    maskiner ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    Komplet, rullende arbejdsplads fra Norris Print Tech

    maskiner ›En stor tablet, labelprinter og egen kraftig strømforsyning er NPTs nyeste bud på en mobil arbejdsstation til lagre og produktionsmiljøer. Løsningen hedder Newcastle NB Slim Cart og er kombineret med Zebras nye KC50 tablet
  • Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    Årets EuroSkills i Herning bliver den største nogensinde

    maskiner ›Aldrig før i europæisk skillshistorie har der været så mange deltagere tilmeldt til en EuroSkills-konkurrence. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket, og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark
  • Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    Forbedret checkvejer med intelligente optioner til fødevareproducenter

    maskiner ›Mettler-Toledo har annonceret en større opdatering af sin førende C31 StandardLine-checkvejer. Den indeholder en række nye muligheder, der giver større fleksibilitet, hurtigere implementering og forbedret overholdelse af fødevaresikkerheden