Børsen Gazelle 2023 til Element Logic Danmark Medarbejderne i Element Logics hovedkvarter i Odense kan fejre virksomhedens første Gazelle-pris.

Børsen Gazelle 2023 til Element Logic Danmark

Lagerautomationsspecialisten Element Logic Danmark er for første gang blevet kåret som Børsen Gazelle 2023 efter en række flotte vækstår. Prisen kommer som følge af, at virksomheden kan fremvise fire på hinanden følgende regnskabsår med sorte tal på bundlinjen

-Vi er virkelig stolte over at blive Børsen Gazelle. Det er en stor cadeau til det store arbejde, som vores dygtige medarbejdere leverer hver eneste dag. Og samtidig er det en understregning af, at vi har både nogle rigtigt gode løsninger på hylderne og et stærkt team, siger Nikolaj Bjørn Eriksen, administrerende direktør i Element Logic Danmark.

En teknologi der rammer bredt
Element Logic Danmark – der har hovedkvarter i Odense – er en del af Element Logic-koncernen, som er verdens førende leverandør af såkaldt AutoStore-anlæg – højt automatiserede robotlagre, der hjælper virksomheder til at effektivisere og optimere deres logistik. Foruden AutoStore-anlæg leverer Element Logic også robot-, software- og rådgivningsydelser.

I Danmark har Element Logic blandt andet leveret AutoStore-robotlagre til virksomheder som Hummel, t hansen, Proshop, Billig-arbejdstøj, Sanistål og Creative Company. Kunderne findes i både B2B- og B2C-segmentet, hvor Element Logic har haft succes med at levere såvel store som mindre lagerautomationsløsninger.

-Jeg tror, at én af årsagerne til AutoStore-teknologiens succes skyldes, at det er en så fleksibel og skalerbar teknologi, at den er relevant for rigtigt mange virksomheder. Uanset om man har 500 eller 10.000 m2 lagerplads til rådighed, og uanset om man er en mindre webshop eller en stor grossist, siger Nikolaj Bjørn Eriksen.

Anerkendt som en god arbejdsplads
Den høje markedsefterspørgsel har udmøntet sig i nogle stærke årsregnskaber fra Element Logic Danmark de foregående år. I regnskabsåret 2022 voksede bruttofortjenesten således til 68,005 mio. kr. i 2022 mod 58,738 mio. kr. i 2021.

En del af 2022-resultat blev reinvesteret i koncernens fortsatte udvikling. Antallet af danske medarbejdere har således været stærkt stigende fra cirka 23 ved begyndelsen af 2022 til i dag knap 40 – med planer om yderligere ansættelser inden året er omme.

Derfor flyttede Element Logic Danmark sidste år ind i nybyggede lokaler ved Odense Havn, ligesom man fra ledelsens side har haft meget fokus på organisation og kultur i en periode, hvor medarbejderne har skullet løbe rigtig stærkt for at følge med.

-Og derfor betyder det også meget, at vi i både 2021 og 2022 er blevet Great Place to Work-certificeret som en anerkendelse af, at vi er lykkedes med at skabe en positiv arbejdskultur, hvor alle skal føle sig godt tilpas og anerkendt for deres arbejde, siger Nikolaj Bjørn Eriksen.

Fakta om Børsen Gazelle
Børsen Gazelle blev uddelt for første gang i 1995 og uddeles hvert år til de danske virksomheder, der er vækstet mest i de foregående fire regnskabsår. For at blive Børsen Gazelle skal en virksomhed leve op til følgende seks kriterier:

• Væksten måles enten ud fra nettoomsætning eller bruttoresultat. Den skal være på minimum 1 mio. kr., hvis der tages udgangspunkt i årsomsætningen og 0,5 mio. kr., hvis der tages udgangspunkt i bruttoresultatet.
• Man skal have offentliggjort minimum fire regnskaber
• Virksomheden skal være enten aktieselskab (A/S) eller anpartsselskab (ApS)
• Regnskabspraksis må ikke ændres undervejs i de fire år
• Summen af de fire års driftsresultat skal være positivt
• Væksten i nettoomsætningen skal være positiv i hvert af de fire regnskabsår

-lipe

25/10 2023
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    maskiner ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Tetra Pak har vundet international industripris

    Tetra Pak har vundet international industripris

    maskiner ›Automatiserings- og digitaliseringsplatformen "Tetra Pak® Factory OS™ har modtaget Microsoft Intelligent Manufacturing Award (MIMA) 2026 i kategorien Scale
  • Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    Konica Minolta lancerer ny dekorationsmaskine

    maskiner ›JETvarnish 3D Web 400 er den nyeste generation af digitale rulle-til-rulle-trykmaskiner til dekorering af etiketter fra MGI Digital Technology
  • Sealed Air reducerer hulrummene

    Sealed Air reducerer hulrummene

    maskiner ›Virksomhedens nye system, I-Pack-Dual tilpasser to kasseformater med én og samme maskine for at reducere emballageaffald og optimere pladsudnyttelsen
  • Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    Nyt anlæg øger genanvendelsen af problem-plast

    maskiner ›Finske Neste har indviet, hvad der betegnes som verdens største opgraderingsanlæg til flydende plastaffald på sit raffinaderi i Porvoo
  • Føtex afprøver robot-medarbejdere

    Føtex afprøver robot-medarbejdere

    maskiner ›Oprydning, opfyldning af varer på hylderne og tjek af datomærkninger er nogle af de opgaver, en række humaniode HIVE-robotter skal udføre i flere af kædens supermarkeder de kommende år
  • Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    Rost pakkemaskine præsenteret i Danmark

    maskiner ›SEALPAC F6 tilhører en serie nydesignede termoformere, som inden for branchen betegnes som banebrydende. På Nemco Packaging Day blev den demonstreret på dansk jord
  • AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    AI-baserede pakkeprocesser på interpack

    maskiner ›Producenten HAVER & BOECKER demonstrerer fremtidens digitale værktøjer til emballering og logistikløsninger - bl.a. til bulkmaterialer