Børsen Gazelle 2023 til Element Logic Danmark Medarbejderne i Element Logics hovedkvarter i Odense kan fejre virksomhedens første Gazelle-pris.

Børsen Gazelle 2023 til Element Logic Danmark

Lagerautomationsspecialisten Element Logic Danmark er for første gang blevet kåret som Børsen Gazelle 2023 efter en række flotte vækstår. Prisen kommer som følge af, at virksomheden kan fremvise fire på hinanden følgende regnskabsår med sorte tal på bundlinjen

-Vi er virkelig stolte over at blive Børsen Gazelle. Det er en stor cadeau til det store arbejde, som vores dygtige medarbejdere leverer hver eneste dag. Og samtidig er det en understregning af, at vi har både nogle rigtigt gode løsninger på hylderne og et stærkt team, siger Nikolaj Bjørn Eriksen, administrerende direktør i Element Logic Danmark.

En teknologi der rammer bredt
Element Logic Danmark – der har hovedkvarter i Odense – er en del af Element Logic-koncernen, som er verdens førende leverandør af såkaldt AutoStore-anlæg – højt automatiserede robotlagre, der hjælper virksomheder til at effektivisere og optimere deres logistik. Foruden AutoStore-anlæg leverer Element Logic også robot-, software- og rådgivningsydelser.

I Danmark har Element Logic blandt andet leveret AutoStore-robotlagre til virksomheder som Hummel, t hansen, Proshop, Billig-arbejdstøj, Sanistål og Creative Company. Kunderne findes i både B2B- og B2C-segmentet, hvor Element Logic har haft succes med at levere såvel store som mindre lagerautomationsløsninger.

-Jeg tror, at én af årsagerne til AutoStore-teknologiens succes skyldes, at det er en så fleksibel og skalerbar teknologi, at den er relevant for rigtigt mange virksomheder. Uanset om man har 500 eller 10.000 m2 lagerplads til rådighed, og uanset om man er en mindre webshop eller en stor grossist, siger Nikolaj Bjørn Eriksen.

Anerkendt som en god arbejdsplads
Den høje markedsefterspørgsel har udmøntet sig i nogle stærke årsregnskaber fra Element Logic Danmark de foregående år. I regnskabsåret 2022 voksede bruttofortjenesten således til 68,005 mio. kr. i 2022 mod 58,738 mio. kr. i 2021.

En del af 2022-resultat blev reinvesteret i koncernens fortsatte udvikling. Antallet af danske medarbejdere har således været stærkt stigende fra cirka 23 ved begyndelsen af 2022 til i dag knap 40 – med planer om yderligere ansættelser inden året er omme.

Derfor flyttede Element Logic Danmark sidste år ind i nybyggede lokaler ved Odense Havn, ligesom man fra ledelsens side har haft meget fokus på organisation og kultur i en periode, hvor medarbejderne har skullet løbe rigtig stærkt for at følge med.

-Og derfor betyder det også meget, at vi i både 2021 og 2022 er blevet Great Place to Work-certificeret som en anerkendelse af, at vi er lykkedes med at skabe en positiv arbejdskultur, hvor alle skal føle sig godt tilpas og anerkendt for deres arbejde, siger Nikolaj Bjørn Eriksen.

Fakta om Børsen Gazelle
Børsen Gazelle blev uddelt for første gang i 1995 og uddeles hvert år til de danske virksomheder, der er vækstet mest i de foregående fire regnskabsår. For at blive Børsen Gazelle skal en virksomhed leve op til følgende seks kriterier:

• Væksten måles enten ud fra nettoomsætning eller bruttoresultat. Den skal være på minimum 1 mio. kr., hvis der tages udgangspunkt i årsomsætningen og 0,5 mio. kr., hvis der tages udgangspunkt i bruttoresultatet.
• Man skal have offentliggjort minimum fire regnskaber
• Virksomheden skal være enten aktieselskab (A/S) eller anpartsselskab (ApS)
• Regnskabspraksis må ikke ændres undervejs i de fire år
• Summen af de fire års driftsresultat skal være positivt
• Væksten i nettoomsætningen skal være positiv i hvert af de fire regnskabsår

-lipe

25/10 2023
  • 90.000 tons plastaffald til sortering

    90.000 tons plastaffald til sortering

    maskiner ›Fremover bliver langt mere plast håndteret på Resource Denmark, i stedet for at blive sendt til udlandet. Det kan blive startskuddet til en ny dansk genanvendelsesindustri og gøre Esbjerg til plastcentrum
  • Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    maskiner ›Danmark fastholder sin status som et af de mest automatiserede lande i verden. Og nye brancher har overtaget fra den den traditionelle metalindustri viser de nyeste tal fra den internationale robotsammenslutning, IFR
  • Pallehåndteringen bliver elektrisk

    Pallehåndteringen bliver elektrisk

    maskiner ›Den danske specialist i pallemagasiner, Palomat lancerer nu en ny, 100 procent elektrisk løsning, som er et strategisk skridt ind i Industri 5.0
  • Mængden af reddet overskudsmad stiger

    Mængden af reddet overskudsmad stiger

    maskiner ›97 tons fødevarer - alene fra Dagrofa Foodservice - er i år uddelt af organisationen Stop Spild Lokalt til økonomisk pressede personer i hele landet. Det er 10 tons mere end sidste år
  • Mere hjælp til investeringer i produktion

    Mere hjælp til investeringer i produktion

    maskiner ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    maskiner ›Den danske specialist inden for bl.a. datafangst og stregkoder til industrien, NPT A/S har en helt ny og to opgraderede stregkodelæsere fra Zebra på hylderne
  • Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    maskiner ›Universal Robots er med modellen UR8 Long klar med med en slankere og lettere men lige så robust udgave af sin populære UR20
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag