Anuga FoodTec 2024 har fokus på intralogistikDen internationale leverandørmesse for den globale føde- og drikkevareindustri, Anuga FoodTec er arrangeret af Koelnmesse og finder sted fra den 19. til den 22. marts 2024 i Köln.

Anuga FoodTec 2024 har fokus på intralogistik

Messen for leverandører, producenter og akktører i fødevareindustrien, Anuga FoodTec stiller skarpt på intralogistik og de nye automatiske teknologier, der effektiviserer den interne vareforsyning, og skaber helhed mellem lageret og fødevareproduktionen

Intralogistik er et af temaområderne når Anuga FoodTeck 2024 løber af stablen i Köln fra den 19. til 22. marts 2024.

Dermed sætter messsen fokus på de innovative løsninger, der skaber effektive forsyningskæder både i produktionen og mellem lager og produktion.

Omkring 120 udstillere præsenterer innovative løsninger til fuldautomatisk intern vareforsyning i fødevareindustrien på messeområdet. Herunder virksomheder som Apullma, AZO, Behn+Bates, Dinnissen, Habasit, Kuka og WAM og mange andre.

Ud over lagertruck, plukløsninger og shuttlesystemer til paller og varetransport, bliver også en ny generation af selvkørende robotter præsenteret.

AI har en finger med i spillet
Når det handler om at forbedre det interne materialeflow i fødevareindustrien, er en problemfri overgang fra produktion til distribution et nøgleområde.

Her spiller moderne automatiseringsløsninger og kunstig intelligens (AI) en vigtig rolle. I samspil med produktionsfaciliteterne kan det nemlig være med til at både udvide og optimere både lager- og produktionskapaciteten.

Det er et tema, som indlæggene på Main Stage Responsibility i hal 9 tager op. Eksempelvis i forbindelse med paneldiskussionen ’Procesoptimering i logistikken’ den 20. marts 2024. Her kommer indlægsholderne blandt andet ind på på automatiske og førerløse transportsystemers rolle for at sikre optimalt vareflow og arealudnyttelse.

Morgendagens lager
I fremtidens lager er der høje krav til forbundethed, eller ’Connectivity’ som det hedder. Alle de anvendte systemer skal ikke kun kommunikere med hinanden, men også med eksterne systemer og processer.

Anuga FoodTec-udstilleren og intralogistikspecialisten, Westfalia viser et projekt de har gennemført for Spaichinger Nudelmacher. Løsningen demonstrerer, hvilke krav der rent faktisk stilles i praksis.

I 2022 erstattede Westfalia de hidtil anvendte gaffeltrucks på det ca. 4.000 m2 store lagerområde med et automatisk lagersystem med mere end 9.000 paller.

Takket være det kompakte lager i flere niveauer er det muligt at opnå en energibesparende gennemstrømning på omkring 80 lasteenheder i timen i to- til treholdsskift.

Højlageret klarer sig med kun to korridorer, hver med en 25 meter høj ’LiftSatellite’ der indlagrer, og plukker paller på alle niveauer i reolsystemet.

’LiftSatellite’ spiller sammen med conveyorsystemet både ved ind og udlagring. Og bag dette ligger altså en intelligent software, der sikrer en hurtig og sikker vareforsyning.

Lagerløsningen er endvidere forsynet med energieffektiv teknologi, som gør lageret og processerne så bæredygtige som muligt.

Derudover er taget udstyret med et solcelleanlæg, og brugen af emballagematerialer er blevet optimeret gennem automatiserede processer.

Materiellet træffer intelligente beslutninger
Moderne lagerstyringssystemer kontrollerer og administrerer alle lagerets varer, sortimenter og partier samt deres fysiske opbevaringssteder og -enheder.

Integrationen af pick-by-voice-, pick-by-light- og RFID-applikationer og flådestyringssystemer til gaffeltruckflåden er nemt og overkommeligt.

Anuga FoodTec har da også flere showcases på programmet. Her viser udstillerne, hvordan deres hard- og softwareløsninger styrer lagerdriften i fødevareindustrien og kontrollerer optimeringen af arbejdsprocesserne.

Med en høj grad af automatisering i intralogistikløsningerne kan selvlærende AI-systemer optimere og fremskynde alle processer fra modtagelse over lageroverførsel og varepluk til forsendelse.

Nye teknologier som 3D-billedbehandling til lokationsbestemmelse gør det muligt for førerløse transportsystemer (AGV) og autonome mobile robotter (AMR) at træffe intelligente navigationsbeslutninger på baggrund af deres omgivelser.

Kameraer genkender og følger naturlige træk i omgivelserne, så maskinerne på dynamisk vis tilpasser sig omgivelserne og kan bestemme den sikreste og mest effektive rute til destinationen.

Fra de simple til de komplekse løsninger
Både AGV’er og AMR’er finder frem til plukstederne samtidig med, at de plukker og opsamler råvarerne til produktionen eller færdigvarer til forsendelse.

Samtidig er det er også muligt at køre mellem statiske omlastningsstationer eller transportbånd.

Skalerbare robotløsninger er på vej frem i den interne vareforsyning. De øger effektiviteten og pålideligheden og reducerer driftsomkostningerne i både logistikcentre og produktionsvirksomheder.

Anuga FoodTec vil på messen give et indblik i hvordan fødevarevirksomhederne kan drage fordel af, at automationsløsninger går fra at spille en understøttende rolle ved plukning af små dele og til at indgå i mere komplekse og gennemgribende fuldskalaløsninger.

Cobots vil også være med
En supplerende metode til mere helhedsmæssige løsninger, der bliver diskuteret på messen involverer samarbejdende robotter, de såkaldte cobots, som yder støtte til automatiseret varepluk.

Forskellige gribere og selvlærende algoritmer til objektgenkendelse gør dem i stand til at håndtere et bredt spektrum af varer og både logistikcentre og produktionsindustrien bruger dem på forskellige områder.

De kan også identificere og frasortere defekt emballage eller falske produkter.

Også det viser, at automatisering af intralogistiske processer kan blive en vigtig faktor for fødevare- og drikkevareproducenters succes.

-hawin

 

 

 

 

 

 

 

 

6/12 2023
  • 90.000 tons plastaffald til sortering

    90.000 tons plastaffald til sortering

    maskiner ›Fremover bliver langt mere plast håndteret på Resource Denmark, i stedet for at blive sendt til udlandet. Det kan blive startskuddet til en ny dansk genanvendelsesindustri og gøre Esbjerg til plastcentrum
  • Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    Fødevarer, farma og kemi driver robotudviklingen

    maskiner ›Danmark fastholder sin status som et af de mest automatiserede lande i verden. Og nye brancher har overtaget fra den den traditionelle metalindustri viser de nyeste tal fra den internationale robotsammenslutning, IFR
  • Pallehåndteringen bliver elektrisk

    Pallehåndteringen bliver elektrisk

    maskiner ›Den danske specialist i pallemagasiner, Palomat lancerer nu en ny, 100 procent elektrisk løsning, som er et strategisk skridt ind i Industri 5.0
  • Mængden af reddet overskudsmad stiger

    Mængden af reddet overskudsmad stiger

    maskiner ›97 tons fødevarer - alene fra Dagrofa Foodservice - er i år uddelt af organisationen Stop Spild Lokalt til økonomisk pressede personer i hele landet. Det er 10 tons mere end sidste år
  • Mere hjælp til investeringer i produktion

    Mere hjælp til investeringer i produktion

    maskiner ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    Den lettere, den hurtigere og den helt ekstreme

    maskiner ›Den danske specialist inden for bl.a. datafangst og stregkoder til industrien, NPT A/S har en helt ny og to opgraderede stregkodelæsere fra Zebra på hylderne
  • Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    Langtrækkende plukkeassistent fra UR

    maskiner ›Universal Robots er med modellen UR8 Long klar med med en slankere og lettere men lige så robust udgave af sin populære UR20
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    maskiner ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag