AI-baseret fjernovervågning til fødevarebranchen

AI-baseret fjernovervågning til fødevarebranchen

Ishida lancerer Sentinel 5.0 - en AI-drevet software til fjernovervågning og -rapportering. Den skal hjælpe fødevareproducenter og -fremstillere med at sikre maksimal kapacitet, ydeevne, effektivitet og værdi på produktionslinjerne

Sentinel 5.0, der er efterfølgeren til Ishidas Sentinel-software, kombinerer overvågning af maskinernes ydeevne med omfattende dataindsamling for at give fødevareproducenter en smartere, konsolideret og dybdegående analyse af hele deres fødevareproduktionslinjer.

En vigtig opdatering af softwaren er dens kapacitet til maskinlæring, der er baseret på Industry 5.0-principperne om samarbejde mellem mennesker og maskiner.

Sentinel 5.0 kan forbinde og kommunikere med både Ishida- og ikke-Ishida-maskiner og "lære", hvordan fødevareproduktionslinjen fungerer. Den kan derefter tilbyde datadrevne meddelelser om forbedring af ydeevnen til operatørerne, som f.eks. at advare dem om maskiner, der ikke arbejder med deres maksimale kapacitet, og årsagerne til det.

Ian Hodgson, Systems General Manager hos Ishida Europe, forklarer:

-Vi ved, at fødevareproducenter over hele verden altid ser på, hvordan de kan få mest muligt ud af deres fødevareproduktions- og pakkeudstyr og optimere deres forarbejdnings- og pakkelinjer for at opnå den bedste ydeevne. Det er derfor, vi har udviklet Sentinel 5.0.

Sentinel 5.0 gør det ifølge Ishida i bund og grund nemmere end nogensinde før for fødevareproducenter at få en smartere indsigt i deres maskiner og hele produktionslinjer.

-Programmet skaber en platform for meget mere fælles tænkning, og med AI i softwaren er det muligt at optimere ydeevnen, uden at operatørerne selv skal ændre indstillingerne. Resultatet er bedre gennemstrømning, mindre potentiale for produktafgivelse og spild og i sidste ende bedre værdi og fortjeneste, fortæller producenten, og uddyber:

-Sammen med den kontinuerlige fjernovervågning af produktionen kan fødevareproducenter nemt foretage fejlfinding og afhøring af deres veje-, pakke- og inspektionssystemer via Sentinel 5.0 AI-chatbotten.

Maskinmanualer og en stadigt voksende maskinlæringsdatabase betyder, at operatørerne nemt og på afstand kan diagnosticere problemer på deres linjer uden at skulle ringe til Ishidas ingeniører for at få hjælp.

Sentinel 5.0 er tilgængelig under tre abonnementsbaserede licenser - Standard, Premium og Premium Plus, hvor AI- og maskinlæringsfunktionaliteten er tilgængelig på de to sidstnævnte licensniveauer. Alle nye maskiner, der sælges af Ishida, vil have Sentinel 5.0 forudinstalleret, og Freemium-licensen er gratis det første år.

-Ud over den banebrydende AI-teknologi indeholder Sentinel 5.0 alle de funktioner, som den tidligere udgave indeholdt, herunder at give fødevareproducenter ro i sindet med hensyn til overholdelse af regler og kvalitetskontrol, lyder det fra Ishida.

-lipe

6/11 2024
  • Skræddersyede emballager med 3D-automation

    Skræddersyede emballager med 3D-automation

    maskiner ›CMC Packaging Automation har udviklet den første første 3D Vertical Bagger og Auto-packer, som kun optager 10 kvadratmeter og kan passes ind i eksisterende produktionsanlæg i selv mindre faciliteter. Løsningen bliver præsenteret på årets LogiMAT
  • Designpris til Syntegons montageløsning til injektionspenne

    Designpris til Syntegons montageløsning til injektionspenne

    maskiner ›Producenter af diabetes- og vægttabsmedicin er målgruppen for teknologivirksomhedens enkle og fleksible monteringsmaskine, der netop har modtaget 'Baden-Württemberg Design Award FOCUS Silver' for sin innovation og brugervenlighed
  • Norris Print Tech præsenterer tre nye håndterminaler

    Norris Print Tech præsenterer tre nye håndterminaler

    maskiner ›Der er funktioner til alt fra de lette opgaver på kontoret til scanning i de hårdeste og tungeste miljøer i de tre nye Honeywell-modeller CT37, CK62 og CK67 med henholdsvis ren touch- og kombineret touch- og tastaturbetjening.
  •  Robotberedskab i fokus på Årets Robotbrag

    Robotberedskab i fokus på Årets Robotbrag

    maskiner ›Hvordan kan danske virksomheder fremtidssikre sig ved hjælp af robotberedskab og kunstig Intelligens? Det er temaet ved ROBOTBRAG 2025, som Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) arrangerer i Odense den 8. og 9. maj. Nu er tilmeldingen åben
  • Schur og Ishida indgår tættere samarbejde

    Schur og Ishida indgår tættere samarbejde

    maskiner ›De to familieejede, førende leverandører til producenter inden for fødevarebranchen udvider samarbejdet. Fremover er Schur officiel leverandør af Ishidas produkter i Danmark
  • Røntgen og AI skal optimere fødevareproduktion

    Røntgen og AI skal optimere fødevareproduktion

    maskiner ›Avanceret røntgenbaseret 3D-billeddannelsesteknologi, kombineret med kunstig intelligens skal hjælpe med automation og kvalitetskontrol af komplekse emner og processer - i første omgang på danske slagterier
  • Kongskilde Industries fejrer 75 år med innovation og ekspertise

    Kongskilde Industries fejrer 75 år med innovation og ekspertise

    maskiner ›Kongskilde Industries, der leverer luftdrevne løsninger og materialehåndteringssystemer, annoncerer sit 75-års jubilæum og fejrer en bemærkelsesværdig arv af teknisk ekspertise, brancheinnovation og kundepartnerskaber
  • Fleksibel sizing og batching

    Fleksibel sizing og batching

    maskiner ›Scanvaegt Systems udvider produktprogrammet med en ny serie graders, der i kraft af høj præcision, fleksibilitet og konkurrencedygtig pris optimerer danske fødevareproducenters råvareudnyttelse