Nye klæbemidler forstyrrer ikke længere genbrug af papir og papemballage

Nye klæbemidler forstyrrer ikke længere genbrug af papir og papemballage

BASF har skabt et gennembrud i udviklingen af klæbemiddel til etiketter, der skal bruges til transportkasser. De to klæbeprodukter Acronal RCF 3705 pg Acronal RCF 3706 er certificeret til genbrug af den tyske Papiertechnische Stifting, PTS

PTS er et tysk forsknings- og serviceinstitut, der støtter virksomheder inden for alle sektorer i udvikling og anvendelse af moderne fiberbaserede løsninger. Instituttet udfører materialetest til papir- og papemballage.

BASFs innovative klæbemidler løser et grundlæggende problem for genbrug af papir- og papemballage. Mens de fleste af de klæbemidler, der bruges til papiretiketter, forstyrrer papirgenanvendelsesprocessen, er de nyudviklede klæbemidler lette at fjerne tidligt i processen, hvilket gør det muligt at genbruge og udskrive genbrugspapir eller papemballage uden yderligere problemer.

-Når vi arbejder på at opnå verdensomspændende klimaneutralitet, er større cirkulæritet og mere effektiv genanvendelse et must. Ved at udvikle de genbrugsvenlige klæbemidler har BASF ydet et afgørende bidrag til mere bæredygtig mærkning, for eksempel i logistiksektoren, siger Uwe Düsterwald, projektleder, Sustainability in Adhesives, BASF.

Pandemi har forstærket efterspørgsel på transportetiketter
Ud over logistikbranchen er bil- og fødevareindustrien blandt dem, hvor der er stor efterspørgsel på trykfølsomme etiketter. I flere år frem til i dag har transportetiketter udgjort den hurtigst voksende andel af markedet. Dette bekræftes af Alexander Watson Associates (AWA) markedsrapporter såsom 'European Labeling and Product Decoration 2017' og 'Global Annual Review Labeling and Product Decoration 2020'.

Tendensen er blevet forstærket af pandemien i 2020 og 2021 med hurtig vækst i e-handel og postordresalg, som i øjeblikket tegner sig for næsten 15 % af efterspørgslen efter etiketter i Europa.

Den nye klæbemiddelløsning bekræfter virksomhedens forpligtelse til at opnå en bæredygtig cirkulær økonomi som beskrevet i Den Europæiske Unions Green Deal. Ved at vedtage Green Deal sætter EU som mål at opnå klimaneutralitet i industrien og samfundet inden 2050.

For at hjælpe med at nå dette mål blev BASF et stiftende medlem af den tværindustrielle koalition CELAB (Toward a Circular Economy for Labels) i 2020 Det globale netværk arbejder på løsninger til at reducere mærkningsindustriens miljøpåvirkning og fremme en cirkulær økonomi for selvklæbende etiketter i alle brancher.

-lipe 

 

15/2 2022
  • DHL Danmark indfører papirløs returnering

    DHL Danmark indfører papirløs returnering

    etiketter-og-maerkning ›Med produktet "Label Free" kan logistikvirksomhedens kunder nu tilbyde forbrugerne en nemmere og mere miljøvenlig returmetode. I stedet for at skulle printe returlabels, kan forbrugerne blot anmode om en returnering og modtage en QR-kode, som de kan bruge til at returnere deres varer
  • Etiketproducent efterspurgt som ekspert i tekniske folier

    Etiketproducent efterspurgt som ekspert i tekniske folier

    etiketter-og-maerkning ›Grob-Werke er afhængig af udstansede specialfolier fra S+P Samson, når de opsætter deres højpræcisionsanlæg til produktion af batteri der består af moduler i flere lag.
  • UPM Raflatac integrerer data om miljøaftryk direkte i sine tilbud

    UPM Raflatac integrerer data om miljøaftryk direkte i sine tilbud

    etiketter-og-maerkning ›Etiketspecialisten vil sætte ny standard med produktpassprototyper i tilbud til kunderne. De gennemsigtige miljødata skal gøre det lettere at træffe de rette materialevalg
  • To genvalg og et nyt medlem i GRAKOMs bestyrelse

    To genvalg og et nyt medlem i GRAKOMs bestyrelse

    etiketter-og-maerkning ›På generalforsamlinger i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgivere tidligere på måneden var der genvalg til næstformand Thomas Søby fra BUCHS og bestyrelsesmedlem Palle Studsgaard Odgaard fra Dystan & Rosenberg. René Milholt fra Jydsk Emblem Fabrik er nyt bestyrelsesmedlem
  • Etiketten danner multipakkerne

    Etiketten danner multipakkerne

    etiketter-og-maerkning ›Benner MSA's nye multipakmaskine til "mid-range"-produkter er udstyret med Herma-labelapplikatorer
  • Coop vil indføre mærkning af eventuelle, ekstra toldramte varer

    Coop vil indføre mærkning af eventuelle, ekstra toldramte varer

    etiketter-og-maerkning ›Hvis koncernens få, amerikanske produkter bliver belagt med ekstra told fremover, vil de få påført et særligt mærke. Coop vil samtidig reducere markedsføringen af varer fra USA
  • Gallus MatteJet er klar til markedet

    Gallus MatteJet er klar til markedet

    etiketter-og-maerkning ›Heidelberger Druckmaschinens datterselskab, Gallus Group har netop annonceret, at den nye  efterbehandlingsteknologi til Gallus One, Gallus MatteJet er blevet komercielt tilgængelig på globalt plan
  • Vildledende, grøn markedsføring skal stoppes med lov

    Vildledende, grøn markedsføring skal stoppes med lov

    etiketter-og-maerkning ›Ord som "grøn”, ”bæredygtig” og ”miljøvenlig” skal fra september næste år være ulovligt at bruge for virksomheder, hvis de ikke kan dokumentere det. Det er indholdet i et lovforslag, regeringen nu fremsætter i Folketinget