Ny inlineteknik til dobbelt etikettering

Ny inlineteknik til dobbelt etikettering

Herma og Bahmüller introducerer en ny maskine, der for første gang gør det muligt at sætte etiketter på foldeæsker af bølgepap på to sider på samme produktionslinje

Den internationale leverandør af konverteringssystemer til bølgepap, BAHMÜLLER har i samarbejde med HERMA udviklet, hvad de betegner som verdens sandsynligvis første serieproducerede specialfolielimmaskine, som er i stand til at mærke specialkasser af bølgepap inline på to sider.

Det er blevet muligt takket være to højtydende HERMA 500-applikatorer, der er blevet integreret problemfrit i en såkaldt specialfolielimmaskine af typen TURBOX fra BAHMÜLLER, og som også styres via TURBOX'ens centrale HMI.

To TURBOX-enheder med HERMA-etiketapplikatorer er allerede i brug hos en BAHMÜLLER-kunde i Nordtyskland. På nuværende tidspunkt er der installeret omkring 180 TURBOX-systemer på verdensplan.

-Markedet oplever en vækst i efterspørgslen efter etiketteringsløsninger til bølgepapkasser, siger Michael Donnert, Senior Sales Manager hos BAHMÜLLER, og fortsætter:

-Batchnumre, sidste anvendelsesdato og sikkerhedskoder bliver i stigende grad standardfunktioner, som brugere af specialfoldekasser kræver af deres leverandører.

I øjeblikket bliver de usamlede papkasser stadig ofte mærket i et andet, tidskrævende procestrin på en separat linje eller af en ekstern leverandør, nogle gange endda manuelt.

-Ved at integrere applikatoren fuldt ud i vores TURBOX udfylder vi et hul i fremtidsorienterede inline-processer, fortsætter Donnert.

Identifikation ved hjælp af etiketter er eftertragtet hos brugere af specialiserede papkasser, fordi koder på hvide etiketter gør det muligt både at printe og scanne dem i høj kvalitet og tilsvarende høj kontrast.

Til automatisk håndtering af de efterfølgende fyldte kasser er det en stor fordel, at der er etiketter på to sider. Ikke mindst, når kasserne bliver stablet på paller, hvor det er nemmere at sikre, at mindst én etiket er synlig.

 

Også ideel til fortløbende nummererede etiketter
For at kunne montere etiketter på to sider havde specialisterne fra BAHMÜLLER og HERMA et trick i ærmet til designet: Applikatorerne bliver integreret umiddelbart efter fremføreren.

-Det giver os maksimal fleksibilitet og gør det muligt at påføre begge etiketter nedefra. For når først arket er foldet, er effektiv inline-etikettering på to sider næsten umulig, især hvis etiketterne skal påføres på modsatte sider, forklarer Donnert.

Et verifikationssystem inde i TURBOX sikrer, at ikke-mærkede eller forkert mærkede ark bliver fjernet og ikke finder vej til stakken af leverede produkter.

Hvis der bruges fortløbende nummererede etiketter, kan applikatorerne kommunikere med hinanden og generere et stopsignal, hvis der opstår et etiketteringsproblem i venstre eller højre side.


For at muliggøre integrationen af applikatorerne måtte TURBOX redesignes. For eksempel blev transportbåndene forlænget, og kabeltrækkæder blev integreret.

Ikke desto mindre var den tilgængelige installationsplads stadig ekstremt begrænset på begge sider.

-HERMA 500 er forberedt til den slags vanskelige anvendelser, siger Richard Birk, salgsspecialist hos HERMA, og uddyber:

Fordi den også har et modulært design som TURBOX, har den en enestående fleksibilitet. Vi var derfor i stand til at installere centralenheden, udleveringskanten, afvikleren og oprulleren individuelt i henhold til den tilgængelige plads og stadig opnå maksimal processikkerhed. Resultatet er, at HERMA 500 når op på høje hastigheder med op til 250 etiketter pr. minut.

-lipe

19/11 2024
  • Datomærkning skal give længere liv i kludene

    Datomærkning skal give længere liv i kludene

    etiketter-og-maerkning ›Coop vil have forbrugerne til at bruge deres tøj længere i stedet for at smide ud og købe nyt. Til efteråret vil koncernen teste, om datomærkning kan inspirere til mindre tøjspild
  • Linx lancerer nye printere til mærkning og kodning

    Linx lancerer nye printere til mærkning og kodning

    etiketter-og-maerkning ›Den nye 9000-serie af DIJ-printere blevet til efter omfattende kundeundersøgelser, og er netop præsenteret på interpack i Düsseldorf
  • Ny generation dispensere til enhåndsetikettering

    Ny generation dispensere til enhåndsetikettering

    etiketter-og-maerkning ›LD-115/LD-165 og LD-225 labeldispenserne med bl.a. trinløs hastighedsregulering er de nyeste skud på stammen med NPT's klassiker
  • Samarbejde løser klistret udfordring

    Samarbejde løser klistret udfordring

    etiketter-og-maerkning ›Avery Dennison, All4Labels og den japanske producent af skønhedsprodukter, Kao Corporation har sammen skabt en teknologisk løsning, der kan fjerne etiketter helt fra emballagen og lette genanvendelsen
  • NPT bliver en del af Lexit Group

    NPT bliver en del af Lexit Group

    etiketter-og-maerkning ›Med overtagelsen af det danske data capture- og labelingselskab Norris Print Tech, styrker Lexit Group sin position i både Danmark og hele Norden
  • Genanvendelig blister til kosttilskud

    Genanvendelig blister til kosttilskud

    etiketter-og-maerkning ›SÜDPACK Medica vil i næste måned lancere sin NutriGuard blisteremballage, der opfylder alle PPWR-kravene til genanvendelig emballage til kosttilskud
  • Bølgepap til krævende opgaver

    Bølgepap til krævende opgaver

    etiketter-og-maerkning ›Mondi præsenterer et sortiment af semikemiske løsninger, udviklet til bl.a fødevarer og tungt gods på lange transporter, køleopbevaring og miljøer med høj luftfugtighed
  • Ekstra tykt påskeæg vinder emballagepris

    Ekstra tykt påskeæg vinder emballagepris

    etiketter-og-maerkning ›Genanvendelse kombineret med luksus har sikret chokoladeproducenten Hotel Chocolat en innovationspris på London Packaging Week