Herma stempler ind på LogiMATHerma eco med stempelapplikator har premiere på LogiMAT 2026. Løsningen er særligt økonomisk til etikettering ovenfra i stationær tilstand.

Herma stempler ind på LogiMAT

Herma viser for første gang sin nye etiketteringsløsning, Herma eco med stempelfunktion, på LogiMAT 2026. Løsningen er velegnet til etikettering ovenfra på kasser og gør processen både enkel og omkostningseffektiv

Herma udstiller på LogiMAT 2026-messen, som bliver afholdt i Stuttgart fra den 24. til 26 marts. 

Der kan man opleve etiketteringssystemet, Herma eco sammen med en såkaldt stroke-applikator. Løsningen sørger for, at etiketten stemples direkte ned på produktet ovenfra, mens maskinen står stille. Det giver en økonomisk løsning til mange standardopgaver.

- Herma eco har været stærkt efterspurgt lige fra starten. Til almindelige opgaver er den svær at slå, når det gælder pris, funktioner og ydeevne. 

- Vi har sat en ny standard for, hvad man kan forvente af en prisvenlig etiketteringsløsning, siger Philipp Ott, salgsdirektør for nationale og OEM etiketteringsmaskiner hos Herma.

Han fortsætter:

- Det næste naturlige skridt var at udvide anvendelsesmulighederne. Samtidig viser det endnu en gang, hvor fleksible Herma-systemerne er, tilføjer han.

Stor fleksibilitet i etiketteringen
På messen demonstrerer Herma den nye løsning live på sin stand, hvor en komplet etiketteringslinje er sat op.

Her kan besøgende se, hvordan løsningen kan bruges til næsten alle typer etiketteringsopgaver. 

Herma eco vises også i sin klassiske version, hvor etiketter sættes på, mens produktet er i bevægelse.

Et andet højdepunkt på messen er Herma 500, som er en af virksomhedens topmodeller. Den udmærker sig ved høj ydeevne, stor brugervenlighed og stor fleksibilitet og kan tilpasses stort set alle hastigheder, installationer og etiketbredder.

Korte leveringstider
Med Hermas onlinekonfigurator kan maskinbyggere og systemintegratorer selv sammensætte en Herma 500 – enten alene eller sammen med en Herma-ekspert. 

Her kan man vælge blandt andet maskinens bredde, kørselsretning, frigørelsessystemer, hastighed samt type af afvikler og opruller.

Grundmodellen og betjeningen er den samme i alle varianter. Det giver korte leveringstider, nem integration, høj driftssikkerhed og tilfredse brugere. 

Til logistikopgaver kan Herma 500 desuden nemt udstyres med en standard termotransferprinter til print af variable data.

Tilpas efter behovene
Herma Print & Apply-systemerne spiller også en vigtig rolle inden for logistik. 

Her kan komponenter som printenhed, dispenser og opruller placeres i næsten alle retninger, hvilket gør det let at integrere systemet i eksisterende produktionslinjer.

De gennemtestede standardkomponenter i Hermas modulopbyggede system sikrer pålidelig etikettering – også i krævende miljøer. 

Samtidig er det nemt at justere eller udbygge løsningen, hvis behovene ændrer sig, uden at det kræver store nye investeringer.

-hawin


2/2 2026
  • Når produktionen ikke må stoppe

    Når produktionen ikke må stoppe

    etiketter-og-maerkning ›Præcis top- og bundetikettering med automatisk højdejustering sikrer effektiv produktion hos fransk fødevareproducent. HM Systems og deres franske distributør har stået for projektet
  • Klar til FoodTech 2026

    Klar til FoodTech 2026

    etiketter-og-maerkning ›Nimax Danmark har udvidet produktporteføljen og viser eksempler på de mange produkter og løsninger på FoodTech 2026
  • Dannebrogsmærker i køledisken

    Dannebrogsmærker i køledisken

    etiketter-og-maerkning ›Forbrugere der gerne vil købe dansk, kan være i tvivl om oprindelsen for produkterne i supermarkedet. Et lille dannebrogsmærke hjælper dog på vej i køledisken, idet det viser, hvilke mejeriprodukter der er danske
  • Interpack gør branchens dynamik håndgribelig

    Interpack gør branchens dynamik håndgribelig

    emballage ›Endnu en gang blev Interpack det globale mødested for forarbejdnings- og emballageindustrien og viste, hvordan den konkrete omstilling allerede er ved at blive gennemført inden for teknologi, materialer og processer
  • Datomærkning skal give længere liv i kludene

    Datomærkning skal give længere liv i kludene

    etiketter-og-maerkning ›Coop vil have forbrugerne til at bruge deres tøj længere i stedet for at smide ud og købe nyt. Til efteråret vil koncernen teste, om datomærkning kan inspirere til mindre tøjspild
  • Linx lancerer nye printere til mærkning og kodning

    Linx lancerer nye printere til mærkning og kodning

    etiketter-og-maerkning ›Den nye 9000-serie af DIJ-printere blevet til efter omfattende kundeundersøgelser, og er netop præsenteret på interpack i Düsseldorf
  • Ny generation dispensere til enhåndsetikettering

    Ny generation dispensere til enhåndsetikettering

    etiketter-og-maerkning ›LD-115/LD-165 og LD-225 labeldispenserne med bl.a. trinløs hastighedsregulering er de nyeste skud på stammen med NPT's klassiker
  • Samarbejde løser klistret udfordring

    Samarbejde løser klistret udfordring

    etiketter-og-maerkning ›Avery Dennison, All4Labels og den japanske producent af skønhedsprodukter, Kao Corporation har sammen skabt en teknologisk løsning, der kan fjerne etiketter helt fra emballagen og lette genanvendelsen