Etiketproducent efterspurgt som ekspert i tekniske folierS+P Samson dummy-materiale til maskinopsætning ser ud og opfører sig som elektrodematerialet.

Etiketproducent efterspurgt som ekspert i tekniske folier

Grob-Werke er afhængig af udstansede specialfolier fra S+P Samson, når de opsætter deres højpræcisionsanlæg til produktion af batteri der består af moduler i flere lag.

Folierne fungerer som attrapper for de dyre grafitanoder og -katoder. De sikrer, at maskinerne kalibreres uden støvforurening og spild.

Brugen af den form for attrapper har vist sig at være en ressourcebesparende proces og forventes at blive standardpraksis blandt batteriproducenter. Det skriver S+P Samson i en pressemeddelelse. 

Heri hedder det videre at Grob-Werke i mange år har brugt uforgængelige industrielle etiketter, og derfor kender S+P Samson som specialister i forarbejdning af tekniske folier.

- Mærkningsmaterialerne gav os ideen til at diskutere vores udfordringer i batteriproduktionen med S+P. Det førte til en genial løsning, fortæller Stefan Weizmann, applikationsingeniør for specialmaskiner til serieproduktion af battericeller hos Grob-Werke.

Batterier som dem, der bruges i elbiler, består af lag af elektroder og en separatorfolie med en keramisk belægning. For at producere lagene føres materialerne fra ruller, skæres, stables og måles elektronisk med en nøjagtighed på 1/100 mm.

Plader, der ikke passer perfekt, skubbes ud, og de rigtige plader stables. For at sikre, at der ikke går elektrodemateriale til spilde under opsætningen af maskinen, leverer S+P Samson et erstatningsmateriale - en PET-film med en nøjagtig tilpasset belægning, der opfører sig nøjagtigt som elektrodefilmene.

S+P Samson udstanser attrappernes kontur med en nøjagtighed på 1/100 mm ved hjælp af en solid-state stanseanordning.

Dummierne leveres derefter som spoler med en længde på ca. 1 km. Under kalibreringen kører to spoler, en som anodedummy og en som katodedummy, gennem maskinen på 45 minutter.

En ny forretningsenhed er etableret

- Leveringen af elektrodeattrapper til Grobs batteriproduktion er et fascinerende projekt for os, som har vist os, at vi takket være vores evner og ekspertise som markedsleder inden for heavy-duty etiketter nu også er meget efterspurgte som partner til forarbejdning og tilpasning af tekniske folier, forklarer Karl Tochtermann, ceo for S+P Samson og fortsætter:

- Vi ser frem til at anvende vores knowhow i andre sammenhænge og applikationer.

-hawin

 

30/4 2025
  • Labelexpo bliver til LOUPE

    Labelexpo bliver til LOUPE

    etiketter-og-maerkning ›Fra 2026 skifter Labelexpo Global Series navn til LOUPE. Det skal afspejle, at den trykteknologi, der er udviklet til etiketbranchen, nu også revolutionerer inden for bl.a. fleksibel emballage og foldeæsker.
  • Hylder de bedste i branchen

    Hylder de bedste i branchen

    etiketter-og-maerkning ›Der var hæder og ære, da innovation, bæredygtighedstiltag og faglig ekspertise under Labelexpo-messen blev belønnet ved den første uddeling af Labels & Labeling Global Awards inden for etiketter og embllagetryk
  • LabelExpo Europa satte rekorder

    LabelExpo Europa satte rekorder

    etiketter-og-maerkning ›Årets messe, som for første gang blev afholdt i Barcelona, blev den største i sin 45-årige historie målt på både areal og besøgende
  • Papiretiketter med film-look

    Papiretiketter med film-look

    etiketter-og-maerkning ›Med et nyt, gennemsigtigt, selvklæbende materiale fra Herma, kan genanvendelige forseglingsetiketter få et halvgennemsigtigt udseende og muliggøre genanvendelse
  • Aftagelige etiketter til transportemballage

    Aftagelige etiketter til transportemballage

    etiketter-og-maerkning ›UPM Adhesive Materials har på den netop afholdte Labelexpo 2025 lanceret en ny løsning med til den øgede brug af genanvendelige emballager
  •  Hidtil største kampagne for Coop-varemærket

    Hidtil største kampagne for Coop-varemærket

    etiketter-og-maerkning ›- Det kræver lidt mere at være vare i Coop. Det er titlen på koncernens hidtil mest omfattende kampagne for Coop-varemærket, som omfatter cirka 3000 forskellige varer i de fleste kategorier, og har været først med flere miljøvenlige initiativer
  • Nyt formandskab styrker netværk

    Nyt formandskab styrker netværk

    etiketter-og-maerkning ›Ny ledelse af Netværk for Miljømærket indkøb skal gøre netværket til en endnu stærkere drivkraft for grønnere indkøb i private virksomheder
  •  Herma og Xeikon demonstrerer termo-teknologi

    Herma og Xeikon demonstrerer termo-teknologi

    etiketter-og-maerkning ›På Labelexpo i denne uge viser virksomhederne på en fælles stand en produktion af termiske etiketter, der er trykt på Xeikon LX3000 digital etikettrykkemaskine ved hjælp af HERMAtherm top