Boehringer Ingelheim vælger NiceLabel-løsning

Boehringer Ingelheim vælger NiceLabel-løsning

Den globale medicinalvirksomhed, Boehringer Ingelheim, har valgt NiceLabel, en førende global udvikler af etiketdesignsoftware og etikethåndteringssystemer, til at hjælpe virksomheden med at skabe en global, standardiseret etiketteringsproces

Boehringer Ingelheim havde tidligere besluttet at indføre et globalt SAP-system i alle afdelinger for at strømline driften. I forlængelse af dette gav det mening at implementere et globalt etiketteringssystem for at opnå mere gnidningsfri ERP-integration, at foretage nemmere etiketændringer samt at øge driftseffektiviteten yderligere. NiceLabel Label Management System (LMS) var det oplagte valg.

Boehringer Ingelheim anvender hele spektret af funktioner, som NiceLabels LMS kan tilbyde, herunder den indbyggede etiketdesigner til design af etiketskabeloner. Værktøjets dokumenthåndteringssystem giver virksomheden mulighed for at erstatte sine manuelle kvalitetskontrolprocedurer med en fuldt digitaliseret kvalitetssikringsproces.

Dette giver virksomheden den adgang til sikkerhed, godkendelsesworkflows, komplette etiketændringer og printhistorik, som der er behov for. LMS er desuden integreret i Boehringer Ingelheims ERP-system, SAP ECC, hvilket forsyner medicinalgiganten med en centraliseret tilgang til opdatering af etiketoplysninger.

Takket være implementeringen af LMS kan Boehringer Ingelheim nu behandle anmodninger om etiketændringer langt hurtigere end før. Nu hvor kvalitetssikringsworkflowet er en integreret del af etikethåndteringssystemet, kan Boehringer Ingelheim spare værdifuld tid og ressourcer, som tidligere blev brugt på manuelle kvalitetssikringsopgaver. Boehringer Ingelheim har også haft glæde af NiceLabel ABAP-pakken (SAP-konnektor), der forenkler og fremmer integration.

Ken Moir, NiceLabel VP for markedsføring, fortæller:

- Det er fantastisk at se, hvordan Boehringer Ingelheim virkelig har gavn af alle facetter af vores etikethåndteringssystem. Virksomheden har traditionelt set været gode til at vælge branchens bedste it-systemer, så det glæder os, at de har valgt NiceLabel som deres foretrukne globale etiketteringssystem.

I første omgang har Boehringer Ingelheim implementeret LMS på sine produktionsanlæg i Ingelheim, Tyskland og Sant Cugat, Spanien. Virksomheden planlægger med tiden at udvide til andre anlæg rundt om i verden. Næste implementeringssted er i Dortmund, Tyskland og Koropi, Grækenland. Begge implementeringer er planlagt for ikke-produktionsprocesser, dvs. lager- og kvalitetsstyring.

-hawin

2/12 2019
  • Årets grønne indkøber er kåret

    Årets grønne indkøber er kåret

    etiketter-og-maerkning ›Dansk Retursystem er netop blevet kåret som "årets grønne indkøber" 2024 af Miljømærkning Danmark. Kåringen skyldes virksomhedens særlige indsats for bl.a. at sikre grønnere kantiner, vinduespolering og rengøring
  • Europæiske varer får særligt mærke i Salling Group

    Europæiske varer får særligt mærke i Salling Group

    etiketter-og-maerkning ›Kunderne i Bilka, føtex og Netto skal nu have lettere ved at vælge varer af mærker, der er ejet af virksomheder Europa. Fremover vil disse varer være mærket med en sort stjerne på de elektroniske prisskilte i butikkerne.
  • Ekstra stærk klæbemiddel til sikkerhedsetiketter

    Ekstra stærk klæbemiddel til sikkerhedsetiketter

    etiketter-og-maerkning ›HERMA har videreudviklet sin enkeltlags 63S-lim til en flerlagsvariant. Den sikrer, at forseglingsetiketter ikke kan fjernes selv fra overflader som papir, pap, plast eller stål uden at blive ødelagt eller efterlade synlige rester på overfladen
  • Emballage og AIDC-teknologier er i fokus på LogiMAT

    Emballage og AIDC-teknologier er i fokus på LogiMAT

    etiketter-og-maerkning ›Internationale udstillere fra emballageindustrien og fra sektoren for automatisk identifikation og datafangst (AIDC) kommer til LogiMAT 2025 for at præsentere nyheder og porteføljer, der integrerer de allernyeste teknologier
  • Svensk is - som ikke er fra Sverige - er Årets Madbluf

    Svensk is - som ikke er fra Sverige - er Årets Madbluf

    etiketter-og-maerkning ›Ismærkerne Alvesta-is og Järna-is er opkaldt efter to svenske byer. Men de bliver produceret i Holland og dermed har de kvalificeret sig til titlen som Årets Madbluf 2024, som de svenske forbrugere gennem organisationen Äkta Vara netop har kåret hinsidan
  • Nye prøvebøger inspireret af de finske søer

    Nye prøvebøger inspireret af de finske søer

    etiketter-og-maerkning ›Etiketter til vin, spiritus, andre drikkevarer og premiumprodukter er målgruppen for UPM Raflatacs nye prøvebøger, der gør det muligt for kunderne at vurdere tekstur, farve og æstetik af en bred portefølje af etiketmaterialer
  • Skrappere EU-krav til emballageaffald i fokus på Logimat

    Skrappere EU-krav til emballageaffald i fokus på Logimat

    etiketter-og-maerkning ›Etiketproducenten HERMA vil på messen i marts tage udgangspunkt i sit netop patenterede InNo-Liner-materiale, som stort set fjerner produktionsspild ved etikettering
  • Juleøllen varer lige til påske - i Sverige

    Juleøllen varer lige til påske - i Sverige

    etiketter-og-maerkning ›Over halvdelen af de svenske forbrugere, som køber juleøl, siger, at de har øl til overs efter jul. Det viser en ny undersøgelse af Carlsberg Sverige og varemærket Eriksberg, som i den forgangne jul har fundet på en smart etiketløsning på "problemet"