Succes på digitaltryk med inline coating

Succes på digitaltryk med inline coating

Alexir Partnership har fået succes på nichémarkedet for små serier af foldekarton med brugen af deres Xerox – TRESU Pinta inline digitaltryk- og coating-workflow-løsning

Leverandøren af foldekarton, Alexir Partnership, tilbyder omkostningseffektive emballageløsninger til det voksende digitale marked for traditionelle fødevarer.

Efter installationen af en Xerox iGen 4 med TRESU Pinta har man fået et workflow, der består af ark-føder, coating og efterbehandling, og man leverer et væld af services i høj kvalitet.

I løsningen, der blev installeret maj 2015, består elementerne i workflow’et af en digital Xerox iGen 4 trykmaskine med ark-føder, en TRESU Pinta-integreret inline coater til spot og register, en nearline, KAMA ProFold 74 folder/limer og en Kongsberg plotter.

Personlig emballage

Med sin høje hastighed, korte setup-tid, automatiske funktioner og variable datakapacitet, giver enkeltkørsel med tryk og coating mulighed for at operere på markederne for tryksager i korte serier.

Det giver Alexir mulighed for at tilbyde løsninger, der omfatter prøver, og gør det også muligt at lave personlig emballage til kunderne.

Trykløsningen kan producere 110 ark i minuttet. Den 4-farvede (CMYK) Xerox iGen 4 trykmaskine opfylder kravene om høj kvalitet med minimal manuel indgriben.

Løsningen omfatter en inline spektrofotometer, der automatiserer farvejusteringer og kalibrering, sørger for automatisk tæthedskontrol og high-definition linearisering, der eliminerer behovet for grå-skala kalibrering.

Attraktive løsninger

Løsningen til coating efter tryk, leverer TRESU’s Pinta inline flexo coater. WB eller UV lak kan bruges til beskyttelse af produktet, men giver først og fremmest produktet added value ved at forbedre den æstetiske oplevelse af trykmaterialet.

En bred vifte af coatings – iVarnish - muliggør et resultat, der er identisk med analogt tryk, og omfatter mat, glans, ensartet overflade, spot eller linjeeffekter.

- Før vi investerede i den digitale løsning, fik vi forespørgsler på kørsler af måske 500 kartoner, men vores litografiske trykløsning var simpelthen for dyr til at efterkomme disse behov.

Med Xerox’ og TRESU’ produktionslinje og de korte setup tider, leverer vi faste leverancer af attraktiv emballage til producenterne. Det resulterer i salg og indkøb, som helt overgår hvad der ellers bliver brugt på dette marked, siger markedschef hos Alexir Parthership, Claire Summersby.

Korte serier

De fleste job på Xerox TRESU tryk- og coating linjer er på under 5.000 enheder, selvom man kan køre serier på op til 100.000 enheder med variable data.

Ud over at være billig til de korte kørsler er digitalt tryk endvidere en billigere, hurtigere og mere realistisk metode til fremstilling af prøvetryk ved hurtigere reaktion til markedet og et godt supplement til marketing.

- Hos TRESU Group er vi glade for, at Alexir Partnership har valgt en TRESU Pinta inline til forædling af deres digitale tryk. Det har været et meget positivt og udviklende samarbejde med Alexirs positive tilgang til et stigende marked i det digitale segment.

Med fokus på fleksibilitet, hurtig levering og divergerende små oplæg med UV eller WB lakker, som added value, løfter man traditionelle trykte emballager til højere kvalitet og øget branding, siger Kim Krintel, Vice President, TRESU DigitalSolutions.

-hawin

 

27/5 2016
  • HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    tryk-og-print ›Den samlede AI-løsning til storformater kobler software og printer sammen hele vejen fra ordren kommer ind, til printet er færdigt. Målet er bl.a at gøre produktionen enklere og reducere fejl
  • Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    tryk-og-print ›Øget produktivitet og printkvalitet er ambitionen de 12 nye TM- og TX-modeller, Canon Europe lancerer til tekniske og professionelle storformatprintløsninger
  • Fagligt løft hos Heidelberg

    Fagligt løft hos Heidelberg

    tryk-og-print ›Danske HK-Privat-medlemmer blandt trykkere og bogbindere var for nyligt på succesfuldt kursus i Heidelbergs ”Home of Print”
  • Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solution udvider sit nitrocellulosefrie blæksystem med den egenudviklede Gecko CyclOne til tryk på både for- og bagsider og laminering
  • Kalle har fået en ven

    Kalle har fået en ven

    tryk-og-print ›Det svenske fødevareikon Kalles Kaviar samarbejder med Friends-organisationen om at gøre skolestarten tryggere for børn. Det kan nu ses konkret på "kompis-tuberne" i de svenske butikker
  • Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    tryk-og-print ›Med den nye ChromaStar, til intelligent produktion af spotfarver, styrker Heidelberg sin position som systemintegrator og full-service provider hos emballagetrykkerierne. ChromaStar gør det nemlig muligt for trykkerierne at øge produktiviteten og sænke omkostningerne
  • Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    tryk-og-print ›Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026