BOBST bygger videre på stærk labelstrategi i Danmark

BOBST bygger videre på stærk labelstrategi i Danmark

Efter den succesfulde lancering af BOBST Digital Master Series 340 og 510 er den autoriserede salgsagent No-Me ApS nu i gang med at introducere de innovative All-in-One maskiner til kunder i Danmark. Virksomheden repræsenterer hele BOBST oneLABEL-porteføljen og har allerede etableret en stærk installationsbase i landet

Med over 30 års erfaring i den grafiske branche er No-Me hovedsageligt fokuseret på etiketter og emballage og betjener kunder i hele Skandinavien med maskiner og udstyr fra førende leverandører. Teamet ledes af CEO Glenn Büttner, som er utrolig glad for at repræsentere BOBSTs portefølje af print- og konverteringsmaskiner til det voksende labelmarked i Danmark.

- Vi har allerede en række store kunder der med succes kører BOBST smal-bane flexo og digitale trykmaskiner, og vi er nu klar til at udvide denne tilstedeværelse yderligere med DIGITAL MASTER-serien.

No-Me yder lokal salgssupport til danske kunder som det perfekte supplement til den eksisterende servicestruktur fra Bobst Group Scandinavia (BGS).

- Vi er meget heldige at have en så erfaren virksomhed som No-Me med i det globale BOBST-netværk af agenter, forklarer Craig Moran, Region Business Director, BU Printing & Converting.

Han fortsætter:

- Nøglen til succes for vores kunder er at have den rette støtte fra de rigtige folk på alle nationale markeder, og jeg ved, at vores ekspanderende etiket-udbud er i gode hænder hos No-Me i Danmark.

Her er det CEO i No-Me, Glenn Büttner, og hans datter, Christine Büttner, som også er ansat i virksomheden.

BGS logistikhub, som ligger i Brøndby ved København, dækker alle de nordiske lande. Det fungerer som en separat juridisk enhed og understøtter kunder med mekaniske og elektriske BOBST-teknikere, lige som de også tilbyder dedikeret teknisk service- og projektledelse.

BGS understøttes af de ekstra tekniske kompetencer fra Bobst Group UK & Ireland, hvis labelteam omfatter en digital specialist, en smal-bane-webprocesspecialist og yderligere to feltteknikere til webbaseret maskineri. 

De nye modulære Digital Master Series 340 og 510 All-in-One, All-Inline maskiner giver trykkerierne en unik mulighed for at opgradere deres fremtidige etiketproduktion.

Maskinerne spænder fra en digital version til en mere avanceret konfiguration med problemfri integration mellem det centrale højhastigheds UV-inkjet-enhed og de valgte flexotryk- og konverteringsmoduler for den ultimative fleksibilitet. 

- Med lanceringen af Digital Master-serien har BOBST bekræftet ambitionen om at blive markedsleder inden for etiketter, og jeg er meget spændt på fremtiden, siger Glenn Büttner.

OneLABEL-porteføljen kan opleves i det fuldt udstyrede kompetencecenter i Bobst Firenze i Italien, hvor teamet er klar til at byde kunder velkommen med personlige demoer eller til at udføre virtuelle fjerndemoer. BOBST BE OUR GUEST-demodagene løber hele året rundt.

-hawin

 

16/6 2022
  • HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    HP lancerer AI-drevet produktionsløsning

    tryk-og-print ›Den samlede AI-løsning til storformater kobler software og printer sammen hele vejen fra ordren kommer ind, til printet er færdigt. Målet er bl.a at gøre produktionen enklere og reducere fejl
  • Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    Ny generation af Canons imagePROGRAF-serier

    tryk-og-print ›Øget produktivitet og printkvalitet er ambitionen de 12 nye TM- og TX-modeller, Canon Europe lancerer til tekniske og professionelle storformatprintløsninger
  • Fagligt løft hos Heidelberg

    Fagligt løft hos Heidelberg

    tryk-og-print ›Danske HK-Privat-medlemmer blandt trykkere og bogbindere var for nyligt på succesfuldt kursus i Heidelbergs ”Home of Print”
  • Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    Ny, NC-fri blæk vil understøtte genanvendelig emballage

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solution udvider sit nitrocellulosefrie blæksystem med den egenudviklede Gecko CyclOne til tryk på både for- og bagsider og laminering
  • Kalle har fået en ven

    Kalle har fået en ven

    tryk-og-print ›Det svenske fødevareikon Kalles Kaviar samarbejder med Friends-organisationen om at gøre skolestarten tryggere for børn. Det kan nu ses konkret på "kompis-tuberne" i de svenske butikker
  • Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    Heidelberg styrker sin rolle som systemintegrator

    tryk-og-print ›Med den nye ChromaStar, til intelligent produktion af spotfarver, styrker Heidelberg sin position som systemintegrator og full-service provider hos emballagetrykkerierne. ChromaStar gør det nemlig muligt for trykkerierne at øge produktiviteten og sænke omkostningerne
  • Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    Wintipak investerer i Boardmaster fra Heidelberg

    tryk-og-print ›Wintipak er leverandør af aseptiske emballagemateriale-løsninger til flydende fødevarer. Nu styrker virksomheden sine teknologiske kompetencer gennem en betydelig investering i udstyr fra Heidelberg
  • To Red Dot Awards til Canon

    To Red Dot Awards til Canon

    tryk-og-print ›To af Canon Groups grafiske produktionsprintere, varioPRINT iX1700 inkjet produktionsprinter og Colorado XL storformat hybridprinter har begge modtaget den prestigefyldte Red Dot Design Award: Product Design 2026