Ny pakkemaskine fra Multivac kombinerer høj kapacitet og integration i fuldautomatisk" /> Ny pakkemaskine fra Multivac kombinerer høj kapacitet og integration i fuldautomatisk pakkelinje - kan opleves på Interpack 2011 til maj

" />
To-spors traysealer

To-spors traysealer

Ny pakkemaskine fra Multivac kombinerer høj kapacitet og integration i fuldautomatisk pakkelinje - kan opleves på Interpack 2011 til maj

PAKKEMASKINER Med T 850 traysealeren lancerer Multivac den første udgave i den nye generation af traysealere med to spor. Kapaciteten ligger fra 80-100 pakker pr. minut. På Interpack 2011 messen til maj vises T 850 fuldt integreret i en automatisk pakkelinje.

 

T 850 er to-spors udgaven af den eksisterende T 800 traysealer. Den er udstyret med samme innovative maskinteknologi og banebrydende hygiejnedesign. Med en kapacitet på 80-100 pakker pr. minut er T 850 den automatiske inline traysealer med den højeste kapacitet i den nye generation fra Multivac.

 

Med den høje kapacitet er den meget velegnet til fuldautomatiserede produktionslinjer hos store industrivirksomheder – et behov som Multivac med inline-princippet nu har omsat i en to-spors version. T 850 er meget fleksibel i forhold til produkter og størrelser, den er nem at betjene og er designet til det lavest mulige energi- og materialeforbrug.

 

Maskinens vigtigste funktion ligger i fødevaresektoren, primært til kød, pølser og convenienceprodukter, men den er også velegnet til pakning af fisk og skaldyr samt til ost, frugt og grønsager.

 

Multivac er en af verdens førende leverandører af pakkeløsninger til fødevarer, sterile medicinal-produkter og en bred vifte af industriprodukter. I Danmark omfatter produktprogrammet også etiketteringsudstyr fra Multivac Marking & Inspection, slicere og afsværingsmaskiner fra Weber, flow- og posepakkemaskiner fra PFM, inspektionsudstyr fra Ishida og dynamisk vejeudstyr fra Bizerba.

 

-jk

 

Foto: Ny T 850 traysealer fra Multivac med to spor og kapacitet fra 80-100 pakker pr. minut. Bliver udstillet på Interpack 2011 messen til maj.

 

14/2 2011
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Centralt værktøj holder styr på printerparken

    Centralt værktøj holder styr på printerparken

    maskiner ›NPT A/S præsenterer 42Gears Things Management, som fra skyen kan administrere opsætning og styring af f.eks. flere labelprintere på forskellige lokationer
  • Platform til fiberemballage i store mængder

    Platform til fiberemballage i store mængder

    maskiner ›Optima Packaging Group lancerer FiberOne Pro, som ved hjælp af termisk formning håndterer både formbart papir og tørstøbt fiber
  • Fødevareindustrien tæller ned til Foodtech

    Fødevareindustrien tæller ned til Foodtech

    maskiner ›Tre dage med teknologi, viden, inspiration og nye forbindelser venter i Herning fra den 27. til den 29. oktober. AI, energi fermentering og vand er blandt emnerne i oplæggene
  • Postkort til Månens bagside

    Postkort til Månens bagside

    maskiner ›53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle, men rummer også potentiale for store gennembrud.
  • En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    En bronze og 12 Excellence-medaljer ved WorldSkills

    maskiner ›Tjernerelev, Linnea Lind Lehner fik en tredjeplads og så var der priser til ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0 brancherne i Kina