Styr på kakaomassen

Styr på kakaomassen

Q-Interline har fået sin første ordre til måling af kakao, og dermed bevæger virksomheden sig ind i et nyt fødevaresegment indenfor konfekture

Q-Interline har hidtil leveret analysesystemer til kvalitetskontrol på laboratorier hos firmaer inden for produktion af konfekture, hvor kunderne måler på chokolade, mælkepulver, olier, nødder, marcipan og forskellige andre ingredienser.

Med den nye millionordre på to InSight Pro in-line procesmålesystemer til måling af kakaonips er det første gang, Q-Interline skal levere in-line analysesystemer til produktion af den vigtigste råvare i en chokoladeproduktion.

Det skriver Q-Interlinde i en pressemeddelelse. 

Heri fortæller leverandøren af analysesystemer videre, at kakaobønner får først fjernet selve skallen, inden de bliver knust til kakaonips og senere bliver forarbejdet til kakaomasse og kakaosmør.

Kakaobønner varierer meget i kvalitet, farve og smag afhængig af, hvor i verden de produceres, og hvordan vækstbetingelserne har været i løbet af modningsperioden.

I følge Q-Interlinde ønsker forbrugerne at slutproduktet altid har samme smag og farve. 

Det stiller store krav til producenterne af kakaomassen, og de bruger dermed mange ressourcer på at blande forskellige partier af kakaomasse sammen til den helt rigtige farve og smag.

Vigtig viden om forarbejdning
Ved at måle på kakaonips inden de videreforarbejdes, kan producenterne tidligt i processen opnå vigtig viden om, hvordan kakaomassen skal forarbejdes, så de kan styre processen mere optimalt med hensyn til farve og smag.

Ordren er kommet i hus i tæt samarbejde med et internationalt projektteam fra kundens og Q-Interlines side.

Og Q-Interline bliver valgt som leverandør, fordi både hardwaren og kompetencerne i projektteamet indfrier kundens ønsker og forventninger på kort og lang sigt.  

- Vi har arbejdet tæt sammen på tværs af grænser, og vores salgsteam fra Tyskland og Frankrig har været dybt involveret i projektet sammen med vores globale og franske applikationsspecialister og vores udviklingsafdeling, som bl.a. har udført forstudier i vores eget laboratorium, beretter CEO Martin Roithner Henriksen.

Q-Interlines robuste og vedligeholdelsesfrie InSight Pro in-line system er skabt til at blive monteret direkte i produktionsområdet.

Det er muligt fordi målesystemet er indbygget i et beskyttende kabinet, der kan modstå både støv, vand, høj omgivelsestemperatur og vibrationer.

- Dette er en særdeles spændende ordre, idet kunden har produktion i mere end 50 lande verden over, og de har et stort behov for at måle direkte i produktionen mange steder på hver produktions-site.

- Kunden ønsker at standardisere in-line måling på alle deres fabrikker i verden, og de har behov for at måle et antal steder igennem hele produktionsprocessen på hver fabrik.

- Vores InSight Pro in-line analysesystem kan tilsluttes flere målepunkter med ét analysesystem, hvilket gør Q-Interlines løsning attraktiv og meget velegnet til denne kundes behov, udtaler CEO Martin Roithner Henriksen-

Han fortsætter:

- Kunden har ønske om et vedligeholdelsesfrit analysesystem, der kan fjernovervåges fra centralt hold, idet deres fabrikker ligger spredt over hele verden. Netop det får de med vores InSight Pro system.

-hawin

6/3 2024
  • Domino præsenterer digital retrofit-hybridtryk

    Domino præsenterer digital retrofit-hybridtryk

    maskiner ›På LOUPE Americas-messen vil besøgende kunne se livedemonstrationer af de nyeste teknologier til hybridtryk på etiketter
  • Tilpasset emballageløsning på Automatik-messe

    Tilpasset emballageløsning på Automatik-messe

    maskiner ›Mindre tom luft i forsendelserne er en af gevinsterne ved et samarbejde mellem Opitz Packaging Systems og IMI Bahr. Løsningen med elektriske lineære aktuatorer kan ses i næste uge i Brøndby Hallen
  • Danskproduceret løfteudstyr på vej ud i verden

    Danskproduceret løfteudstyr på vej ud i verden

    maskiner ›Bornholmske Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere i rent stål. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr, og de første udenlandske kontrakter er på plads
  • Flere økologiske fødevarer i professionelle køkkener

    Flere økologiske fødevarer i professionelle køkkener

    maskiner ›Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af økologiske varer til de professionelle køkkener steg med ni procent i 2025. Men vi er slet ikke i mål, lyder det fra Økologisk Landsforening, som ønsker politisk handling
  • Digital overvågning til isproduktionen

    Digital overvågning til isproduktionen

    maskiner ›Tetra Pak har i samarbejde med Axis Communications udviklet en ny digital løsning, der giver isproducenter realtidsindsigt i alle led af produktionslinjen
  • Avanceret osteproduktion tager form

    Avanceret osteproduktion tager form

    maskiner ›Tetra Pak og Heler Foods bygger et avanceret osteproduktionsanlæg i Storbritannien med en kapacitet på 38.000 ton ost om året
  • Chokoladeudstyr på italienske hænder

    Chokoladeudstyr på italienske hænder

    maskiner ›Aasted- og Hedstrøm-familierne der ejer leverandøren og producenten af procesløsninger og udstyr til konfektureindustrien, Aasted har indgået aftale om at sælge virksomheden til den italienske industrikoncern, PiovanGroup 
  • Udnytter hele havrekernen

    Udnytter hele havrekernen

    maskiner ›Tetra Paks nye proceslinje til havredrikke er udviklet til at udnytte ressourcerne bedre gennem øget effektivitet og mindre produktionsspild