Optimeringen starter med leverpostejen

Optimeringen starter med leverpostejen

Den nordjyske hydraulikvirksomhed Serman & Tipsmark, der i mere end 25 år blandt andet har produceret kundespecifikke fylde- og håndteringsanlæg til fødevareindustrien, lancerer nu et nyt koncept, S&T Food. Med det sætter Serman & Tipsmark yderligere fokus på energioptimering, automatisering og nedbringelse af madspild i fødevareindustrien

Hydrauliksystemer forbindes ofte med enorme maskiner til offshore- og marineanlæg, hvor en pumpe skaber bevægelse via væsketryk i rør og flytter mange tons. Men hydraulik benyttes i høj grad også i fødevareindustrien til blandt andet påfyldning af leverpostej i aluminiumsbakkerne, som vi kender fra køledisken i supermarkedet.

Disse fyldesystemer har Serman & Tipsmark produceret til fødevareindustrien i mere end 25 år, og leverer i dag hele 95 procent af landets fyldeanlæg til danskernes foretrukne kødpålæg, leverpostej.
Nu vil den nordjyske hydraulikvirksomhed bygge videre på succesen med lanceringen af et nyt koncept, S&T Food, der skal sætte strategisk fokus på fødevareindustrien:

- Med S&T Food lancerer vi nu et nyt koncept, der sætter yderligere fokus på automatisering, energioptimering og nedbringelse af madspild. Konceptet bygger på 25 års erfaring med udvikling af kundespecifikke automationsløsninger til fødevareindustrien, siger Per Kristoffersen, der er salgschef hos Serman & Tipsmark, og fortsætter:

- Vores anlæg anvendes i dag hovedsageligt til fyldning af leverpostej og andre lignende produkter, men vores løsninger har også et potentiale i andre dele af fødevareproduktioner.

Serman & Tipsmarks fyldeanlæg kan fylde helt op til 140 leverpostejsbakker i minuttet og producerer mere end 30 millioner leverpostejer om året i Danmark.

- Der er stort fokus på madspild i fødevareindustrien, som derfor er begyndt at producere i flere, men mindre ordrer. Vores fuldautomatiserede fyldeanlæg er derfor gearet til hyppige produktskift og designet til at dosere leverpostejen med en meget høj præcision. Det betyder, at bakken fyldes med lige akkurat den mængde, der skal til, så man undgår overfyld og produktspild – uden at gå på kompromis med produktionens effektivitet.

Nye markeder i udlandet
Udover at Serman & Tipsmark lancerer et nyt strategisk fokus i Danmark, vil hydraulikvirksomheden med sit nye koncept også indtage nye markeder i udlandet:
- På baggrund af vores erfaringer herhjemme i Danmark er vi også begyndt at kigge mod udlandet. Det gælder i første omgang nærmarkeder i Europa, såsom Norden og Tyskland, siger Per Kristoffersen og tilføjer:

- Den internationale fødevareindustri hungrer efter nye løsninger, der kan hjælpe med at optimere produktionen. Som i mange andre industrier er det ofte med henblik på at optimere driften, men samtidig er der et stigende fokus på bæredygtighed herunder særligt at bekæmpe madspild og nedbringe energiforbruget, og den udvikling smitter af på firmaer som os, der udvikler smarte og automatiserede løsninger.

Om Serman & Tipsmark:
Serman & Tipsmark er specialister i avanceret hydraulik og leverer til industri-, offshore/marine-, mobil- og energiområdet. Virksomheden har hovedsæde i Brønderslev og serviceafdelinger i Brønderslev og Tommerup. Der er cirka 50 ansatte fordelt på produktion/værksted, service, logistik, salg, PTA/udvikling og administration.

-lipe

24/11 2020
  •  Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    Supermarkeder vil have automatisk alderskontrol

    maskiner ›Et teknologisk alderstjek vil både begrænse mindreåriges køb af varer som alkohol, tobak og nikotin og lette medarbejdernes opgaver i butikkerne, siger Coop og De Samvirkende Købmænd (DSK)
  • Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    Bobst forener optimeret blækforsyning med automatisering

    maskiner ›Den nye model i Master 6003 gravure-trykpressefamilien reducerer mængden af farve og dermed også forbruget af opløsningsmidler
  • Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    Fra tekstilaffald til spindeklare fibre

    maskiner ›Kravene til genanvendelse af tekstiler bliver øget, og nu har STADLER Group udviklet en integreret sorteringsløsning, som samler en række patenterede processer i ét og samme anlæg hos italienske IGERS
  • Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    Hygiejne stiller forskellige krav til portene

    maskiner ›Hygiejne og rengøring stiller høje krav til døre og porte i fødevareindustrien og medicinalindustrien. Men selv om de på mange områder har samme fokus på renhed og sikkerhed, er miljøerne forskellige – og det afspejler sig også i Door Systems produktudbud
  •  - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    - Hygiejnisk design skal være konkret og tilgængeligt

    maskiner ›På årets FoodTech giver sammenslutningen EHEDG de besøgende både dybere viden og helt konkrete forslag til hygiejnisk produktionsudstyr. Bl.a. med over 50 klare retningslinjer, en fysisk læringsstation og indlæg om robotter i produktionen mm.
  • DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    DIRA får nyt efternavn og bliver medlem af DI

    maskiner ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Centralt værktøj holder styr på printerparken

    Centralt værktøj holder styr på printerparken

    maskiner ›NPT A/S præsenterer 42Gears Things Management, som fra skyen kan administrere opsætning og styring af f.eks. flere labelprintere på forskellige lokationer
  • Platform til fiberemballage i store mængder

    Platform til fiberemballage i store mængder

    maskiner ›Optima Packaging Group lancerer FiberOne Pro, som ved hjælp af termisk formning håndterer både formbart papir og tørstøbt fiber