
Kongen af workflow
Heidelberg er gået fra at være en sværvægter indenfor trykmaskiner til også at være den elegante leverandør af softwareintegration til bl.a. emballagetrykkerier - i januar tog 48 kunder del i åbent hus på Stamholmen
EMBALLAGE TRYK Heidelberg var midt i januar vært for nogle travle demo-dage på Stamholmen i Hvidovre, hvor de viste et komplet integreret packaging workflow med Prinect. Alt sammen under mottoet ”fra design til output”, hvor Prinect er fællesbetegnelsen for Heidelbergs hardware- og softwareprodukter, der begrænser indtag af data fra blot en kilde.
- Heidelbergs Prinect koncept ER løsningen, starter Jacob Hededam, salgschef Prinect & Digital i Danmark, med at slå fast ved ankomsten. - Prinect kan automatisere workflowet lige fra ordreindtag til levering af færdigforarbejdet emballage. - Med de nye moduler inden for Prinect til packaging har vi nogle helt unikke værktøjer til alle typer af emballageproduktion, også til de små oplag, fortsætter Jacob Hededam.
Fra Heidelbergs tyske hovedkvarter gav konsulent Susan Spichtinger efterfølgende de besøgende en grundig indføring i programmet Prinect Packaging Designer, der er bygget oven på INGview software fra Bulgarien. Prinect Packaging Designer råder over ECMA-katalogets standardæsker og -kasser, hvor det er hurtigt og bekvemt at ændre på mål og design. Programmet har et plugin til Illustrator, så designerne frit kan designe emballagen.
Prinect Package Designer gør desuden pre-setting data klar til den videre proces - og med Prinect Signastation Packaging vises det videre forløb med udskydning og klargøring til tryk. Endvidere tilbyder Prinet Packaging Designer en indbygget kalkulator til øjeblikkelig beregning af trykarkets spildprocent i forskellige mønstre samt fx længden af nødvendigt stansebånd.
– Vores planlægningsværktøjer i Prinect er online, så vi er hele tiden er et skridt foran udviklingen, fortæller Palle Rovsing Nissen, Prinect Integrator i Heidelberg. – Nu er det muligt for kunderne at modtage korrektur på deres emballagedesign i 3D via ’Heidelberg Remote Access’ i en fuld rippet PDF version. Denne feature er helt ny og et kvantespring frem for workflowet mellem kunde og trykkeri. Kunden får tilsendt et såkaldt smart hyperlink, der giver en tids- og stedsafgrænset adgang til designfilen. Og kunden kan vel at mærke se det færdige design UDEN at have det pågældende software installeret.
Administrerende direktør i Heidelberg Danmark/Sverige, Jens Cronval fortæller, at sammenlægningen tilbage i oktober 2011 i et hovedkontor i Hvidovre er forløbet rigtig godt: – Kunderne har taget godt imod denne effektivisering og rationalisering, hvor vi har udvalgt de absolut bedste leverandører. Også vores interne flow er klart forbedret, hvor danske og svenske kolleger nu sidder fysisk sammen i teams omkring stamfunktionerne, hvilket betyder, at kunderne stadig får den kendte Heidelberg kvalitet i alle led og produkter.
- Det er utroligt spændende og vigtigt for os, at vi nu kan gå ned på drupa 2012 messen og vise, at vi kan fremstille emballagedesign i en 3D portal i en rippet PDF version. Det er helt nyt i branchen og noget, som vi naturligvis forventer os meget af, sluttede Jens Cronval.
Heidelbergs offensiv mod emballagetrykkerier startede under drupa 2008 med introduktionen af deres VLF trykmaskine med 1620 mm bredde. På drupa 2012 opslår Heidelberg sine maskiner og udstyr i Hal 1 mens Hal 2 er forbeholdt partnere.
Det komplette Prinect Packaging workflow var under arrangementet hos Heidelberg i Hvidovre koblet op imod en Zünd M-800 digital skæremaskine, så det endelige output kunne vises til de mange besøgende fra både Danmark og Sverige. Digital skæring overflødiggør brugen af stanseforme, hvilket gør processen billigere og hurtigere, idet man ikke skal vente på levering og montering – og så er der ingen makulation.
-jk
Foto: En af de besøgende på Heidelberg arrangementet, Frederiksberg Bogtrykker, har pt. ingen softwareintegration, og var derfor meget interesseret i at høre mere om mulighederne for fx at starte med at udbygge prepress delen med Prinect, der så kan kommunikere med trykkeriets administrative system. Her (tv.) Martin Roed Nielsen, der repræsenterer Zünd Skandinavien ApS.
Foto/forside: - Heidelbergs Prinect koncept er løsningen for softwareintegration i emballagebranchen, siger Jacob Hededam, salgschef Prinect & Digital i Danmark under Heidelbergs demo-dage midt i januar på Stamholmen, Hvidovre.
Relaterede nyheder
- • Få styr på farverne
- • Fuld damp på flexokøkkenet
- • Farver der matcher virkeligheden
- • Grafiske vinde
- • Ny sælger til RR Print
- • Lille italiener klarer både etiketter og emballage
- • Kodak parate til drupa 2012
- • Der er tryk på efterbehandlingen
- • Strømlinet arbejdsgang
- • Storformat udvider produktgaranti
- • Drupa fusionerer med Internettet
- • Müller Martini forbereder sig på drupa 2012
- • Tidsskrifterne AGI og Grafisk Forum slås sammen
- • Få mere fart på farverne
- • Tag temperaturen på farven
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla