Boxon og Kobber & Co slår deres virksomheder sammen
For at styrke sin positionering på det danske marked har Boxon ved årsskiftet valgt at slå sig sammen med Kobber & Co
EMBALLAGE Boxon AB med hovedsæde i Helsingborg har efter købet af Crown Emballage tilbage i 2005 drevet emballagevirksomhed gennem deres datterselskab Boxon A/S beliggende i Hvidovre.
Hvor Boxon vel mest har været kendt for at sælge specialemballage og standardvarer, har Kobber & Co, ud over standardvaresortimentet, lagt stor vægt på udvikling, design, displayløsninger, flyttekasser, lagerstyring mv. ”Ved at kombinere disse to selskaber, får vi en fantastisk pallette af produkter og ydelser, vi kan tilbyde både nye og eksisterende kunder” siger Boxon AB, CEO Anders Yllfors.
”Vi har gennem længere tid gerne ville have større fokus på det danske marked, og da muligheden opstod med Kobber & Co, slog vi til”. ”Det har i den forbindelse været afgørende, at Henrik Müller og Christian Kobber har indvilget at stå i spidsen for den fortsatte drift, som de har haft succes med i Kobber & Co” slutter Anders Yllfors.
Det er det nye selskabs dedikerede mål inden for fire år at være én af de tre foretrukne leverandører på det danske emballagemarked. Begge selskaber er kendetegnet ved en høj grad af kundeloyalitet - mange kunder er kommet til på baggrund af anbefalinger kunderne imellem.
”Vi må for alt i verden ikke glemme at fokusere på vores eksisterende kunder, fordi vi nu slår pjalterne sammen” siger direktør Henrik Müller og fortsætter ”men det er klart, at med de muligheder vi har i det nye selskab, skal vi ud over stepperne og besøge nye såvel som eksisterende kunder hurtigst muligt”. ”Jeg er sikker på, at der er mange virksomheder, der vil kunne have udbytte af et samarbejde med os”.
Boxons nuværende faciliteter i Hvidovre lukkes ned og medarbejderne flytter til Kobber & Co’s lokaler i Kvistgaard. Det fortsættende navn vil være Boxon A/S.
-jk
Foto: Boxon A/S forhandler bl.a. strapudstyr fra Strapex ApS.