
Schneider Electric sætter alle sejl til
Schneider Electric lancerer det nye automationskoncept MachineStruxure på hi[11], hvor der også vil være andre spændende produktnyheder, inspirationsoplæg og masser af robotter
AUTOMATIK De besøgende på Schneider Electrics stand G5630 vil blive præsenteret for et bredt udvalg af automationsløsninger med fokus på energioptimering. For første gang vil Schneider Electric og ELAU, der har været ejet af Schneider Electric i seks år, udstille sammen i Danmark.
"Vi ønsker at vise vores kunder og samarbejdspartnere, hvordan vores løsninger og produkter komplementerer hinanden, hvilket især bliver tydeligt med lanceringen af MachineStruxure”, fortæller Sebastian Ory, VP Industry Business hos Schneider Electric og fortsætter:
”Schneider Electric er traditionelt en af de stærke komponentleverandører inden for industriel automation på det danske marked. Vores ambition er at blive en af de førende leverandører af avancerede automationsløsninger inden for specifikke segmenter som maskinbyggere, vand og spildevand og fødevareindustrien. Derfor præsenterer vi også en række segmentløsninger på hi[11].”
Schneider Electric har fået følgende nyheder bedømt i hi MARKS: MachineStruxure (konceptuel tilgang til automationsløsninger – bedømt til tre stjerner), Altivar212 (frekvensomformer specielt udviklet til HVAC-anlægget – to stjerner) og Harmony XB5R (tråd og batteriløs trykknap – en stjerne).
MachineStruxure er et svar på de øgede krav om omkostningseffektivisering, som maskinbyggerne møder samtidig med, at automationsløsningerne bliver mere og mere komplekse, bl.a. fordi de forskellige hardwarekomponenter alle kræver forskellige programmeringssoftware. Det centrale element i MachineStruxure er den enkle og komplette softwarepakke SoMachine, der tager den fulde styring lige fra udviklingsprocessen til ibrugtagning af maskinerne.
MachineStruxure nedsætter maskiners ”time-to-market” med op til 50% og dermed også omkostningerne, bl.a. ved at samle al programmering i softwaren SoMachine, der har forud-programmerede funktionsblokke og kan beregne maskinens ”energy footprint”.
”hi[11] er det helt rigtige sted at lancere MachineStruxure, fordi vi har hele branchen samlet under samme tag”, fortæller Sebastian Ory og fortsætter: ”Med MachineStruxure kan vi tilbyde maskinbyggere relevante løsninger i hele spekteret fra simple omkostningsoptimerede maskiner til high performance maskiner i et enkelt og homogent softwaremiljø.”
Schneider Electrics på hi[11]
Stand G5630
-jk
Foto: Robot spiller kryds-og-bolle.
Relaterede nyheder
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Et smart lille industrikamera
- • I Rubik-terningens ånd
- • Fisk, fisk og atter fisk
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Opskummet lim klæber bedre
- • Dansk limekspert starter op i Nordpolen
- • Nye dimensioner inden for decentral drev arkitektur
- • Innovationspris til transportenheder
- • Fokus på livskvalitet, arbejdsmiljø og effektivitet
- • Ny salgsdirektør for nødstrømsanlæg
- • Elektriske cylindere sætter ny standard
- • Spørg til gassen på www
- • Cabinplant modtager Ingeniørens Produktpris 2011
- • Q-System etablerer datterselskab i Sverige
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla