
Ny spiller på det danske limmarked
GlueLine er navnet på en ny virksomhed, der vil udfordre limbranchen og stå for salg af og rådgivning om køb og udvikling af lim til industrien
LIM Bag det nye limfirma i Ringsted står Jens Rasmussen (50), der har mange års erfaring i limbranchen.
GlueLine har allieret sig med limproducenten og -importøren PKI Supply i Fredericia, der i Danmark har forhandlingen af produkter fra de helt store aktører på det internationale limmarked, Henkel og BASF. Desuden producerer PKI selv en række limprodukter.
Det er kombinationen af salg og rådgivning til industrivirksomheder, der kommer til at kendetegne GlueLines profil i markedet. Firmaet henvender sig især til virksomheder i træ-, papir- og byggeindustrien. Desuden er bryggerier en væsentlig målgruppe.
En proces i GlueLines regi foregår typisk ved, at GlueLine hjælper en industrivirksomhed med at finde den rigtige lim til et nyt produkt. GlueLine tester herefter lim og materialer for at finde den optimale kombination. I en sådan test indgår typisk en undersøgelse af materialernes reaktion på limen samt limens holdbarhed og styrke. GlueLine sikrer, at de nødvendige godkendelser fra myndigheder mv. kommer på plads. Dermed kan GlueLine kan levere godkendte limprodukter, når testen er gennemført med succes.
- I industrien skifter krav og specifikationer til produkter konstant pga. den hårde konkurrence. Det stiller krav til limleverandøren og rådgivningen om at finde den bedste og mest fleksible løsning. Jeg satser på at gøre en forskel og give mine kunder god rådgivning, der tager udgangspunkt i en helhedsbetragtning på processen. Dermed bliver tillid og personlige relationer til kunderne afgørende for min forretning, siger Jens Rasmussen.
Med PKI Supply - og dermed to af verdens største kemi- og limproducenter, BASF og Henkel, i ryggen - har GlueLine også mulighed for at supportere kunderne med internationale løsninger og koncepter.
-jk
Foto: Bag det nye firma GlueLine står Jens Rasmussen (50), der har mange års erfaring i limbranchen.
Relaterede nyheder
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Et smart lille industrikamera
- • I Rubik-terningens ånd
- • Fisk, fisk og atter fisk
- • Fransk olivenleverandør presser vægten
- • Opskummet lim klæber bedre
- • Dansk limekspert starter op i Nordpolen
- • Nye dimensioner inden for decentral drev arkitektur
- • Innovationspris til transportenheder
- • Fokus på livskvalitet, arbejdsmiljø og effektivitet
- • Ny salgsdirektør for nødstrømsanlæg
- • Elektriske cylindere sætter ny standard
- • Spørg til gassen på www
- • Cabinplant modtager Ingeniørens Produktpris 2011
- • Q-System etablerer datterselskab i Sverige
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla