
Danske virksomheder taber på forældet bytte-system
Danske virksomheder mangler fælles praksis for, hvordan der føres kontrol med paller. Halvdelen har ikke overblik over deres udgifter, viser ny undersøgelse
RETURPALLER Hver dag bruges titusindvis af paller til at fragte varer rundt mellem producenter og detailhandler i hele landet. For virksomhederne er det vigtigt, at der altid er paller nok og i god kvalitet. Hvis ikke indkomne paller har samme kvalitet som de udgående paller i det byttesystem, som kaldes pallebalancen, betyder det tabt produktivitet, effektivitet og lønsomhed.
Fra it-systemer til mundtlige aftaler
Alligevel er der ingen standard eller fælles praksis for, hvordan pallebalancerne administreres. Nogle bruger fragtbreve, andre Excel-ark, mens andre igen overlader problemet til transportøren – eller simpelthen klarer det vha. mundtlige aftaler. Under hver 5. virksomhed benytter et it-system på trods af, at hver anden virksomhed håndterer op til 5000 paller om måneden.
Det fremgår af en interviewundersøgelse foretaget af YouGov i perioden 3.-10. maj 2011 blandt 100 logistikansvarlige i danske produktionsvirksomheder. Undersøgelsen er bestilt af CHEP, der er leverandør af palle- og logistikløsninger til flere af verdens store virksomheder inden for sektorer såsom forbrugsvarer, friskvarer, drikkevarer og autoindustrien.
Ikke overblik over omkostningerne
Ifølge undersøgelsen har næsten hver anden virksomhed (44 procent) aldrig undersøgt, hvor meget det reelt koster i kroner og tid at administrere byttesystemet. Yderligere 26 procent beregner omkostningerne sjældnere end hvert halve år, og det betyder, at 3 ud af 4 virksomheder reelt ikke ved, om budgettet holder, eller i hvor høj grad der er mulighed for at opnå besparelser.
Et spil hvor alle ender med Sorte-Per
Erik Hauge Pedersen fra CHEP i Danmark udtaler: ”Jeg kan godt forstå, hvis mange har vanskeligt ved at overskue deres omkostninger, når det gælder paller. Det nuværende byttesystem er 50 år gammelt og efter min mening forældet. Det passer ikke til en moderne dansk samhandelsstruktur, hvor næsten alle andre processer og rutiner er blevet grundigt optimeret og effektiviseret de senere år.”
”Problemet er, at det nuværende system sender Sorte-Per rundt imellem produktionsvirksomhederne, transportbranchen og detailhandlen, men uden at nogen vinder. Selv om nogle måske ender med flere dårlige paller end andre, så taber alle aktører i forsyningskæden i realiteten på det. Hvis systemet var mere effektivt, ville det komme alle til gode,” siger Erik Hauge Pedersen.
Øget efterspørgsel hæver prisen på paller
Undersøgelsen kommer samtidig med, at den begyndende vækst i Europa, ikke mindst i Tyskland, har skabt øget efterspørgsel på paller, som i Danmark har ført til øgede priser på træ til paller samt leveringsproblemer af nye paller. Samtidigt er den samlede danske mængde af paller blevet mindre og mere slidt. Resultatet er et forhøjet omkostningsniveau for brug af paller hos de danske virksomheder, samt de samhandelsproblemer det medfører imellem leverandører og kunder.
Erik Hauge Pedersen udtaler: ”Vi har bestilt undersøgelsen hos YouGov, fordi vi gerne vil vide mere om de udfordringer, der er på det her område i forsyningskæden. Vi har for nylig annonceret en ny løsning, der sigter mod at løse en række af de her problemer, og en række store detailhandlere støtter op om initiativet, eksempelvis Coop og Dansk Supermarked. Men for at få den bedste gevinst er det nødvendigt, at alle i forsyningskæden er med, og den forståelse håber vi selvfølgelig på vil brede sig,” siger Erik Hauge Pedersen.
-jk
Om CHEP
CHEP er verdens førende inden for administrerede, retur- og genanvendelige palleløsninger og betjener mange af verdens største virksomheder inden for sektorer såsom forbrugsvarer, friskvarer, drikkevarer og autoindustrien. CHEP’s service er miljømæssigt bæredygtig og forøger effektiviteten hos kunderne, samtidig med at driftsrisici og produktskader reduceres. CHEP’s mere end 7.500 medarbejdere og 300 millioner paller og containere tilbyder uovertruffen dækning og fremragende værdi og understøtter mere end 500.000 kundekontaktpunkter i 45 lande. Vores kundeportefølje omfatter globale virksomheder og brands såsom Procter & Gamble, Sysco, Kellogg's, Kraft, Nestlé, Ford og GM. CHEP er en del af Brambles Limited. Flere oplysninger findes på www.chep.com.
Foto: Diagram over svarene for ’Hvor ofte beregner din virksomhed de reelle omkostninger per palle?’.
Relaterede nyheder
- • Cermex på fransk jagt
- • Patenteret dansk system sætter ny standard
- • Palomat på vej ind i USA
- • Rekordordre til PALOMAT
- • Palomat reder op til Jysk
- • Iskold arkskærer i minus 20 °C
- • Multivac styrket i Finland
- • Tegn på marked i vækst
- • Bor der kinesere på Mors
- • Syv nye lande i Central- og Østeuropa
- • Forlænger lysten til at laste
- • Integreret stretch palletering for lette produkter
- • Det går tjept i USA
- • Sæt blot stikket i
- • High speed palleterings system
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla