
Dæmpning af endeslag
Ingen justering, bedre hygiejne og nemmere rengøring – der synes at være mange fordele for maskinbyggere ved at vælge endeslagsdæmpere af mærket Festo
MASKIN BYGGERE De nye ISO-cylindre fra Festo type CRDSNU og DSBF til fødevareindustrien, har ikke blot en høj korrosionsbestandighed og et rengøringsvenligt design: de byder også på det unikke selvjusterende dæmpningssystem PPS, skriver producenten i et nyhedsbrev. Hermed spares en masse tid og penge ved indkøring af anlægget og man kan opleve dem begge live på Anuga Foodtec 2012 til marts.
- Den selvjusterende pneumatiske endeslagsdæmpning PPS kræver ingen justeringsskruer i cylindergavlene, skriver Festo. Det betyder færre udsparinger og kanter, hvor skidtet kan samle sig, samt et glattere design som er nemmere at rengøre. Da rengøringen, grundet det ”rene” design, ikke behøver at være så intensiv, bliver rengøringen billigere samtidig med at levetiden for produkterne øges.
Den selvjusterende endeslagsdæmpning PPS kompenserer selv for ændringer i tryk, friktion og hastighed, hvilket betyder færre vibrationer, mindre støj og mindre mekanisk belastning på hele systemet. - Dette giver en højere levetid både for cylindrene og resten af anlægget. Endvidere slipper man for de besværlige efterjusteringer, når anlægget er i drift og det ofte er vanskeligt at komme til bremseskruerne, siger folkene fra Festo.
Hidtil har brugerne manuelt skulle justere cylindrenes pneumatiske endeslagsdæmpning. Det tager både lang tid og kræver erfarne montører, hvis det skal gøres korrekt. Med det nye PPS-system skal man blot montere cylinderen og indstille den ønskede hastighed og cylinderen er klar til drift. Der skal ikke meget fantasi til at forestille sig, hvor store besparelserne kan blive ved indkøring af et anlæg med mange cylindre.
Festo på Anuga FoodTec 2012
Hal 6.1, stand G40
-jk
Foto: Ifølge Festo kan maskinbyggerne spare både tid og penge ved at benytte deres selvjusterende endeslagsdæmpning PPS.
Relaterede nyheder
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Ny fyldemaskine i Mexico
- • Ny udvidelse fra Optima
- • Vind en iPad fra Cabinplant
- • Forbedret udviklingsmiljø
- • Få styr på dine fotoceller
- • Automatik i Bella Center
- • Sidel med forbedret flaske
- • Ishida vejer og pakker
- • Guldmedalje til Multivacs HPP teknologi
- • Udfordrer mejerisektoren
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Ergonomi med to fingre
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla