Veloplagt Prins Joachim uddelte priser i Herning
For første gang deler to virksomheder FoodTech Innovation Award – og så blev Danmarks bedste mejeriprodukter inden for ost, smør og konsum hædret
MESSE Det skete tirsdag den 2. november ved åbningen af FoodPharmaTech 2010 i MCH Messecenter Herning, hvor der var officielt besøg af fagmessens protektor H.K.H. Prins Joachim. Og messens royale gæst kom til at spille en central rolle – nemlig med uddelingen af FoodTech Innovation Award samt kåringen af Danmark og Nordens bedste mejeriprodukter.
Prins Joachim fik desuden lejlighed til at se nærmere på FoodPharmaTech, hvor 282 virksomheder udstiller produkter til fødevare- og pharmaindustrien. Blandt andet blev prinsen præsenteret for et nyt sporbarhedssystem til fiskeribranchen.
- FoodPharmaTech er en stærk højteknologisk fagmesse, uden at det bliver for nørdet. Jeg har hentet en del inspiration med hjem til forædling af fødevarer. Det har min interesse – både som fødevareproducent og som forbruger, udtaler Prins Joachim.
To vindere af FoodTech Innovation Award
De foregående fem gange har FoodTech Innovation Award kun haft én vinder, men denne gang stod dommerkomitéen med en udfordring. Især to nominerede produkter bejlede kraftigt til prisen, der har til formål at fremme kreativitet og udvikling i fødevarebranchen. Derfor besluttede dommerkomitéen at dele årets FoodTech Innovation Award mellem Alflow Scandinavia og Videometer A/S.
- Seks højt kvalificerede produkter har været indstillet til prisen. De fordelte sig i to kategorier, og det var svært for os kun at vælge én vinder. Derfor besluttede vi at dele prisen mellem et produkt fra hver kategori, udtaler talsmand for dommerkomitéen, professor dr. techn. Jens Adler-Nissen, DTU BioCentrum.
Alflow vinder FoodTech Innovation Award for en sanitær magnetstyret kontraventil, mens Videometer A/S modtager prisen for en løsning til at sikre stabilitet af flydende produkter.
Gamle Ole er Danmarks bedste ost
En gammel kending i mejerikredse blev tirsdag udråbt som den bedste i både Danmark og Norden. Danbo 45+, kendt som den folkekære Gamle Ole, vandt fagdommernes hæder som udstillingens bedste ost på Landsmejeriudstillingen – Scandinavian Dairy Contest. Osten fra Tistrup Mejeri/Arla Foods vandt i skarp konkurrence med 957 andre oste fra Danmark, Norge, Sverige, Island og Færøerne.
I alt 2690 besøgende gik på førstedagen gennem tælleapparatet på FoodPharmaTech10. Andendagen havde ifølge forlydende langt over 3400 besøgende.
-jk
Foto: Det var en veloplagt og meget spørgelysten Prins Joachim, der besøgte fagmessen FoodPharmaTech 10 i MCH Messecenter Herning (foto Tony Brøchner).