Send til en ven   Udskriv1/3 2010 kl. 12:03
Send til en ven

Få OK til din emballagetekst inden lancering

Med ny mærkningsordning fra Fødevarestyrelsen kan virksomheder få forhåndsgodkendt sin emballagetekst allerede inden lanceringen i butikkerne.

MÆRKNING Med en vedtagelse af fødevareministerens initiativ om forhåndsgodkendelse af fødevarer i Folketinget d. 11. februar 2010, har politikerne gjort det nemmere for virksomheder at få godkendt deres mærkninger af fødevarer. Dermed bliver det muligt, at stoppe eventuel vildledning før det ender i supermarkederne.

Det bliver en frivillig ordning som virksomhederne kan benytte sig af, hvis de før en lancering af et produkt vil have Fødevaremyndighederne til at godkende deres mærkning.

 

Forventer færre vildledninger

- Jeg har en forventning om, at ordningen vil betyde, at forbrugerne i fremtiden vil støde på færre vildledende mærkninger af fødevarer på butikshylder og i kølemontrer. Og den betyder, at vi nu bedre kan koncentrere indsatsen dér, hvor der er problemer, siger nu forhenværende fødevareminister Eva Kjer Hansen.

Tidligere har Fødevarestyrelsen for eksempel grebet ind overfor ’solbærsaft’ uden solbær og friskmalet kaffe, der var op til et år gammel.

- Tilbagetrækninger er dyre, og derfor tror jeg, at mange producenter vil benytte sig af muligheden for at få forhåndsgodkendt deres produkter. På den måde sikrer de sig, at deres emballage er korrekt, når nye produkter lanceres, siger Eva Kjer Hansen.

 

-jk

Forrige12Næste

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900