
En hånd til den japanske pakkeindustri
En håndholdt printer fra Schur bliver hædret for at have bidraget til udviklingen i den japanske pakkeindustri
MÆRKNING Den håndholdte printer Anser U2 Mobile, som forhandles af Schur, har på messen Japan Pack 2011 vundet prisen for bedste produkt i Japan.
Og det er ikke uden grund at Anser U2 Mobile har vundet denne pris. Med sine 490 gram er den en af de mindste industriprintere på markedet. Den er let at have med rundt på lageret eller i produktionshallen; og den høje opløselighed kombineret med den lave anskaffelsespris gør den til et særdeles attraktivt alternativ til fortrykt emballage.
Anser U2 printer direkte på flade emner og detailemballage. Det er muligt at mærke med alle kendte stregkoder, herunder 2D datamatrix, faste tekster, serienummer, batchnummer og nøjagtig identifikation af produktionstidspunkt med dato og klokkeslæt. Printkvaliteten er i top. Det er muligt at printe med en opløselighed op til 300 dpi og for 2D stregkoder er det muligt at printe helt op til 600 dpi.
Printeren er let at betjene. Man designer sit print på computeren, som overføres til printeren vha. et SD hukommelseskort. Printeren består af fire lag: 2,8” Farve LCD skærm, controller, printhoved og blækpatron.
Endvidere er der fjernbetjening, der sikrer nem og hurtig betjening. Systemet er baseret udelukkende på elektroniske komponenter og indeholder ingen sliddele og derfor kærves ingen service. Anser U2 printeren fås også i en udgave, som kan monteres direkte på produktionslinjen.
-jk
Relaterede nyheder
- • Where have all the pallets gone?
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla
- • ACT jagter Danmarks ældste Linx blækstråleskriver
- • Overtrumfer termotransfer overprintning
- • Vinderen findes i Odense
- • Nyt job til Kenneth
- • At præstere det umulige
- • Leverandør af mærkningsløsninger køber kollega
- • Op på koderne
- • Udskriver og mærker både kartonner og paller
- • ACT Gruppen mærker Cocio
- • Et knasende godt samarbejde
- • ACT med vellykket seminar i Vejle
- • Jonas Dybdal ny i ACT Logimark
- • Ny på salg/marketing hos ACT
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla