
Fusion giver uændret situation i Vejle
På trods af fusion med Mammens Emballage vedbliver Dan Labels med at være Dan Labels
ETIKETTER Det er for nyligt lykkedes for etiketproducenten Dan Labels, Vejle at fusionere med kartonnageproducenten Mammens Emballage A/S, Aarhus. Begge virksomheder har i forvejen fødevareproducenten Good Food Group som ejer og vil blive drevet videre på uændrede vilkår.
Eneste aber dabei er, at Dan Labels CVR.-nummer udgår og at etikettrykkeriet fortsætter som en selvstændig division kaldet Mammens Emballage A/S, Label division, i daglig tale blot Dan Labels. – Men det er så også den eneste ændring, som kunderne vil komme til at bemærke, lover virksomheden, da PackMarkedet snakker med dem.
- Vi forventer tværtimod en betydelig synergieffekt af denne fusion, udtaler Finn Hauge, adm. direktør i Dan Labels, hvor kunder fra den ene virksomhed kan henvises til den anden og Vice Versa. – Vores kunder får nu tilmed den fordel, at de kan trække på ekspertbistand fra to specialproducenter i emballagebranchen, og det vil styrke deres position på markedet.
- Dan Labels har netop investeret i en ny trykmaskine, en Nilpeter FB 3300, som også kan køre cross-over etiketter i flere lag foldud-etiketter, som vi i øjeblikket oplever stor efterspørgsel efter, supplerer Henrik Rhode, salgschef i Dan Labels.
Medarbejderne glæder sig til virksomhedens 25. års jubilæum næste år til maj. - Vi vil gerne meget mere og vil ikke afvise tankerne om opkøb, siger folkene bag Dan Labels. - Vi er på udkik efter interessante etikettrykkerier og venter bare på at kunne slå til den rette handel – så udviklingen af konkurrencedygtige etiketløsninger kommer så afgjort til at fortsætte i Vejle, fastslår Finn og Henrik.
-jk
Relaterede nyheder
- • Mærker på kødet
- • Wink investerer i fremtiden
- • Nu helt fri for bisphenol
- • Etiketter på to hjul
- • Lader vinen tale selv
- • Tyske etiketter en klasse op
- • Stor europæisk satsning af Loparex
- • Præcision i mærkning
- • Ny landsdækkende leverandør af mærkningsløsninger
- • Gav forkælelse til England
- • Xeikon opkøber strategisk
- • Etikettrykkeri til salg
- • Etiketten får det blå stempel
- • Australsk vin-etiket kåret som verdens bedste
- • FB-3300 S solgt til Hine Labels
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla