Kodak gul = foto
Den genopståede ekspert i billedbehandling Kodak holder fast i deres historiske gule farve – 10 nyheder på drupa 2012 messen til maj
DRUPA 2012 Med repræsentanter fra hele verden deltog omkring 75 fagfolk og journalister i en tour de force af corporate statements og new features på et todags arrangement i marts i Lissabon, Portugal, som opvarmning til drupa 2012 i Düsseldorf til maj.
Kodak var med og præsenterede deres nyheder og statements for den ventende presse - der også tillod sig at være kritisk overfor, hvorledes Kodak forvalter deres historiske arv.
- 75 % af Kodaks forretning i dag stammer fra behandlingen af digitale data. Vi vil fortsætte med at være en markedsleder indenfor billedbehandling og –opbevaring, som vi har været det i årtier, sagde Chris Payne, vicepræsident, Kodak Commercial Marketing, og fortsætter: - Medieforbruget for fremtidens unge mellem 25-35 årige vil byde på et stadig stigende antal kanaler, lige fra smartphones, websites og photobooks, så derfor ønsker Kodak at være en del af dette scenarie og vil under drupa præsentere nye teknologier til den kommende generation.
’Yellow changes everything’, er Kodaks slogan under dette års drupa messe. At Kodak derved har valgt at videreføre den historiske gule Kodakfarve i sin markedsføring blev mødt med en del kritiske spørgsmål fra den del af pressen, der ikke kunne forstå, at man ønskede at blive associeret med det Kodak, der for få år siden blev erklæret for død i forretningsverdenen.
På spørgsmålet fra de tilstedeværende journalister, om ikke Kodak ved at have en forbrugerdivision og en industridivision, der er så forskellig, risikerer at forvirre nogle kunder, siger Peter Trampler, Kodak Regional Business Manager EAMER: - Vi vil ikke udelukke, at Kodak i fremtiden vil bestå af to separate brands af Kodak. Et er sikkert, at billedet med et samlet Kodak hører fortiden til.
Nye farvemuligheder på drupa 2012
- Vi oplever størst vækst i vores emballageapplikationer, sagde Doug Edwards, præsident, Kodak Digital, Packaging and Functional Printing, hvor der er vækstrater på omkring 3 %. På drupa 2012 vil Kodak præsentere nye løsninger til alle typer af emballagematerialer og etiketter. Fx er digital printeren Kodak Prospher 6000XL Press udset til at konkurrere med offsettryk og Kodak Prosper S20CMYK vil blive demonstreret under drupa med fire farvehoveder.
Alternativet til dybtryk hedder Kodak FlexCel NX System, der blev introduceret for to år siden og i dag er repræsenteret med 200 installationer worldwide. Der vil på drupa komme en ny version, FlexCel Direct System, der er mere miljøvenlig.
Kodak NexPress har fået tilføjet et femte printhovedet til guld, perlemor og Neon Pink, der fungerer som en offsettrykmaskine. Så Kodak vil på drupa 2012 for alvor vise de nyeste farvemuligtheder frem, hvor der alene på området for kommerciel print og emballagemarkedet vil være 10 nyheder at se.
Kodak på drupa 2012
Hal 5 Stand F09-1
-jk
Foto: Et udvalg af de otte executive folk fra Kodak, der var mødt frem til pressearrangementet i Lissabon, Portugal i marts for at fortælle om Kodaks satsninger på drupa 2012.