
Domino styrker sin digitale profil på Labelexpo Europe
Domino bekræfter på dette års Labelexpo Europa dets overgang fra leverandør af personaliseringsteknologier til fuldgyldigt digitalt printproducent
DIGITALT PRINT Domino udstiller for første gang i det digitale tryk-området Hal 9 og viser her to nøgleteknologier til hurtig og effektiv digital etiket personalisering og kort til mellemlange oplag: K600i en farve med høj opløsning modulær print, som kan integreres i en eksisterende presse eller efterbehandling eller leveres som standalone rulle til rulle løsning, samt den næste generation N600i fire farver 13" (333mm) web UV inkjet digitale etiketprinter.
Begge systemer har indarbejdet de smarte funktioner i Domino ’i-Tech Intelligent Technology’ og er baseret på UV-hærdende inkjet-teknologi, printer 600dpi med hastigheder på mellem 50 og 75 meter i minuttet.
Digital printeren K600i er det første produkt Domino har lanceret, der bevæger sig væk fra enkelte inkjet printhoveder til en løsning, der dækker hele printbredden med blot et enkelt digital inkjet-modul. Nøglen til K600i fremtidige succes er evnen til at imødekomme forskellige udskrivningsbredder, der let kan opnås ved at sætte printhovederne sammen på tværs af banen og opnå en printbredde spændende fra 108 mm (4,25") til 780 mm (30,8").
"Designet af både K600i og N600i afspejler en dyb og langsigtet forståelse af inkjet-teknologiens muligheder, der spænder over 30 år," siger Philip Easton, direktør for Domino’s Digital Printing Business.
Domino Printing Sciences
Hal 9 stand H10
Foto: Et udpluk af etiketter produceret på Domino N600i, der benytter sig af piezo-inkjet teknologien.
Relaterede nyheder
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • Xeikon glæder sig ... sammen med kunderne
- • Xeikon introducerer inkjet på drupa
- • Kodak gul = foto
- • Opgang for digital print i Skandinavien
- • Største stand EVER
- • John går digitalt
- • Visutech Danmark forstærkes med Lars Pind
- • Konsis Grafisk investerer i ny HP Indigo
- • Hola, Barcelona
- • Første kunde til HP Indigo WS6600
- • 100 % dedikeret til digital print
- • Dscoop nu åbnet i Europa
- • Xeikon Frankrig udnævner Patrice Lecomte
Seneste nyheder
- • Forbrugerens hjerte er af grønt karton
- • Schütz styrket i Kina
- • Sydvestjysk multigazelle med rekordresultat
- • Svævende 250 kg hightech-folie
- • Lige-til-at-gå-til-Box i London
- • Tunnelgraver løb med hovedprisen
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla