
Jättekul i Malmø
Midt i april var det pludseligt sjovt at være i Malmø til sammenskudsgilde for emballagebranchen på tværs af Sundet – mange gik derfra med fornyet tro på fremtiden
MESSE Det var så her, på årets største svenske industrimesse arrangeret af easyFairs Scandinavia AB, at man kunne se hele produktionskæden samlet på et sted. Pack & Emballage Øresund 2011, samt de fire øvrige delmesser, trak mange nysgerrige besøgende til.
På de to dage valgte ikke mindre end 3933 besøgende at lægge vejen forbi Malmø Isstadium, hvor over 260 af markededs førende leverandører var samlet.
Første spadestik til 2012
Allerede nu er planlægningen af næste års udgave af Pack & Emballage igang - efter sigende bliver første spadestik til et nybyggeri taget netop i disse dage på en ny lokalitet i Malmøområdet, der skulle ligge endnu tættere på Danmark.
En del valgte at få udviklet sine kompetencer på messen ved at besøge en af de mange LearnShops seminarer – bl.a. trak paneldebatten ’Emballageinnovation – et spørgsmål om overlevelse’ fulde huse med en veloplagt Per-Stefan Gersbro fra Packbridge som moderator.
Læren fra Kina
- Jeg savner mere mod fra emballagefolket til at turde ændre på eksisterende emballager, sagde Flemming Jørgensen fra plastråvareleverandøren DuPont. – Branchen er for konservativ, sagde han, og sammenlignede den med bilindustrien for år siden: - Man presser leverandørerne og prisen og glemmer helt at innovere og sender derefter opgaverne til Østen.
Han blev bakket op af Ingrid Landgren fra Procordia Food, der bl.a. sagde: - Forbrugerne er i dag utrolig prisbevidste og har mange valgmuligheder i supermarkedet. De går i snit på indkøb tre gange om ugen, hvilket de i øvrigt synes er for meget - og handler der uge ud og uge ind præcis de samme 65 varer.
Til dette mente Per Nyström, Flextrus, at emballageproducenterne bør gentænke sin position på markedet og hvér finde sin egen niche for at kunne skille sig ud. – Og så gælder det om at skabe nogle tætte relationer til kunderne, sagde Per Nyström, uden dog at specificere, hvorledes dette kunne ske.
Der var bred enighed i panelet om, at emballagebranchen bør stå sammen: - Et kinesisk ordsprog siger: Vil du gå hurtigt, så gå alene – men vil du gå langt, så gå sammen, sagde Per-Stefan Gersbro til slut og rundede derved debatten af.
Burgerbar presser ballen
Ude på messegulvet var der stadig gang i forretningen. - Vores ballepressere anvendes overalt i industrien og i detailhandlen, hvor der er penge at spare på hurtig og nem bortfjernelse af brugt emballage, sagde den danske producent Mil-tec, der bl.a. fremhævede restaurationer.
– MacDonalds i København havde tidligere seks 800 l containere, der blev tømt hver 14. dag. Nu har de udskiftet de tre med en ballepresser, der kun skal tømmes hver måned, hvilket sparer MacDonalds for omkring 6000 kr. om måneden, fortalte Mil-tec, hvis ballepressere tager alt emballageaffald og fx også presser EPS skum og metaldåser. Eneste vedligehold er efter sigende den store fjeder, der skiftes mellem hvert år og hvert 10. år.
-jk
Foto: Flemming Jørgensen fra DuPont gav den gas under LearnShop debatten på Pack & Emballage Øresund 2011 om innovationer i emballagebranchen. Desuden (fv.) Ingrid Landgren, Procordia Food, Per Nyström, Flextrus samt (th.) Andreas Larsson, Innovationsteknik, LTH.
Foto/lille: Danske Mil-tec præsenterede nogle gedigne ballepressere, der også vinder indpas i restaurationsbranchen, fx hos McDonalds.
Relaterede nyheder
- • Fire industrielle messer bliver til fem i 2013
- • Brau Beviale 2012 skænker op
- • 21.783 besøgte Nordens største fødevaremesse i Herning
- • Energioptimering på messe
- • 368 udstillere klar til Nordens største fødevaremesse
- • Udpakning gjort nemt
- • Arbejdsmiljøet på dagsordenen i Bella Center
- • 19.914 fagfolk besøgte hi11 i Herning
- • FoodPharmaTech på slankekur
- • Statsministeren åbner hi11 i Herning
- • Flere nyheder på hi [11]
- • Nye industrier på Scanpack 2012
- • Flere nyheder på hi11
- • Vent med at booke din stand på Interpack 2014
- • Gøteborg størst i Europa
Seneste nyheder
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla
- • Nolato køber Cope Allman Jaycare
- • Ny barrierekrympefilm
- • Revolutionerende ink-jet-system
- • Nyt Sappi papir gør sin entré på drupa 2012
- • Ribs og ramsløg kan konservere kød
- • I Rubik-terningens ånd