
Ergonomi med to fingre
Udvikling af ergonomi med multi-touch teknologi hjælper inden for maskin- og systemvisualisering
MASKINBYGGERE Inden for området forbrugerelektronik har multi-touch ikke blot ændret det ergonomiske udstyr men også forbrugsvanerne. Inden for industriel automation har multi-touch teknologien også et stort potentiale. Betjening af maskiner kan gøres meget enklere, hurtigere og sikrere – i bund og grund en revolutionering af ergonomien inden for maskin- og systemvisualisering. På SPS/IPC/Drives 2011 messen i Nürnberg præsenterede B&R enheder med multi-touch til industrielle miljøer.
Inden for industriel automation har der nu i snart over et årti været en stærk og konsekvent trendens til at benytte touch skærme. Selv inden for hygiejne-relaterede industrier, så som levnedsmiddel- og den farmaceutiske industri har touch skærmen vundet stor indpas. ”Det er usandsynligt at touch skærme fuldstændig vil erstatte enheder med fysiske taster”, forklarer Raimund Ruf, manager for HMI Business Uniten ved B&R. ”Ikke desto mindre vil touch skærme fortsætte med at indgå i flere og flere industrielle områder, i kraft af den generelle alsidighed. Samtidig ser vi også, at der lægges langt større vægt på brugerergonomien, både når det kommer sig til hvordan panelerne placeres og hvordan designet af brugerinterfacet er opsat.
Multi-touch teknologien, som vi kender fra smartphones, - der kan registrere når skærmen aktiveres af to eller flere berøringspunkter på samme tid – har stor potentiale inden for maskinfremstilling, og er grundlag for det næste store innovationsspring inden for betjeningskonceptet.
Med multi-touch teknologien kan man forvente, at brugervenlighedsniveauet stiger betydeligt. Dette gøres ved, at forenkle hele driften af systemet og samtidig forbedre sikkerhedsniveauet.
Betjeningssituationer, hvor den ene hånd bruges til at åbne en menu med, samtidig med at den anden hånd sætter parameterindstillingerne, er nu helt sikkert en mulighed. Det udelukker behovet for at springe frem og tilbage mellem undermenuerne for at danne sig et overblik applikationen. Den der betjener panelet, kan hurtigere komme til det sted hvor han skal ganske enkelt, fordi komplekse lag i menuen overflødiggøres. Gennemgang af lister vil også blive enklere, da brugeren blot kan scrolle gennem siderne.
Betjeningssikkerheden kan også øges ved at implementere metoder så som blokering af specifikke handlinger, således de kun kan udføres, når en anden knap samtidig aktiveres med den anden hånd. Selvom denne feature ikke helt kan erstatte ”død-mands kontrollen” endnu, kan multi-touch panelet brugt på denne måde stadig forhindre kritiske driftstep fra at blive gennemført utilsigtet.
B&R præsenterede deres egen multi-touch teknologi på SPS/IPC/Drives 2011 messen i Nürnberg form af et 21,5” Full HD Automation Panel der kan monteres på en support arm. Den massive glasoverflade gør det let at rengøre og giver panelet en fremragende berøringsreaktion.
-jk
Foto: 21,5” Full HD touch skærm fra B&R.
Relaterede nyheder
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Ny fyldemaskine i Mexico
- • Ny udvidelse fra Optima
- • Vind en iPad fra Cabinplant
- • Forbedret udviklingsmiljø
- • Få styr på dine fotoceller
- • Automatik i Bella Center
- • Sidel med forbedret flaske
- • Ishida vejer og pakker
- • Guldmedalje til Multivacs HPP teknologi
- • Udfordrer mejerisektoren
- • Allen-Bradley Slim ArmorBlock Module
- • Går tæt på conveyeren
- • Dæmpning af endeslag
Seneste nyheder
- • 165 år med emballage - nu FSC-mærket
- • En velfungerende ledergruppe skaber de bedste resultater
- • Smart kamera LSIS 400i med nye features
- • Dåsegigant kræver stabil strøm
- • Få styr på farverne
- • Cermex på fransk jagt
- • 600 maskinbyggere kan ikke tage fejl
- • Sealing System overtager TH-Consult
- • Chep får miljømærkning i alle europæiske afdelinger
- • Komori og Landa indgår strategisk partnerskab
- • Intelligente kartoner skifter farve, når mælken bliver sur
- • Where have all the pallets gone?
- • RealVue 3D Packager 3D-visualiseringsværktøj
- • Et smart lille industrikamera
- • Strapping af gods på paller
- • Mil-tek Danmark A/S styrker sin internationale profil
- • Stora Enso og HP printer på kartonemballage
- • Heidelberg satser på NanoInk
- • ACT Logimark Danmark ny leverandør til Arla
- • Nolato køber Cope Allman Jaycare
- • Ny barrierekrympefilm
- • Revolutionerende ink-jet-system
- • Nyt Sappi papir gør sin entré på drupa 2012
- • Ribs og ramsløg kan konservere kød
- • I Rubik-terningens ånd