Stærke kontraster på ny Bourbon-serie
Til Ridedel Glas har Mondi designet genanvendelig sekundær emballage af brunt papir med hvidt digitaltryk med teknologi, der giver forbedret sporbarhed
Riedel Glas, som har hovedkvarter i Østrig, har netop lanceret glasserien All American Bourbon, og har brugt sin mangeårige samarbejdspartner, Mondi til udvikling af emballagen.
Den en fremstillet af brun kraftliner med hvidt digitaltryk, og det komplicerede design med fine linjer, små skriftstørrelser og integrerede QR-koder, stiller særligt høje krav til trykkvaliteten.
Til emballagetryk anvender Mondi højtydende digitaltryk, som i øjeblikket er den mest fleksible teknologi på markedet. Dette muliggør en præcis og ensartet gengivelse af komplekse grafiske elementer på ubestrøgne brune underlag.
Digitaltryk er baseret på data-til-tryk-teknologi og kræver ikke trykplader eller klichéer. I stedet påføres blækket direkte på materialet i fine dråber, hvilket muliggør detaljeret gengivelse og effektive produktionsprocesser.

Med den nylige investering i hvidt digitaltryk på Mondis fabrik i Ebersdorf i Tyskland leverer teknologien nu høj opacitet og skarpe kanter, hvilket muliggør førsteklasses visuelle resultater på brun kraftliner.
Hver enkelt emballage er unik i forsyningskæden
Ud over den visuelle kvalitet tilbyder data-til-tryk-teknologien yderligere funktionelle fordele.
Forskellige trykbilleder kan produceres inden for en enkelt ordre, hvilket muliggør regionale varianter eller målrettede designs uden yderligere opsætningsarbejde.
Serielle stregkoder eller QR-koder gør det muligt at identificere hver enkelt emballage unikt i forsyningskæden, hvilket forbedrer sporbarheden og understøtter automatiserede processer.
Resultatet er en fuldt genanvendelig salgsemballageløsning, der opfylder høje designkrav og samtidig lever op til Riedel Glas' kvalitetsforventninger.
-lipe