Ny Roland inkjetprinter skærer igennem

Ny Roland inkjetprinter skærer igennem

Roland DG hæver overliggeren for alsidig on-demand produktion med ny VersaUV LEC2-300 printer-skærer

Roland DG, der producerer storformat inkjetprintere og print- og cut-maskiner, har lanceret UV print/cut maskinen ??VersaUV LEC2-300, som printer på materialer i op til 30 tommers bredde.

Den nye maskine leverer print i høj kvalitet og er perfekt til on-demand produktion af kundespecifikke labels og emballageprototyper. Og så kan LEC2-300 også bruges til skræddersyede POS- og skilteløsninger.

Unikke specialeffekter

LEC serien er i stand til at skabe unikke specialeffekter ved hjælp af UV blæk og konturskårede billeder printet on-demand. Det fortæller Jens Hjorth, Produkt Specialist hos Roland DG.

- Siden vi introducerede LEC-serien i 2008 er printerne blevet brugt af en lang række trykkerier, kopicentre og printshops til mange forskellige slags opgaver, herunder print af klæbemærkater, labels og klistermærker, individuelt merchandise og designprototyper. Den nyligt lancerede LEC2-300 bygger på de bedste egenskaber i serien, hvilket gør det både let og økonomisk at fremstille højkvalitetsprint selv i så små mængder som et enkelt tryk. Som den nyeste model i serien er den også fyldt med funktioner, inklusiv et nyudviklet printhoved og LED-lamper. En række opdaterede funktioner gør endvidere print i endnu højere kvalitet muligt i et kompakt og stilfuldt design, siger Jens Hjorth.

Printet grafik skæres i alle former

LEC2-300's UV-blæk er designet til at klæbe til overfladen på materialet, hvilket gør det muligt at printe på en lang række medier, fra klæbeark, klistermærker og etiketter til PET- eller PVC-baserede substrater og endda tekstiler, tyndt papir, lærred, presenning med mere. Foruden CMYK-blæk kan LEC2-300 bruges med klar lak og hvide blækkonfigurationer, der, ifølge Roland DG, gør det muligt at printe i exceptionel høj kvalitet, og endvidere skabe fuldfarveprint med mat eller glansfuld finish, simuleret ’doming’ og andre effekter til kundespecifikke teksturer.

Konturskærefunktionen er blevet yderligere forbedret til at skære printet grafik ud i alle former med det, Roland DG selv betegner som enestående præcision. Den automatiserede proces eliminerer behovet for stanseforme for at skære klæbemærkater, etiketter og klistermærker til.

En perforeret udskæringsfunktion (Perf-Cut) gør det muligt at printe så mange etiketter, som man ønsker og derefter pille spildet fra og anvende produkterne. Kombineret med den nye Multiple Print-funktion og et mere avanceret take-up system giver det mulighed for højere printvolumen uden opsyn.

Hurtigere hærdning

Den optimerede teknologi tilfører printopgaverne dybe og levende farver. Det nyudviklede printhoved øger kontrollen af blækoverførsel til mediet, mens de nye kraftfulde LED-lamper skaber en endnu hurtigere hærdning af blækket. Kombinationen giver en fantastisk finish i printet, lige fra de små detaljerede tekster og grafik og til rigt strukturerede mønstre og gradueringer. Densiteten for hvid blæk er øget med op til 40 % i forhold til den tidligere model for at give meget højere opacitet og dækning.

- I rigtig mange industrier ser vi, at forbrugernes behov bliver mere forskelligartede og individualiserede, forklarer Jens Hjorth og kommer ind på, at evnen til at skabe unikke varer med den helt rigtige fornemmelse for eksklusivitet på det rigtige tidspunkt er vigtigt for kunderne i trykindustrien, for at kunne klare sig i konkurrencen.

- Vi har udviklet LEC2-300 for at styrke vores kunder til hurtigt at kunne producere kreative design i så mange formater og med så mange metoder som muligt. På den måde håber vi, at den nye printer bidrager til yderligere vækst og udvikling af trykindustrien.

-hawin

 

12/6 2020
  • Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    Hæder til Agfas Jeti Bronco H3300 HS

    tryk-og-print ›Hybridprinteren til krævende skilt- og displaymiljøer modtog den prestigefyldte EDP Award på FESPA Global Print Expo 2026
  • AddiThy vinder Plastprisen 2026

    AddiThy vinder Plastprisen 2026

    tryk-og-print ›Iværksættervirksomheden udvikler storskala 3D-printløsninger i plast til dansk produktion. Torsdag modtog den Plastindustriens årlige pris
  • Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    Avanceret resinteknologi til offsetblæk

    tryk-og-print ›Huber Group Print Solutions præsenterer ny teknologi baseret på syntetisk harpiks til offsetblæk. Den skal sikre forbedringer i både præstation og kvalitet
  • Canon ruller storformat-teknologier ud på Fespa

    Canon ruller storformat-teknologier ud på Fespa

    tryk-og-print ›Canon demonstrerer printets 'Power to Move' ved at fremvise virksomhedens nyeste storformat-teknologier på Fespa Global Print Expo 2026
  • Tryk på fusionen – med HP Indigo

    Tryk på fusionen – med HP Indigo

    tryk-og-print ›Efter fusionen med Eskils investerer Stema i en HP Indigo 120K for at styrke produktionen af kommercielt tryk
  • Stærke kontraster på ny Bourbon-serie

    Stærke kontraster på ny Bourbon-serie

    tryk-og-print ›Til Ridedel Glas har Mondi designet genanvendelig sekundær emballage af brunt papir med hvidt digitaltryk med teknologi, der giver forbedret sporbarhed
  • Direkte print sparer 17,6 ton papir om året

    Direkte print sparer 17,6 ton papir om året

    tryk-og-print ›Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat
  • Flere bud på fremtidens metalemballager

    Flere bud på fremtidens metalemballager

    tryk-og-print ›På messen METPACK vil Sun Chemical præsentere en portefølje af materialer og tjenester, der kan understøtte balancen mellem bl.a. branding, effektivitet og miljøhensyn