Jørgen Windelev fylder 80

Jørgen Windelev fylder 80

Jørgen Windelev, fabrikant og kemigraf, Skodsborg, fylder 80 år lørdag 10. november

Allerede i 1960 blev Jørgen Windelev selvstændig - efter læretiden i den grafiske branche og tre år som semiprofessionel cykelrytter i Sydeuropa. 

I 1974 etablerede han firmaet Jørgen Windelev A/S, der ligger på Valhøjs Allé i Rødovre og har speciale i klicheer og trykmateriale til emballage.

De senere år har virksomheden med 25 ansatte opbygget en stærk position som en af verdens førende leverandører til producenter af sodavands- og øldåser med salg til mere end 50 lande i Asien, Mellemøsten og Afrika foruden Europa og Nordamerika.

Senest har Jørgen Windelev A/S i efteråret - kort før grundlæggerens runde dag - investeret et millionbeløb i dels en ny lasergravermaskine, dels en specialfremstillet og robotstyret CNC-fræser. Den sikrer, at klicheerne kan monteres på trykmaskinerne langt mere præcist - og på kortere tid - end tidligere.

I forvejen har virksomheden gennem en årrække været leverandør til emballageindustrien, som for eksempel fremstiller bægre, tuber, plastikspande, bæreposer og papirsposer med trykmateriale fra Jørgen Windelev A/S.

For to år siden blev datteren Louise Windelev ansat som administrerende direktør, men Jørgen Windelev deltager dagligt i virksomheden, blandt andet i salgsarbejde på internationale grafiske messer og ved kundebesøg på trykkerier. 

Privat har Jørgen Windelev bevaret ungdommens interesse for cykling. 80 års dagen fejres i Fjernøsten som deltager i Bali Audax-løbet på 410 km over to dage. Motionsløb er en anden passion, og for en måned siden var Jørgen Windelev blandt de få løbere, som havde været med i samtlige 50 af dagbladet BT's Eremitageløb siden 1969.

Rejser og vin er andre store interesser, gerne i kombination. Jørgen Windelev har i selskab med vinhandlere været på flere indkøbsture til sydfranske vingårde, gerne i Bourgogne-distriktet, han har selv en velassorteret vinkælder i hjemmet i Skodsborg i Nordsjælland og er æresmedlem af vintjenernes Dansk Sommeliers Forening.

Fødselsdagen er ikke genstand for nogen større markering, i stedet er planen i foråret 2020 at samle personale, forretningsforbindelser og samarbejdspartnere til 60 års jubilæet som selvstændig.

-hawin

7/11 2018
  • Direkte print sparer 17,6 ton papir om året

    Direkte print sparer 17,6 ton papir om året

    tryk-og-print ›Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat
  • Flere bud på fremtidens metalemballager

    Flere bud på fremtidens metalemballager

    tryk-og-print ›På messen METPACK vil Sun Chemical præsentere en portefølje af materialer og tjenester, der kan understøtte balancen mellem bl.a. branding, effektivitet og miljøhensyn
  • HP Indigo 7K+ Digital Press får premiere i Sverige

    HP Indigo 7K+ Digital Press får premiere i Sverige

    tryk-og-print ›Det svenske trykkeri Billes er den første kunde i EMEA-regionen, som har investeret i den nyeste A3-platform og dermed også deltager som betakunde for producenten
  • Blæksystem til metaldåser går globalt

    Blæksystem til metaldåser går globalt

    tryk-og-print ›Hubergroup Print Solutions udvider tilgængeligheden af sit etablerede blæksystem til metaldekoration, Tinkredible MGA til globale markeder
  • Klar til avanceret tekstiltryk

    Klar til avanceret tekstiltryk

    tryk-og-print ›Den svenske tekstilforarbejdnings-virksomhed, Bamatex med egen produktion i Borås, investerer i en HP Indigo 7900 Digital
  • Canon satser på trafikskilte

    Canon satser på trafikskilte

    tryk-og-print ›Canon lancerer printeren Colorado M-Traffic, der kan producere både regulerede og ikke-regulerede trafikskilte
  • Brother vil overtage Mutoh Holding

    Brother vil overtage Mutoh Holding

    tryk-og-print ›For at komme ind på markedet med industriel print på bredformat har Brother budt hvad der svarer til knap 1,5 milliarder danske kroner for den ligeledes japanske Mutoh Holding
  • To nye løsninger til bon-print

    To nye løsninger til bon-print

    tryk-og-print ›Koehler Paper og printerspecialisen SEWOO har samarbejdet om højkvalitetsprint på både konventionelt termopapir og det mere miljøvenlige Blue4est®-alternativ