
Emballage emner til debat i Vejle
Fødevareklubben afholder den 8. marts kl. 17 i Vejle en temadag om emballage – bagefter er der middag for de interesserede
FØDEVARER Emballage er en vigtig faktor i det moderne samfund – ikke mindst for fødevarebranchen, som aftager helt op til 60 % af emballageindustriens produktion.
Der sker hele tiden spændende nyt på emballageområdet, og på dette temamøde sætter Fødevareklubben fokus på følgende aktuelle emner:
Klaus Jørgensen, chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer
”Hvor stort er emballageforbruget til fødevarer og hvad er vigtigt for forbrugeren?"
Indlægget vil give et billede af den store mængde emballage, der anvendes til fødevarer i Danmark. Der vil også være en præsentation af de danske forbrugeres holdning og adfærd i forhold til fødevareemballager. Hvad vil fremtiden bringe bl.a. i relation til emballageafgifter og andre forbrugsafgifter?
Anders Fanø, projektleder, Dansk Design Center og Ole Vindfeldt, direktør, 365°
”Værdiskabelse gennem emballagedesign”
Alle vil i dag gerne arbejde med smukke produkter – men gavner det virksomhedens bundlinie? Cases.
Lone Alstrup, miljøchef, Emballageindustrien
”Emballage og bæredygtighed”
Emballager skal leve op til mange krav, når kunder, forbrugere, politikere, myndigheder og medier alle gør krav på særlige egenskaber ved emballagens form, funktion, brugervenlighed, miljøaftryk og meget mere. Hvad gør emballagebranchen for at forsøge at balancere mellem disse mange hensyn og forventninger samt arbejde mod mere bæredygtighed i brug af emballager og materialer.
Ejgil Gammelgaard, technical consultant, Tulip Food Company
"From metal to plastic"
Efter hvert indlæg er der mulighed for spørgsmål og debat. Mødet slutter ca. kl. 19.30, hvorefter der er middag. Tilmelding til sekretariatet, Havesangervej 15, tlf. 75 83 17 35, post@foedevareklubben.dk, www.foedevareklubben.dk
-jk