Buchs ekspanderer med labelvirksomhed i Randers

Buchs ekspanderer med labelvirksomhed i Randers

Reklamebureauet Buchs tager et stort skridt og styrker sin strategiske vækstplan ved at udvide sin portefølje med et nyt selskab, Buchs Labels.

Med etableringen af Buchs Labels nærmer koncernen sig 100 medarbejdere fordelt på søsterselskaber i Randers, Silkeborg og Ho Chi Minh City i Vietnam.

Med Buchs’ ekspertise i markedsføring og Buchs Labels moderne labelproduktion er forventningen, at selskaberne tilsammen vil skabe endnu mere værdi for kunderne.

Samspillet mellem virksomhederne vil nemlig sikre kunderne løsninger, der tager hensyn til det samlede resultat på tværs af kommunikationsprodukter og platforme, hvilket ikke tilbydes af mange i branchen.

- Ambitionen er at være et stærkt alternativ i den etablerede labelbranche. Vi vil være en nærværende samarbejdspartner, hvor kunden kommer i fokus i et helhedsorienteret perspektiv, uddyber René Thorsen Bonde, salgsdirektør og partner i Buchs Labels.

I den nyetablerede labelvirksomhed udgør Svend Erik Pedersen og René Bonde partnerskabet sammen med Thomas Søby og Henrik Olesen fra Buchs.

Svend Erik og René varetager desuden rollen som selskabets salgsdirektører, hvor de sammen med Buchs Labels øvrige medarbejdere rådgiver og servicerer kunderne med alt inden for labels og emballager.

Alle markedsføringsbehov samlet under ét tag
Den nye satsning baner vejen for, at Buchs fremover kan tilbyde en komplet pakke af markedsføringstjenester, lige fra strategi og design til eksekvering on- og offline og nu også labelproduktion.

- Vi er utroligt stolte af at kunne tilbyde vores kunder denne nye service, så de får endnu flere muligheder for at skabe sammenhængende og effektiv kommunikation, fortæller adm. direktør og indehaver i Buchs og Buchs Labels, Henrik Olesen.

Buchs Labels arbejder allerede med en række kunder fra forskellige industrier og ser frem til at udvide tilstedeværelsen på labelmarkedet yderligere.

De deler domicil med Buchs i Randers, hvor helt nye produktionsfaciliteter er udstyret med topmoderne teknologi til at løse alt inden for labels og emballager.

-hawin

25/10 2023
  • Valg-øl på bordet

    Valg-øl på bordet

    etiketter-og-maerkning ›"Tuborgen" er en særlig kampagnevariant. som fem studerende på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole står bag. På etiketterne er der trykt en række spørgsmål, som skal opfodre unge til at tage del i den politiske samtale
  • Ny ceo for Nilpeter UK

    Ny ceo for Nilpeter UK

    etiketter-og-maerkning ›Nilpeter ændrer ledelsen i sin engelske afdeling, Nilpeter Ltd. Fra den 1. februar 2026 har David Kitson overtaget rollen som adm. dir. efter Nick Hughes, der har ledet den britiske organisation i mere end tre årtier
  • Prisbelønnet indkig uden plast og net

    Prisbelønnet indkig uden plast og net

    etiketter-og-maerkning ›Ulrich Etiketten og Securikett modtager World Star for papirbaseret emballage med fin produktsynlighed og mindre klæbemiddel
  • Danmark er ikke længere økologisk foregangsland

    Danmark er ikke længere økologisk foregangsland

    etiketter-og-maerkning ›Siden årtusindeskiftet har Danmark kunnet kalde sig verdens bedste i økologisk forbrug. Men nu er vi slået af Schweiz, og det kalder på politisk initiativ mener øko-chef i Landbrug og Fødevarer
  • Drop-in løsninger styrker værdikæden

    Drop-in løsninger styrker værdikæden

    etiketter-og-maerkning ›Henkel og Sekab samarbejder om at skabe højtydende industrielle klæbemidler med biobaserede råmaterialer
  •  2D-stregkoder vinder frem

    2D-stregkoder vinder frem

    etiketter-og-maerkning ›Den britiske supermarkedskæde Tesco har siden 2024 testet brugen af 2D-koder, som kan gøre emballagen til et helt informationscenter. Årets Interpack-messe sætter fokus på teknologien
  • Navigering i det lovgivningsmæssige landskab

    Navigering i det lovgivningsmæssige landskab

    etiketter-og-maerkning ›Den europæiske etiketbrancheforening, FINATgiver en række gode råd til at komme i gang med overholdelse af EU’s fororning om emballage og emballageaffald, PPWR
  • Herma stempler ind på LogiMAT

    Herma stempler ind på LogiMAT

    etiketter-og-maerkning ›Herma viser for første gang sin nye etiketteringsløsning, Herma eco med stempelfunktion, på LogiMAT 2026. Løsningen er velegnet til etikettering ovenfra på kasser og gør processen både enkel og omkostningseffektiv