Zalando slutter sig til Ellen MacArthur Foundation

Zalando slutter sig til Ellen MacArthur Foundation

Zalando bliver medlem af netværket for cirkulær økonomi, Ellen MacArthur Foundation (EMF). Samarbejdet er i tråd med platformens forpligtelser om at anvende principperne for cirkularitet og forlænge levetiden for mindst 50 millioner modeartikler inden 2023

EMF sigter mod at fremskynde den globale overgang til en cirkulær økonomi, der er baseret på tre principper: At skabe designløsninger der fjerner affald og forurening fra systemet, at holde produkter og materialer i brug samt at regenerere naturens egne systemer.

Siden 2010 har EMF været en global spiller, som sætter den cirkulære økonomi på dagsordenen for beslutningstagere i erhvervslivet, politik, den akademiske verden og institutioner med henblik på at mobilisere løsninger globalt.

- Vores vision er at være en bæredygtig modeplatform med en nettopositiv indvirkning på mennesker og planeten. Som Europas førende mode- og livsstilsplatform samarbejder vi med modebranchen for at drive forandring og forme en mere bæredygtig og cirkulær økonomi.

- Ved at tilslutte os Ellen MacArthur Foundation-netværket kan vi opnå en tættere kontakt til eksperter indenfor cirkulær økonomi samt organisationer fra forskellige brancher. Vi bidrager med innovativ teknologi, evnen til at skalere ideer og adgang til over 3.000 brands og mere end 35 millioner kunder. Vi tror på, at vi sammen kan gøre en forskel, siger Laura Coppen, Zalandos Head of Circularity. 

Joe Murphy, netværksleder ved Ellen MacArthur Foundation, tilføjer:

- Vi er glade for at byde Zalando velkommen til vores netværk. For at bidrage til at accelerere overgangen til cirkulær økonomi i modebranchen har Zalando forpligtet sig til at anvende principper og praksisser for cirkulær økonomi og forlænge levetiden på mindst 50 millioner varer inden 2023. Vi håber at kunne fremskynde processen ved at stille vores netværk af potentielle samarbejdspartnere til rådighed.

Medlemskabet er et nyt initiativ under Zalandos bæredygtighedsstrategi do.MORE, der blev lanceret i oktober 2019. Siden lanceringen har Zalando implementeret flere cirkulære forretningsmetoder. I 2019 forlængede Zalando levetiden for 1 million modeartikler gennem Zalando Zircle, en digital platform til salg og køb af second-hand tøj.

Efterfølgende lancerede Zalando den nye kategori "Pre-owned" i seks markeder 2020. Den nye kategori på platformen gør det muligt for kunder at give deres egne varer i bytte for et tilgodehavende direkte på platformen. Integreringen af Pre-owned-kategorien på Zalandos platform gør det lige så nemt for kunderne at købe og bytte second-hand varer som at købe nyt tøj.

Udover at skalere interne projekter støtter Zalando også startups, der arbejder med innovative løsninger til en mere bæredygtig og cirkulær modeindustri. Et eksempel er medlemskabet i Fashion for Good, som sætter fokus på teknologier og forretningsmodeller, der har potentiale til at transformere branchen.

Igennem Fashion For Good har Zalando sammen med start-up-virksomheden circular.fashion udviklet den cirkulære kollektionen "redeZIGN for Circularity". Derudover samarbejder Zalando med Global Fashion Agenda (GFA) og Sustainable Apparel Coalition for at drive forandringer i branchen.

Endelig er et vigtigt fokusområde i Zalandos bæredygtighedsstrategi bæredygtig emballage. I 2023 ønsker Zalando at arbejde cirkulært med emballage ved at designe den på måder, der minimerer affald, genbruger materialer og eliminerer brugen af engangsplast. Zalando-æsker er lavet af 100 procent genbrugspap, og de beskyttende poser til kosmetik består af 100 procent genbrugspapir.

-hawin

29/1 2021
  • Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    emballage ›Ubro SystemPac og Vangby, begge 100% ejet af svenske Opti Group, har besluttet at fusionere deres aktiviteter for at styrke deres position som specialister inden for end-of-line packaging med fokus på pakkemaskiner, emballage og service
  • Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    emballage ›Returpap der forener design, cirkulær produktion og komfort bliver nok sjældent forbundet med toilet- og køkkenruller. Men nu lancerer Fritz Schur Consum sit Svanepapir, som er en iøjnefaldende produktnyhed til løsninger for netop disse produkter
  •  Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    emballage ›Smurfit Westrocks genanvendelige alternativ til traditionel strækfilm er en banebrydende løsning til virksomheder indenfor for glasproduktion og fyldning, siger en af Storbritanniens største glasproducenter, Encirc
  • Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    emballage ›LogiMAT 2025 indtager igen alle 10 udstillingshaller og fylder over 120.000 kvadratmeter i Messe Stuttgarts kongrescenter. Globale aktører, smv'er og nystartede virksomheder udstiller deres nyeste produkter, innovationer og løsninger til nutidens og fremtidens logistikudfordringer
  • Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    emballage ›Traditionen tro kårer den svenske forbrugerorganisation 'Äkta vara' en fødevare, som får den tvivlsomme ære af at kunne kalde sig Årets Madbluf
  • RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    emballage ›Marcus Nørmann Christensen har på baggrund af sin egen, skræmmende oplevelse etableret virksomheden, Komfid og designet et låg, der placeres i drinksglas på barer mv. for at forhindre andre i at tilsætte piller eller pulver
  • Schuberts fuldendte visioner

    Schuberts fuldendte visioner

    emballage ›Gerhard Schuberts teknologiske innovationer inden for billedbehandling har haft stor betydning for emballageindustrien. Fire årtier efter de første løsninger blev lanceret, fortsætter Schubert med at udvide den omfattende vision-portefølje. I fremtiden vil 2D- og 3D-scannere få følgeskab af en endnu mere kompakt løsning, der kombinerer begge teknologier
  • Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    emballage ›Virksomheden Südpack Medica har modtaget sin fjerde pris for den polypropylen (PP)-baserede blisteremballage, PharmaGuard der i denne uge bliver præsenteret for kunder på messen Pharmapack i Paris