Vindue som blikfang

Vindue som blikfang

Den norske mejeriproducent Synnøve Finden har netop lanceret en ny type kvark på en bund af frugtsauce. Mellemmåltidet sælges i RPC Superfors' et CombiRound bæger fra RPC Superfos, som i et rundt vindue på siden viser det visuelt spændende møde mellem sauce og kvark

Produktet hører til en ny generation af mellemmåltider, som mejerivirksomheden har udviklet for at imødekomme en stigende efterspørgsel på nemme og sunde mellemmåltider.

Kvarkproduktet, der fås med frugtsauce i fire varianter, og CombiRound bægeret er valgt for at tiltrække kundernes opmærksomhed.

Se på indholdet
Gennem et rundt, semi-transparent område på størrelse med en to-krone kan kunden i købssituationen se, hvad der er i bægeret. Lige dér, hvor vinduet er, mødes to vidt forskellige bestanddele – den hvide kvark og den mørke frugtsauce – og det giver en æstetisk, visuel oplevelse.

- Det runde vindue kommunikerer autenticitet og ærlighed. Gennem denne detalje er vi faktisk i stand til at skabe et unikt visuelt element i hvert enkelt bæger. Vi er særdeles tilfredse med resultatet, og selvom produktet er helt nyt, har vi allerede sikret os en række vigtige kontrakter med de mest kendte detailkæder i Norge, siger Category Manager Preben Owren, Synnøve Finden.

Skeen er i låget
Forbrugerne vil gerne have, at det skal være nemt at spise, uanset om de er hjemme eller ude, og derfor er der en praktisk ske i låget af CombiRound bægeret. Den ligger beskyttet under en label, der er lige til at trække af.

Skeen er let at samle og giver en behagelig spiseoplevelse. Den er udviklet specielt til Synnøve Finden, og støbeformen til den kommer fra RPC Ace, Hong Kong, en søstervirksomhed til RPC Superfos.

Emballageløsningen CombiRound lever op til sit navn, idet den kombinerer karton og plast. Det indre lag er en termoformet plastfolie, mens det ydre lag er fremstillet af karton, som giver en lysbarriere og lav vægt.

Udfordringen: Samme dimensioner, men nyt look
Den nye emballageløsning blev oprindeligt sat i værk, fordi Synnøve Finden havde opkøbt et mindre mejeri i Lillehammer, der allerede fremstillede kvark og havde passende fyldeudstyr til det. Derfor bestod udfordringen i at beholde dimensionerne for Lillehammer-emballagen, men samtidigt skabe en anderledes løsning, der kunne få produktet til at skille sig ud fra de andre på køl.

Effektivt samarbejde på tværs af grænser
RPC Superfos teams fra Norge, Sverige og Danmark har været involveret i arbejdet med CombiRound for Synnøve Finden, og ifølge Preben Owren er såvel samarbejdet som det endelige emballageresultat en fuldtræffer:

- Vi sætter pris på den rådgivning, vi har fået, og på de forslag og den support, vi løbende har modtaget fra RPC Superfos.

Samarbejdet på tværs af grænser har været smidigt, behageligt og effektivt. Vi har modtaget alle de nødvendige informationer og leverancer til tiden, og vigtigt nok har vi fuldt og helt kunnet overholde projektets tidsplan.
Synnøve Findens markedsandel i Norge for yoghurtprodukter ligger på ca. 10%, og derfor er man altid på udkig efter en mulighed for at udfordre de meget større spillere på markedet. Synnøve Finden øjner således mulighed for at styrke salget gennem lanceringen af den nye kvark i det nye bæger med blikfang.

-lipe

23/1 2019
  • Stor skuffelse over sammenbrud på plastmøde

    Stor skuffelse over sammenbrud på plastmøde

    emballage ›– Verden havde brug for en aftale nu – ikke først om flere år, skriver Plastindustrien om 0-resultatet fra forhandlingerne om en global FN-plasttraktat i Genève
  • Ost på glas går som smurt

    Ost på glas går som smurt

    emballage ›Arla Foods investerer 380 millioner kroner i Bahrain-anlæg for at styrke sin position inden for smøreost på glas i MENA-regionen
  • Økologiske fødevarer i fokus

    Økologiske fødevarer i fokus

    emballage ›Organic Summit 2025 samler beslutningstagere, eksperter og aktører fra hele den europæiske fødevarekæde d. 18-19. august i Den Sorte Diamant
  • FARUSA emballage er solgt til Nefab

    FARUSA emballage er solgt til Nefab

    emballage ›Den 102 år gamle familievirksomhed i Farum er overtaget af den globale eksportemballagekoncern, som hidtil har være en af FARUSA største konkurrenter
  • Øget selv-medicinering stiller særlige krav til emballagen

    Øget selv-medicinering stiller særlige krav til emballagen

    emballage ›Autoinjektorer og -penne bliver i stigende omfang brugt af patienter til selv-behandling. Derfor udvikler Faller Packaging tilpassede emballager, der kombinerer beskyttelse, funktionalitet og brugervenlighed
  • Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    emballage ›Danske hospitaler producerer 4,4 tons affald - i timen! Et nyt samarbejde mellem industri, hospitaler og forskning på bl.a. Teknologisk Institut vil nu etablere en infrastruktur til genanvendelse af medicinsk engangsudstyr
  • K slår plastparaplyen op

    K slår plastparaplyen op

    emballage ›Messe Düsseldorfs globale portefølje af messer for plast- og gummiindustrien kommer under et nyt paraplybrand. K-Alliance, er navnet
  • Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    emballage ›Baseret på HERMAs prisbelønnede InNo-Liner materiale præsenterer virksomheden sammen med etikettrykspecialisten cab Produkttechnik en løsning til logistik- og fragtetiketteruden uden bagside. Det sker på Labelexpo 2025