VANA indgår aftaler med Resource Denmark og VerdisAdm. direktør i VANA, Marianne Roed Jakobsen trykker hånd med den ene af de to, nye samarbejdspartnere, Flemming Horn Nielsen, adm. direktør i Ressource Danmark.

VANA indgår aftaler med Resource Denmark og Verdis

De to virksomhedes store sorteringsanlæg i henholdsvis Esbjerg og Aalborg skal være med til at gøre den danske genanvendelse af emballageaffald endnu mere cirkulær, og løfte det kommende producentansvar for emballage for kollektivordningens medlemmer

VANA er Danmarks største af de kollektivordninger, der fra den 1. oktober i år skal varetage håndteringen af producentansvaret for emballage for omkring 7000 virksomheder.

Nu har VANA valgt sine fremtidige samarbejdspartnere i forhold til genanvendelse af husstandenes sortering af plast med mad- og drikkekartoner. Det bliver henholdsvis ReSource Denmark i Esbjerg samt Verdis i Aalborg, der skal løse opgaven.

Valget er ifølge VANAs adm. direktør, Marianne Roed Jakobsen, faldet på de to danskbaserede aktører, fordi de tilbyder en høj sporbarhed på affaldet og fortrinlige genanvendelsesperspektiver.

Med ReSource Denmark og Verdis sikrer vi en løsning, hvor det danske emballageaffald bliver sorteret i Jylland - under VANAs høje krav til sortering og genanvendelse. Der er fuld åbenhed og transparens i vores aftaler, så vi altid ved, hvor affaldet er, og hvem der modtager det. På den måde kan vi sikre, at meget høje andele af danskernes emballager af plast og mad- og drikkekartoner bliver sorteret og sendt videre til genanvendelse som en ressource. siger Marianne Roed Jakobsen og fortsætter:

- Det giver også de danske emballageproducenter en sikkerhed for, at deres emballageaffald ikke pludseligt dukker op i medierne på billeder fra en strand i Malaysia.

Mulighed for at gøre Danmark til Europæiske knudepunkt
Flemming Horn Nielsen, som er adm. direktør i ReSource Denmark, udtaler:

Vi glæder os til at påtage os en stor del af dette ansvar og er stolte over, at VANA har valgt, at omkring 70.000 ton plast og mad- og drikkekartoner fra danske husstande hvert år skal sorteres hos os – i første omgang til og med 2028. At vi modtager to tredjedele af Danmarks plast fra husholdninger til sortering, er ikke kun godt for klimaet - det skaber også grobunden for ny, dansk cirkulær industri med Esbjerg som knudepunkt.

Verdis i Aalborg skal fremover 8500 ton plast og mad- og drikkekartoner fra danske husstande. Ambitionen er, at langt størstedelen af materialet skal godt videre til førende genanvendelsesanlæg.

CEO Stefan Olin ser VANAs valg af Verdis som en blåstempling af virksomhedens højkvalitetsstrategi, hvor affaldet bl.a. bliver finsorteret med håndkraft, så mest muligt kommer videre til genanvendelse.

Og han ser, ligesom VANA, også gode muligheder for, at de danske anlæg kan tiltrække nye investeringer, som kan være med til at udvikle Danmark som et knudepunkt for Europas førende genanvendelsesindustri og skabe nye, grønne arbejdspladser.

-lipe

28/2 2025
  • FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    emballage ›Tidligere koncernkvalitetschef i Delika Food Group, Anette Frølund, er tiltrådt en stilling som fødevarekonsulent hos brancheorganisationen FødevareDanmark.
  • Millioner pantet på roskilde

    Millioner pantet på roskilde

    emballage ›For at kunne håndtere de store mængder dåser og flasker på Roskilde Festival knokler frivillige bag campingområdet på den mobile pantstation, som i år forventes håndtere over 1,5 mio. tomme dåser og flasker
  • Letvægtsstrategi for PET-flasker

    Letvægtsstrategi for PET-flasker

    emballage ›Mount Everest spiller en bærende birolle i undersøgelsen af en metode til at forudsige den deformation, som højdeforskelle undervejs i distributionen kan påføre PET-flasker
  • Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    emballage ›Arla skifter 300 tons plast ud med genbrugsplast i ny Arla Protein-bøtte, som også får limfrit, selvseparerende pap-omslag
  • Prisvindende emballageløsning

    Prisvindende emballageløsning

    emballage ›ITP, Industria Termoplastica Pavese har bidraget til den løsning, Graphic Packaging International har udviklet og som har vundet en WorldStar Global Packaging Award 2026
  • Første svanemærkede festival i Norden

    Første svanemærkede festival i Norden

    emballage ›Som den første festival i Norden har Roskilde Festival pnået det officielle nordiske miljømærke ved at leve op til Svanemærkets 35 obligatoriske miljø- og klimakrav til events
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    emballage ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Genbrugt plast til chokoladen

    Genbrugt plast til chokoladen

    emballage ›Marabou introducerer emballage, der indeholder 75 % ISCC PLUS-certificerede kemiske og genanvendte plasttyper, tildelt gennem det såkaldte massebalanceprincip