Top-cover sparer 920.000 kilo plastik om året

Top-cover sparer 920.000 kilo plastik om året

JYSK stopper med at rulle plastfolie om toppen på de paller, der sendes ud til butikkerne. I stedet skal der bruges genanvendelige covers, som butikkerne har mulighed for at benytte sig af ved behov

Ændringen kommer til at spare JYSK 920.000 kilo plastik om året, ligesom man fremover også kommer til at spare et tocifret millionbeløb årligt.

-Det er et skridt mod en mere bæredygtig drift. Hidtil har vi rullet plastik på toppen af alle pallerne, men i takt med at vi har optimeret, er det ikke længere en nødvendighed, fortæller Michael Olesen, Retail Operational Manager i JYSK.

Topplastikkens primære funktion har været at skærme varerne mod vind og vejr, i tilfælde hvor det ikke har været muligt at rykke dem direkte ind på butikkens lager.

Det er dog efterhånden en sjældenhed, og derfor har en arbejdsgruppe set nærmere på en bedre løsning. Det blev de genanvendelige covers.

-Vi samlede vores retailere fra mange forskellige lande for at komme på en bedre løsning, der samtidig gjorde det så nemt som muligt for de ansatte i butikkerne. Vi har hørt fra flere butikker, som ved første forsøg har givet udtryk for, at det godt nok er nemt, så det er vi selvfølgelig godt tilfreds med, fortæller Michael Olesen.

Foruden besparelsen på plastik sparer det også tid og kræfter på distributionscentrene, at de nu ikke længere skal vikle topplastfolie om pallerne.

-På den måde aflaster vi også vores kolleger på lageret, og det skaber værdi i forhold til arbejdsmiljøet, siger Michael Olesen.

-lipe

29/4 2024
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder
  • Sorteringsanlæg er opdateret

    Sorteringsanlæg er opdateret

    emballage ›Stadler styrker 25-årigt partnerskab med BZB i Amorebieta-Extano, Baskerlandet, Spanien, gennem levering af en ny generation af sorteringsanlæg