Tomme tromler i nyt flow

Tomme tromler i nyt flow

Siden marts 2025 har Freja stået for alle leverancer af tomme tromler i ét flow fra leverandøren Greif i Falkenberg til Fuchs produktionsanlæg i Västerhaninge

Smøremiddelproducenten Fuchs har udvidet sit samarbejde med transportvirksomheden Freja om at håndtere leverancer af tomme tromler fra Greifs anlæg i Falkenberg til Fuchs' produktionsanlæg i Västerhaninge.

Tidligere blev transporten håndteret af en tredjepartsløsning med mellemlager i Länna. Den ekstra håndtering, som tredjepartsløsningen medførte, øgede risikoen for kvalitetsafvigelser i form af beskadigede varer.

- For at reducere risikoen for kvalitetsafvigelser og forbedre kontrollen over forsyningskæden, så den passede bedre til vores behov, var vi nødt til at ændre flowet, siger Eric Lund, Senior Planner hos Fuchs. Vi ønskede at gå fra tredjepartsflow til direkte levering.

Fuchs' ambitioner om et mindre miljøbelastende flow handler bla. om en reduktion af CO2-udledningen. Valget af speditør faldt på Freja, da de kunne tilbyde brændstofvalget HVO100 på ruten Falkenberg - Västerhaninge.

Fælles ambitioner driver partnerskabet
Fuchs og Freja har allerede udviklet et tæt samarbejde om international transport - og deler en vision om mere bæredygtighed og cirkulær økonomi.

Nu er partnerskabet blevet udvidet til at omfatte indenrigsruter til og fra Greif. Den nye løsning reducerer ikke kun udledningen fra transport betydeligt, men gør det også muligt at returnere transportemballage til Greif, så den kan genbruges.

- Fuchs ønskede bedre kontrol over tilstrømningen, så den passede bedre til deres forsyningskæde, og det har de fået nu, siger Søren Skive, vicepræsident for Freja Sverige.

Alt er baseret på behovene i produktionsanlægget i Västerhaninge. Det handler ikke kun om renere transport, men også om smartere logistik.

Når Freja returnerer emballage til Greif, skaber det et lukket kredsløb, som forlænger materialernes levetid. En sidegevinst er også, at Fuchs ikke behøver at have et ekstra lager.

- Vi ser flere fordele ved det nye flow. Siden starten i marts 2025 har det nye flow reduceret kuldioxidudledningen og også reduceret transportskader på tromlerne,  siger Eric Lund og fortsætter:

- Vi har været i stand til at strømline rutiner, forbedre logistikken og få en mere sammenhængende forsyningskæde med øget gennemsigtighed, tidsbesparelser og et bedre arbejdsmiljø.

- At kunne udvikle sig på denne måde sammen med leverandørerne er grundlæggende for alle, der ønsker at tænke på bæredygtighed.

-hawin

11/9 2025
  • Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    Lidl rådgiver leverandører om klimahensyn

    emballage ›Storøhage Kartofler i Odsherred er en af de fødevareproducenter, som gennem et leverandørprogram får hjælp til at spare både plast, penge og CO2
  • Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    Faller Packaging overtager Paperpack i Grækenland

    emballage › Begge virksomheder er specialiseret i emballageløsninger til medicinal- og sundhedssektoren, og med overtagelsen af den græske emballagespecialist fortsætter Faller Packaging sin strategiske ekspansion i Europa
  • DS Smith roser emballageforordningen

    DS Smith roser emballageforordningen

    emballage ›EU's PPWR regler, som netop er trådt i kraft, er en grøn mulighed og et nødvendigt skifte for at nedbringe de stigende mængder af emballager, mener producenten
  • Dansk pantrekord i juli

    Dansk pantrekord i juli

    emballage ›Hedebølgen kan aflæses direkte ved pantautomaterne. Aldrig før er der pantet så mange flasker og dåser på én måned. I juli 2026 satte danskerne ny rekord ved at pante 247 mio. emballager. Det er en stigning på 10 % i forhold til juli 2025
  • Nye PFAS regler i EU skærper fødevareproducenters ansvar

    Nye PFAS regler i EU skærper fødevareproducenters ansvar

    emballage ›Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter: Dermed bliver det endnu mere vigtigt at vælge leverandører, som man har tillid til, lyder det fra emballageleverandøren Nemco
  • Grønne gaver i specialdesignet emballage

    Grønne gaver i specialdesignet emballage

    emballage ›DS Smith har udviklet en genanvendelig indpakning til organisationen Give a tree, der sælger træer som gaver i bl.a. Danmark
  • Genbrugelige fødevareemballager i større mængder

    Genbrugelige fødevareemballager i større mængder

    emballage ›Partnerorganisationen Gate 21 vil på en konference gøre tilhørerne klogere på mulighederne for at bruge genanvendelige emballager til events, takeaway og i offentlige køkkener
  • Låget er tilbage

    Låget er tilbage

    emballage ›Tidligere i år fjernede Coop plastiklåget fra sin egen creme fraiche-serie. Nu kommer det efter kundeklager kommet på igen - for en tid