Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

Returpap der forener design, cirkulær produktion og komfort bliver nok sjældent forbundet med toilet- og køkkenruller. Men nu lancerer Fritz Schur Consum sit Svanepapir, som er en iøjnefaldende produktnyhed til løsninger for netop disse produkter

Toilet- og køkkenruller forbindes sjældent med design og boligindretning, men Svanepapir ændrer dette med sin neutrale beige farve.

Det afdæmpede look passer perfekt ind i moderne hjem, hvor minimalistiske og naturlige stilarter dominerer. 

Det stilrene udtryk er ikke det eneste, der gør Svanepapir til noget særligt. Papiret er fremstillet af returpap, hvilket også appellerer til de miljøbevidste forbrugere.

Med returpap bliver fodaftrykket ca. 70 % lavere i forhold til produkter fremstillet af nye fibre.

Det skriver Fritz Schur Consum i en pressemeddelelse. 

Den kommer ind på at Svanepapir matcher både komforten og kvaliteten hos de traditionelle hvide produkterder til trods for anvendelsen af returpap

Dermed forener Svanepapirs toilet- og køkkenruller både design, cirkulær produktion og komfort.

- Vores mål har bl.a. været at vise, at design og cirkulær produktion ikke behøver at koste ekstra eller medføre et kvalitetskompromis.

- Svanepapir er beviset på, at man kan få begge dele, siger Carsten Wandorf, som er administrerende direktør i Fritz Schur Consumer Products.  

Gavner den cirkulære økonomi
Historisk har produkter fremstillet af returmaterialer ofte haft modgang på grund af kvalitetsmangler eller højere priser. Men Svanepapir er udviklet med et klart mål om at matche konkurrerende produkter på begge parametre.

- Den 1. oktober 2025 træder det udvidede producentansvar for emballage i kraft i Danmark. Med det får tusindvis af danske virksomheder ansvaret for at finansiere og organisere indsamling, sortering og genanvendelse af deres emballager.

- Produkter som Svanepapir bidrager til at styrke efterspørgslen på returmaterialer, og det er positivt for den grønne omstilling, siger Marianne Roed Jakobsen, som er administrerende direktør i kollektivordningen VANA.

VANA er stiftet Dansk Industri, Landbrug & Fødevarer, Dansk Erhverv og DagSam og oplyser og hjælper danske virksomheder med at varetage producentansvaret for emballage. 

Et produkt til fremtiden
Husholdningspapirindustrien har historisk været blandt de første til bredt at anvende returmaterialer.

Men mængden af returpapir er faldende, samtidig med at mængden af returpap stiger. Svanepapir understøtter dermed, at kategorien fortsat kan bidrage markant til genanvendelsen af returmaterialer.

- Vi har gennem mange år samarbejdet med Fritz Schur Consumer Products om at tilbyde vores kunder spændende varer.

- Vi er superglade for, at vi nu kan være først med dette nye alternativ på toilet- og køkkenruller – vi er sikre på, at rigtig mange kunder vil synes, det er et godt produkt – og vi glæder os til at se det på hylderne i vores butikker over hele landet, siger Jonas Schrøder, som er kommunikationschef i REMA 1000.

Med den rette kombination af stil, cirkularitet, kvalitet og komfort, forventer Fritz Schur Consumer Products, at Svanepapir kan vinde forbrugernes gunst.

Svanepapir er netop blevet tilgængeligt i REMA 1000-butikkerne, og prisen vil ligge på linje med eksisterende kvalitetsprodukter.

Svanepapir er således klar til at sætte et cirkulært aftryk – både i danskernes hjem og på markedet for husholdningspapir.

-hawin

29/1 2025
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K-2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage
  • Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    emballage ›Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære ''2 for 1''-tilbud: De får os nemlig ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud