Studerende får rekordmange priser ved årets ScanStar-konkurrence

Studerende får rekordmange priser ved årets ScanStar-konkurrence

En af guld, to af sølv og to af bronze. Det er den samlede medaljehøst i den fællesnordiske konkurrences særlige kategori for emballagedesign, udviklet af studerende

Af Lisbeth Petersen

Guld til skoleværktøj til udsatte miljøer

Guldmedaljen i studenterkategorien går til: Patrik Olsson, Johanna Sjöberg Svedberg og Susanne Hollstedt fra den svenske designskole Nackademin.

De har udviklet et 'SchoolTool', som et transportabelt pakkekoncept med pædagogiske værktøjer til børn i alderen 5-8 år. Konceptet er særligt velegnet til børn i underprivilegerede miljøer, herunder konfliktområder. Pakken har flere funktioner og er en vigtig del af den pædagogiske værktøjskasse.

Juryens begrundelse: Emballagen er innovativ og har funktioner, der går ud over, hvad emballagen normalt kan forventes at levere. Emballagekonceptet er meget moderne i betragtning af, at antallet af konfliktzoner er det højeste i mange årtier.

Sølv til to farveprøvekoncepter

Den ene af studenter-sølvmedaljerne tilfalder Sanna Andrée og Fanny Gustavsson fra Nackademin for deres Spläsh emballagekoncept, der er lavet som en palet med farveprøver, der er designet til at udforske en bred vifte af farvenuancer.

- Det er en smart løsning med små farveprøver, som man kan bruge til at beslutte sig for farver, før man køber en større flaske, mener juryen, som giver en ekstra sølvmedalje til:

Lèvres - find din tone
af Elvira Alm Andersson og Barbara Lübek-Kacperczyk - også fra Nackademin, Sverige.

Det er et emballagekoncept med læbeformede prøver, som gør det muligt at finde den nuance, der passer til brugerens hudfarve eller outfit. Emballagen består kun af to dele. Farveprøven vises ved hjælp af en indikator, der kan klikkes frem og tilbage, så produktet i hovedemballagen forbliver intakt.

Juryens siger: Begge sølvmedaljevindere belønnes for deres innovative måder at bruge emballagen på som en integreret del af hele produktet.

Bronze til te- og sandwichemballager
Samira Ida Konopka fra LAB University of Applied Sciences i Finland montager den ene bronzemedalje i de studerendes kategori for sin emballage til Tea House Florets White Blossom-te.

Hver teæske er fremstillet af specialtrykte kartoner, der huser de sarte teblomster på en sikker måde og sørger for, at teen når frem til forbrugerne i uberørt tilstand.

Den anden bronzemedalje går også til en studerende ved LAB University of Applied Sciences, nemlig Alina Hokkanen, der har designet Be ready.

Det er en genanvendelig og genlukkelig sandwichemballage, der løser problemet med at levne en del af sandwichen for at spise den senere, og samtidig reducerer den markant brug af plastik til denne emballagetype.

Juryens begrundelse for uddelingen af de to bronzemedaljer er, at de begge er meget gode eksempler på både tiltalende design og brugervenlige funktioner.

 

15/11 2024
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent
  • Deadline nærmer sig for Pentawards

    Deadline nærmer sig for Pentawards

    emballage ›Den 27. marts er frist for tilmelding til den internationale emballagekonkurrence, som i år fejrer 20 års jubilæum
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks
  • Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    emballage ›Aftalen markerer et fælles skridt mod at styrke KD Emballages fortsatte udvikling og samtidig understøtte Stok Groups ambition om at opbygge en af Skandinaviens førende emballageplatforme