Større kommunikationsflade til runde beholdere

Større kommunikationsflade til runde beholdere

August Faller udvider sit produktsortiment med en wrap around-bookletetiket og skaber ekstra plads til farmaceutiske informationer

I dag transporterer farmaceutiske emballager meget mere end produktoplysninger. Nutidens farmaceutiske producenter ønsker at placere omfattende kliniske undersøgelser, beskrivelser på mange sprog og vejledning i forhold til den korrekte anvendelse på emballagerne.

For at tilbyde dem flere muligheder til det, udvider August Faller  deres brede sortiment med et helt nyt produkt: den flersiders wrap around-bookletetiket til runde beholdere.

Omfattende oplysninger på emballager fra lægemiddel- og healthcareprodukter er en stor hjælp for læger, apoteker og patienter. Spektret dækker her beskrivelser på flere sprog og udførlige kliniske undersøgelser samt markedsføringskampagner, som opfordrer til køb af produkter, der sælges på det frie marked.

Især på små flasker og digler er den direkte kommunikationsflade som oftest meget begrænset. Med den nye flersiders wrap around-bookletetiket fra August Faller, kan farmaceutiske producenter mangedoble den flade, som står til rådighed. Den store fordel er her: Oplysningerne er anbragt direkte på den primære emballage eller beholderen og er således altid lige ved hånden.

Mange forskellige muligheder

Emballagespecialisten producerer denne kombination mellem etiket og indlægsseddel med et omfang på mellem 2 og 32 sider, alt afhængig af kundens ønske. En gennemsigtig folie, som beskytter etiketten og samtidig giver den et eksklusivt look, skaber etikettens udvendige finish.

Oversiden kan derudover udstyres med blindskrift. Basisetiketten består ligeledes af en PP-folie, her i hvid. Til bookletten benyttes der bestrøget papir med 90 g/m². Hvis kunden ønsker det, så kan der også printes variable data, fx en 2D DataMatrix-kode.

fleksibel og nem at åbne

I forhold til applikation og åbningsmuligheder, tilbyder farmaeksperten ligeledes attraktive løsninger til sine kunder med wrap around-bookletetiketten.

Den kan anbringes på runde beholdere, enten permanent hæftende eller aftagelig. Hvis dele af etiketten er relevante for patienters journaler, kan de udformes, så de kan tages af.

Der er ved alle en åbningsflap og en forkortet basisetiket, som sørger for, at alle generationer af brugere nemt og komfortabelt kan finde og læse oplysningerne.

Til runde beholdere af glas og plast

For at både små og store producenter inden for den farmaceutiske industri og healthcareindustrien får fordel af denne nye løsning, kan etiketten enten anbringes manuelt eller maskinelt på beholdere af glas eller plast.

Ved den maskinelle anbringelse anbringes etiketten med samlingen forrest direkte fra rullen.

-hawin

 

27/11 2018
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien