Smart Retur vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

Smart Retur vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

Emballagevirksomheden styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne

Den skandinaviske emballagevirksomhed Smart Retur, der specialiserer sig i effektiv og miljørigtig pallelogistik, har opbygget en markedslederposition i Danmark, Norge og Sverige.

Udvidelsen i Finland udgør næste led i planerne for det nordiske marked: Returlogistik med en plastlastebærer, der skal sikre et smidigt logistik-flow på tværs af grænser.

– Vi ser et enormt potentiale for forbedring i den måde, pallelogistik håndteres på tværs af grænserne i dag. Da der ikke eksisteret et fælles system for håndtering af paller i Norden, bruger producenter, distributører og leverandører forskellige palletyper, hvilket skaber unødvendig kompleksitet og ineffektivitet, siger Henrik Skøtt, administrerende direktør hos Smart Retur Danmark.

 Henrik Skøtt, administrerende direktør hos Smart Retur Danmark.

Han uddyber:

– Nu er vi nået til et punkt, hvor vi har mulighed for at gøre en reel forskel. Vi er klar til at tage næste skridt mod en fælles plastpalleløsning, der kan forene aktørerne og skabe et langt mere strømlinet, bæredygtigt og økonomisk fordelagtigt logistisk flow i hele Norden.

En gevinst for konkurrenceevnen
I Sverige og Norge er plastpallerne allerede i cirkulation hos de største aktører. Det er Svensk Retursystem (SRS) og Norske Lastbærer Pool (NLP), der har investeret i plastpallemodellen og logistiksystemet bag pallerne, hvor op mod 60 procent af pallerne i omløb er plast, fortæller Smart Retur.

Det betyder samtidig, at distributører som Coop og ICA specialdesigner højlagre specifikt til at håndtere plastpallerne, hvilket er med til at udfase træpallerne i Norge og Sverige.

– Vi ser, at de norske og svenske producenter og distributører er store fortalere for en fælles løsning. Der er derfor ingen tvivl om, at hvis vi kan etablere en nordisk standard, vil det øge konkurrenceevnen, ikke mindst for de danske producenter, der vil få langt nemmere adgang til de nordiske markeder, siger Henrik Skøtt.

Han bliver bakket op af NLP, der fastslår, at størstedelen af de træpaller, der stadig er i omløb i Norge, kommer fra udlandet. Derfor vil andelen af plastpaller automatisk stige, når systemet i resten af Norden er fuldt udviklet.

– Vi har 15 års erfaring med plastpaller, som er langt mere rentable, bæredygtige og effektive end træpaller. Nogle af de plastpaller, vi lancerede i 2010, er stadig i brug, og det viser sig, at levetiden på plast er længere end de 10 år, vi oprindeligt havde antaget, siger Kjell Ove Hansen, Logistikchef hos NLP.

 

En fælles løsning er attraktiv
Med flere af de store distributører i Norden om bord, står Smart Retur klar til at invitere leverandører til at opleve pallernes fordele: Nem rengøring og vedligeholdelse, pallernes lette håndterbarhed er at pallernes ensartethed gør dem ideelle til automatiserede højlagre.

– Vi har allerede set, at systemet fungerer i Norge og Sverige. Derfor er en central del af strategien at inspirere leverandører til at teste pallerne og integrere dem i deres logistik. Der er ingen tvivl om, at det ikke kun vil gavne logistikken, men også sikre en effektiv, rentabel og mere bæredygtig pallelogistik, siger Henrik Skøtt.

-lipe

21/5 2025
  • Organisationer giver 64 forslag til reducering af affald

    Organisationer giver 64 forslag til reducering af affald

    emballage ›Danmarks affaldsmængder er blandt de største i Europa, og det er ikke nok at sortere mener Danmarks Naturfredningsforening, Plastic Change, Rådet for Grøn Omstilling, Ingeniørforeningen IDA, CONCITO og Brancheforeningen Cirkulær. Sammen har de udgivet katalog med konkrete løsningsforslag
  • Michael Bayer Thomsen er ny formand for Plastindustrien

    Michael Bayer Thomsen er ny formand for Plastindustrien

    emballage ›Michael Bayer Thomsen, adm. direktør i Lynddahl og formand for "Klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder", er ny formand for Plastindustrien. Han afløser Søren Ulstrup, der efter 12 år på posten giver stafetten videre
  • Gin på kande og musikalsk whisky

    Gin på kande og musikalsk whisky

    emballage ›Den engelske emballageproducent Hunter Luxery har specialiseret sig i at skabe kunstneriske designs, der samtidig udvider grænserne for teknikken, til nogle af verdens mest kendte mærkevarer. Her er et par eksempler fra spiritusbranchen:
  • Villum Fonden støtter forskning i genanvendelse af plast

    Villum Fonden støtter forskning i genanvendelse af plast

    emballage ›Kemiker og professor i organisak kemi på Aarhus Universitet, Troels Skrydstrup, er en af 11 topforskere, som modtager 30 millioner kroner fra fonden. De skal bruges på et projekt om Kemisk genanvendelse af svært nedbrydelige plasttyper
  • Dansk Træemballage køber Karl Hedin Emballage

    Dansk Træemballage køber Karl Hedin Emballage

    emballage ›Ejerne af svenske Karl Hedin Emballage og Dansk Træemballage, DTE har underskrevet en aftale om, at DTE overtager 100 % af aktierne i Karl Hedin Emballage og dets datterselskaber. Overtagelsen vil finde sted den 9. maj 2025
  • Innovative etiketteringsløsninger til fødevareindustrien

    Innovative etiketteringsløsninger til fødevareindustrien

    emballage ›IFFA er en vigtig messe for fødevareforarbejdningsindustrien. I år år er der fokus på mindre miljøbelastende praksisser, på innovation og digitalisering. Messe Frankfurt afholder messen i starten af maj måned. Blandt udstillerne er danske HM Systems
  • Høje standarder i ny aftaler om genanvendelse af glas og metal

    Høje standarder i ny aftaler om genanvendelse af glas og metal

    emballage ›Danmarks største kollektiv ordning, VANA, har netop udvalgt og indgået aftaler med de sorterings- og genanvendelsesanlæg, som fremover skal behandle danskernes glas- og metalemballage. Aftalerne stiller ambitiøse krav, og forventningen er, at de kan understøtte et bredt investerings- og kvalitetsløft til hele branchen
  • Ultralyd forbedrer tørringsprocesser i emballagefremstillingen

    Ultralyd forbedrer tørringsprocesser i emballagefremstillingen

    emballage ›Teknologisk Institut har udviklet en ny teknologi, der sikrer en hurtigere, mere energieffektiv og mindre miljøbelastende tørring af emballagebeholdere. Teknologien, som er under patentering, kan bruges til både flasker, dåser, krukker og rør