Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shoppingLuigi Russo, GM for CMC Packaging Automation, Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation, Jacob Ejlskov Andersen, Sektordir. Antalis Packaging Scandinavia, og Henrik Østerby SUM Antalis DK.

Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shopping

Antalis og CMC Packaging nye strategiske partnerskab sigter efter at levere innovative, mere bæredygtige og automatiserede emballageløsninger til webshops, detailhandlere, 3PL’er og logistikvirksomheder i Skandinavien

Med partnerskabet bliver CMC Packaging Automations innovative on-demand emballageteknologi og ekspertise inden for automation samlet med Antalis’ omfattende distributionsnetværk og forståelse for kundernes behov på tværs af forskellige industrier.

Det skriver Antalis i en pressemeddelelse, hvori det videre hedder, at Antalils ved at kombinere disse kræfter nu vil kunne tilbyde integrerede emballageløsninger, der imødekommer de skiftende krav i det skandinaviske marked.

Det vil, ifølge Antalis, skabe en one-stop shop for alle emballagebehov med skræddersyede løsninger, som øger kundetilfredsheden og loyaliteten.

CMCs automatiserede emballageløsninger vil hjælpe Antalis’ kunder med at reducere arbejdsomkostninger, minimere materialespild og optimere emballage- og forsendelsesprocesser.

Partnerskabet vil ligeledes omfattende support, herunder installation, træning, vedligeholdelse og teknisk assistance, så kunderne får optimal service.

Begge virksomheder har en stærk forpligtelse til innovation og bæredygtighed.

- Dette samarbejde fremhæver vores fælles engagement i at øge kundetilfredshed og loyalitet gennem banebrydende innovationer og miljøvenlige praksisser, hvilket hjælper vores kunder med at opnå deres bæredygtighedsmål og opfylde deres ESG-kriterier, isger Luigi Russo, General Manager for CMC Packaging Automation.

Partnerskabet vil udnytte fælles teknologiske fremskridt til at skabe banebrydende emballageløsninger, der drager fordel af begge virksomheders ekspertise.

Ved at kombinere sin innovative on-demand emballageteknologi med Antalis' omfattende distributionsnetværk og dybe brancheindsigt, ønsker CMC Packaging Automation at sætte vi en ny standard for effektive og bæredygtige emballageløsninger i Skandinavien.

- Vi er utroligt stolte over dette samarbejde med Antalis. Sammen kan vi tilbyde skræddersyet rådgivning og tjenester, der imødekommer vores kunders specifikke behov på tværs af forskellige industrier, samtidig med at vi følger udviklingen i markedet, siger Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation.

Jacob Ejlskov Andersen, sektordirektør for Antalis Packaging i Skandinavien, udtaler om partnerskabet:

- Vi er begejstrede for samarbejdet og ser det som det rette skridt i udviklingen af vores forretning inden for automatisering samt vores fokus på at opfylde det voksende behov for bæredygtige emballageløsninger.

- Ved at kombinere CMCs innovative teknologi med vores dybe know-how i emballageindustrien er vi godt positionerede til at levere omfattende automatiseringsløsninger og -tjenester til at støtte vores kunders behov.

- Samtidig kan vi sikre overholdelse af kommende reguleringer som f.eks. Empty Space Ratio, og fremme bæredygtige initiativer, forklarer Jacob Ejlskov Andersen.

-hawin

 

5/8 2024
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent
  • Deadline nærmer sig for Pentawards

    Deadline nærmer sig for Pentawards

    emballage ›Den 27. marts er frist for tilmelding til den internationale emballagekonkurrence, som i år fejrer 20 års jubilæum
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks
  • Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    emballage ›Aftalen markerer et fælles skridt mod at styrke KD Emballages fortsatte udvikling og samtidig understøtte Stok Groups ambition om at opbygge en af Skandinaviens førende emballageplatforme