Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shoppingLuigi Russo, GM for CMC Packaging Automation, Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation, Jacob Ejlskov Andersen, Sektordir. Antalis Packaging Scandinavia, og Henrik Østerby SUM Antalis DK.

Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shopping

Antalis og CMC Packaging nye strategiske partnerskab sigter efter at levere innovative, mere bæredygtige og automatiserede emballageløsninger til webshops, detailhandlere, 3PL’er og logistikvirksomheder i Skandinavien

Med partnerskabet bliver CMC Packaging Automations innovative on-demand emballageteknologi og ekspertise inden for automation samlet med Antalis’ omfattende distributionsnetværk og forståelse for kundernes behov på tværs af forskellige industrier.

Det skriver Antalis i en pressemeddelelse, hvori det videre hedder, at Antalils ved at kombinere disse kræfter nu vil kunne tilbyde integrerede emballageløsninger, der imødekommer de skiftende krav i det skandinaviske marked.

Det vil, ifølge Antalis, skabe en one-stop shop for alle emballagebehov med skræddersyede løsninger, som øger kundetilfredsheden og loyaliteten.

CMCs automatiserede emballageløsninger vil hjælpe Antalis’ kunder med at reducere arbejdsomkostninger, minimere materialespild og optimere emballage- og forsendelsesprocesser.

Partnerskabet vil ligeledes omfattende support, herunder installation, træning, vedligeholdelse og teknisk assistance, så kunderne får optimal service.

Begge virksomheder har en stærk forpligtelse til innovation og bæredygtighed.

- Dette samarbejde fremhæver vores fælles engagement i at øge kundetilfredshed og loyalitet gennem banebrydende innovationer og miljøvenlige praksisser, hvilket hjælper vores kunder med at opnå deres bæredygtighedsmål og opfylde deres ESG-kriterier, isger Luigi Russo, General Manager for CMC Packaging Automation.

Partnerskabet vil udnytte fælles teknologiske fremskridt til at skabe banebrydende emballageløsninger, der drager fordel af begge virksomheders ekspertise.

Ved at kombinere sin innovative on-demand emballageteknologi med Antalis' omfattende distributionsnetværk og dybe brancheindsigt, ønsker CMC Packaging Automation at sætte vi en ny standard for effektive og bæredygtige emballageløsninger i Skandinavien.

- Vi er utroligt stolte over dette samarbejde med Antalis. Sammen kan vi tilbyde skræddersyet rådgivning og tjenester, der imødekommer vores kunders specifikke behov på tværs af forskellige industrier, samtidig med at vi følger udviklingen i markedet, siger Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation.

Jacob Ejlskov Andersen, sektordirektør for Antalis Packaging i Skandinavien, udtaler om partnerskabet:

- Vi er begejstrede for samarbejdet og ser det som det rette skridt i udviklingen af vores forretning inden for automatisering samt vores fokus på at opfylde det voksende behov for bæredygtige emballageløsninger.

- Ved at kombinere CMCs innovative teknologi med vores dybe know-how i emballageindustrien er vi godt positionerede til at levere omfattende automatiseringsløsninger og -tjenester til at støtte vores kunders behov.

- Samtidig kan vi sikre overholdelse af kommende reguleringer som f.eks. Empty Space Ratio, og fremme bæredygtige initiativer, forklarer Jacob Ejlskov Andersen.

-hawin

 

5/8 2024
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje