Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shoppingLuigi Russo, GM for CMC Packaging Automation, Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation, Jacob Ejlskov Andersen, Sektordir. Antalis Packaging Scandinavia, og Henrik Østerby SUM Antalis DK.

Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shopping

Antalis og CMC Packaging nye strategiske partnerskab sigter efter at levere innovative, mere bæredygtige og automatiserede emballageløsninger til webshops, detailhandlere, 3PL’er og logistikvirksomheder i Skandinavien

Med partnerskabet bliver CMC Packaging Automations innovative on-demand emballageteknologi og ekspertise inden for automation samlet med Antalis’ omfattende distributionsnetværk og forståelse for kundernes behov på tværs af forskellige industrier.

Det skriver Antalis i en pressemeddelelse, hvori det videre hedder, at Antalils ved at kombinere disse kræfter nu vil kunne tilbyde integrerede emballageløsninger, der imødekommer de skiftende krav i det skandinaviske marked.

Det vil, ifølge Antalis, skabe en one-stop shop for alle emballagebehov med skræddersyede løsninger, som øger kundetilfredsheden og loyaliteten.

CMCs automatiserede emballageløsninger vil hjælpe Antalis’ kunder med at reducere arbejdsomkostninger, minimere materialespild og optimere emballage- og forsendelsesprocesser.

Partnerskabet vil ligeledes omfattende support, herunder installation, træning, vedligeholdelse og teknisk assistance, så kunderne får optimal service.

Begge virksomheder har en stærk forpligtelse til innovation og bæredygtighed.

- Dette samarbejde fremhæver vores fælles engagement i at øge kundetilfredshed og loyalitet gennem banebrydende innovationer og miljøvenlige praksisser, hvilket hjælper vores kunder med at opnå deres bæredygtighedsmål og opfylde deres ESG-kriterier, isger Luigi Russo, General Manager for CMC Packaging Automation.

Partnerskabet vil udnytte fælles teknologiske fremskridt til at skabe banebrydende emballageløsninger, der drager fordel af begge virksomheders ekspertise.

Ved at kombinere sin innovative on-demand emballageteknologi med Antalis' omfattende distributionsnetværk og dybe brancheindsigt, ønsker CMC Packaging Automation at sætte vi en ny standard for effektive og bæredygtige emballageløsninger i Skandinavien.

- Vi er utroligt stolte over dette samarbejde med Antalis. Sammen kan vi tilbyde skræddersyet rådgivning og tjenester, der imødekommer vores kunders specifikke behov på tværs af forskellige industrier, samtidig med at vi følger udviklingen i markedet, siger Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation.

Jacob Ejlskov Andersen, sektordirektør for Antalis Packaging i Skandinavien, udtaler om partnerskabet:

- Vi er begejstrede for samarbejdet og ser det som det rette skridt i udviklingen af vores forretning inden for automatisering samt vores fokus på at opfylde det voksende behov for bæredygtige emballageløsninger.

- Ved at kombinere CMCs innovative teknologi med vores dybe know-how i emballageindustrien er vi godt positionerede til at levere omfattende automatiseringsløsninger og -tjenester til at støtte vores kunders behov.

- Samtidig kan vi sikre overholdelse af kommende reguleringer som f.eks. Empty Space Ratio, og fremme bæredygtige initiativer, forklarer Jacob Ejlskov Andersen.

-hawin

 

5/8 2024
  • Dansk madspild trækker gennemsnittet ned

    Dansk madspild trækker gennemsnittet ned

    emballage ›Danmark ligger fortsat i bunden af Europa, når det gælder madspild. Det viser de nye tal fra Eurostat, der netop er blevet offentliggjort. Too Good To Go kalder tallene “et alvorligt wakeup call”
  • Lettere banankasser til barsk bølgegang

    Lettere banankasser til barsk bølgegang

    emballage ›Sammen med en bananeksportør fra Ecuador har Mondi udviklet en transportkasse af 40 procent genanvendt fiber, som vejer mindre men bevarer styrken under 33 dages containertransport
  • 'Oplysende' udpakning med Burgopak

    'Oplysende' udpakning med Burgopak

    emballage ›Med enheden 'HALO' præsenterer emballageproducenten en teknologi, der under udpakning belyser indholdet. Og kunderne opfordres til kreativt genbrug
  • Bedre greb om større volumener

    Bedre greb om større volumener

    emballage ›Smurfit Westrock har lanceret sin nye PPWR-venlige, 5 liters Bag-in-Box Powergrip til bl.a. rengøringsmidler, olier, og agrokemiske produkter
  • Pantforsøg med take-away emballage i København

    Pantforsøg med take-away emballage i København

    emballage ›I samarbejde med virksomheden New Loop vil Københavns Kommune i første omgang i indre by teste genbrugsordning af takeaway-kopper til varme drikke
  • Banebrydende genbrug af medicinsk emballage

    Banebrydende genbrug af medicinsk emballage

    emballage ›Producenten Coveris og en række partnere har samarbejdet om at skabe et fuldstændig lukket kredsløb for kontaktfølsomt plastik i sundhedssektoren. Det er det første af sin art
  • Digital hjælp til kompensation for emballageafgift

    Digital hjælp til kompensation for emballageafgift

    emballage ›Kollektivordningerne Emballageretur og ERP Denmark lancerer affaldsanmodning.dk. Portalen skal gøre det nemt for virksomheder, der selv er slutbrugere i forhold til producentansvaret, at søge om økonomisk kompensation
  • Industrielt print af bølgepap skudt i gang

    Industrielt print af bølgepap skudt i gang

    emballage ›CorrPRESS iB17, er næste generations inkjet-printer fra Canon. Den er udviklet til industriel produktion af bølgepapemballage og kan printe op til 8.000 m2 i timen