Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shoppingLuigi Russo, GM for CMC Packaging Automation, Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation, Jacob Ejlskov Andersen, Sektordir. Antalis Packaging Scandinavia, og Henrik Østerby SUM Antalis DK.

Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shopping

Antalis og CMC Packaging nye strategiske partnerskab sigter efter at levere innovative, mere bæredygtige og automatiserede emballageløsninger til webshops, detailhandlere, 3PL’er og logistikvirksomheder i Skandinavien

Med partnerskabet bliver CMC Packaging Automations innovative on-demand emballageteknologi og ekspertise inden for automation samlet med Antalis’ omfattende distributionsnetværk og forståelse for kundernes behov på tværs af forskellige industrier.

Det skriver Antalis i en pressemeddelelse, hvori det videre hedder, at Antalils ved at kombinere disse kræfter nu vil kunne tilbyde integrerede emballageløsninger, der imødekommer de skiftende krav i det skandinaviske marked.

Det vil, ifølge Antalis, skabe en one-stop shop for alle emballagebehov med skræddersyede løsninger, som øger kundetilfredsheden og loyaliteten.

CMCs automatiserede emballageløsninger vil hjælpe Antalis’ kunder med at reducere arbejdsomkostninger, minimere materialespild og optimere emballage- og forsendelsesprocesser.

Partnerskabet vil ligeledes omfattende support, herunder installation, træning, vedligeholdelse og teknisk assistance, så kunderne får optimal service.

Begge virksomheder har en stærk forpligtelse til innovation og bæredygtighed.

- Dette samarbejde fremhæver vores fælles engagement i at øge kundetilfredshed og loyalitet gennem banebrydende innovationer og miljøvenlige praksisser, hvilket hjælper vores kunder med at opnå deres bæredygtighedsmål og opfylde deres ESG-kriterier, isger Luigi Russo, General Manager for CMC Packaging Automation.

Partnerskabet vil udnytte fælles teknologiske fremskridt til at skabe banebrydende emballageløsninger, der drager fordel af begge virksomheders ekspertise.

Ved at kombinere sin innovative on-demand emballageteknologi med Antalis' omfattende distributionsnetværk og dybe brancheindsigt, ønsker CMC Packaging Automation at sætte vi en ny standard for effektive og bæredygtige emballageløsninger i Skandinavien.

- Vi er utroligt stolte over dette samarbejde med Antalis. Sammen kan vi tilbyde skræddersyet rådgivning og tjenester, der imødekommer vores kunders specifikke behov på tværs af forskellige industrier, samtidig med at vi følger udviklingen i markedet, siger Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation.

Jacob Ejlskov Andersen, sektordirektør for Antalis Packaging i Skandinavien, udtaler om partnerskabet:

- Vi er begejstrede for samarbejdet og ser det som det rette skridt i udviklingen af vores forretning inden for automatisering samt vores fokus på at opfylde det voksende behov for bæredygtige emballageløsninger.

- Ved at kombinere CMCs innovative teknologi med vores dybe know-how i emballageindustrien er vi godt positionerede til at levere omfattende automatiseringsløsninger og -tjenester til at støtte vores kunders behov.

- Samtidig kan vi sikre overholdelse af kommende reguleringer som f.eks. Empty Space Ratio, og fremme bæredygtige initiativer, forklarer Jacob Ejlskov Andersen.

-hawin

 

5/8 2024
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage