Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shoppingLuigi Russo, GM for CMC Packaging Automation, Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation, Jacob Ejlskov Andersen, Sektordir. Antalis Packaging Scandinavia, og Henrik Østerby SUM Antalis DK.

Skræddersyede emballageløsninger og one-stop-shopping

Antalis og CMC Packaging nye strategiske partnerskab sigter efter at levere innovative, mere bæredygtige og automatiserede emballageløsninger til webshops, detailhandlere, 3PL’er og logistikvirksomheder i Skandinavien

Med partnerskabet bliver CMC Packaging Automations innovative on-demand emballageteknologi og ekspertise inden for automation samlet med Antalis’ omfattende distributionsnetværk og forståelse for kundernes behov på tværs af forskellige industrier.

Det skriver Antalis i en pressemeddelelse, hvori det videre hedder, at Antalils ved at kombinere disse kræfter nu vil kunne tilbyde integrerede emballageløsninger, der imødekommer de skiftende krav i det skandinaviske marked.

Det vil, ifølge Antalis, skabe en one-stop shop for alle emballagebehov med skræddersyede løsninger, som øger kundetilfredsheden og loyaliteten.

CMCs automatiserede emballageløsninger vil hjælpe Antalis’ kunder med at reducere arbejdsomkostninger, minimere materialespild og optimere emballage- og forsendelsesprocesser.

Partnerskabet vil ligeledes omfattende support, herunder installation, træning, vedligeholdelse og teknisk assistance, så kunderne får optimal service.

Begge virksomheder har en stærk forpligtelse til innovation og bæredygtighed.

- Dette samarbejde fremhæver vores fælles engagement i at øge kundetilfredshed og loyalitet gennem banebrydende innovationer og miljøvenlige praksisser, hvilket hjælper vores kunder med at opnå deres bæredygtighedsmål og opfylde deres ESG-kriterier, isger Luigi Russo, General Manager for CMC Packaging Automation.

Partnerskabet vil udnytte fælles teknologiske fremskridt til at skabe banebrydende emballageløsninger, der drager fordel af begge virksomheders ekspertise.

Ved at kombinere sin innovative on-demand emballageteknologi med Antalis' omfattende distributionsnetværk og dybe brancheindsigt, ønsker CMC Packaging Automation at sætte vi en ny standard for effektive og bæredygtige emballageløsninger i Skandinavien.

- Vi er utroligt stolte over dette samarbejde med Antalis. Sammen kan vi tilbyde skræddersyet rådgivning og tjenester, der imødekommer vores kunders specifikke behov på tværs af forskellige industrier, samtidig med at vi følger udviklingen i markedet, siger Francesco Ponti, CEO for CMC Packaging Automation.

Jacob Ejlskov Andersen, sektordirektør for Antalis Packaging i Skandinavien, udtaler om partnerskabet:

- Vi er begejstrede for samarbejdet og ser det som det rette skridt i udviklingen af vores forretning inden for automatisering samt vores fokus på at opfylde det voksende behov for bæredygtige emballageløsninger.

- Ved at kombinere CMCs innovative teknologi med vores dybe know-how i emballageindustrien er vi godt positionerede til at levere omfattende automatiseringsløsninger og -tjenester til at støtte vores kunders behov.

- Samtidig kan vi sikre overholdelse af kommende reguleringer som f.eks. Empty Space Ratio, og fremme bæredygtige initiativer, forklarer Jacob Ejlskov Andersen.

-hawin

 

5/8 2024
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed
  • Billerud iværksætter stor spareplan

    Billerud iværksætter stor spareplan

    emballage ›Den svenske papir- og emballageproducent skal - som følge af et svækket, europæisk marked - skære 800 millioner svenske kroner i årsbugetterne. Det betyder bl.a. afsked med op til 650 medarbejdere
  • Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    emballage ›KHS Group lancerer ny PET-flaske til drikkevand uden brus. Flasken kombinerer kvalitetsdesign med minimalt materialeforbrug og er udviklet til kravene i travle produktionslinjer
  • Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    emballage ›Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel
  • Drikkekartoner bliver til transportkasser

    Drikkekartoner bliver til transportkasser

    emballage ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport
  • Bornholmerne tester løsmarked

    Bornholmerne tester løsmarked

    emballage ›Kvickly i Rønne er det første supermarked, som sammen med EU-projektet RELOOPED og det bornholmske affaldsselskab BOFA tester ordning hvor kunderne kan købe pasta, havregryn og andre tørvarer i løsvægt med genbrugsemballager