Skandinavien – et marked i vækstVed arrangementet Customer Academy Nordic i København bidrog eksperter fra Faller Packaging med bæredygtige emballageløsninger.

Skandinavien – et marked i vækst

Faller Packaging deltog i Customer Academy Nordic i København med flere emballageløsninger

For Faller Packaging er Skandinavien et marked i vækst – i det forgangne år har afdelingen i Hvidovre oplevet stor vækst i omsætningen.

Derfor udnyttede producenten af sekundæremballage chancen for at præsentere sig live for den skandinaviske medicinal- og sundhedsbranche i forbindelse med Customer Academy Nordic, som fandt sted den 8.-9. juni i København.

- Arrangementet i København er en markedsplads, hvor de deltagende virksomheder udveksler erfaringer, diskuterer de nyeste trends og sammen søger innovative løsninger, udtaler Christian Holmskov, som er Managing Director hos Faller Packaging A/S Danmark, om arrangementet.

- Vores specialister har ydet et værdifuldt bidrag med vores fleksible emballagekoncepter til medicinal- og sundhedsbranchen.

På fabrikken i Danmark har producenten af sekundæremballage siden 2012 fremstillet foldeæsker og forfinet dem med særlige teknologier.

Også der – som det er tilfældet i alle Faller Packagings afdelinger – stammer papir og pap fra ansvarligt skovbrug.

Virksomheden bidrager til trend mere bæredygtige produkter ved at udvikle simplere emballage fremstillet af monomateriale samt ved konsekvent at fremstille genanvendelige foldeæsker, etiketter og indlægssedler.

For at rette særlig opmærksomhed på bæredygtighed inden for medicinalemballage i forbindelse med arrangementet i København holdt Fred Mausner Christensen fra Faller Packagings afdeling i Danmark et foredrag ved navn ”Sustainable Pharma Packaging”, som mødte stor interesse.

Customer Academy Nordic er arrangeret i et fællesskab mellem den østrigske emballageproducent Constantia Flexibles og den schweiziske virksomhed Perlen Packaging AG, som er specialist inden for foliefremstilling og -coating.

Ved arrangementet, som varer to dage, udveksler arrangørerne erfaringer med de deltagende virksomheder angående trends og udviklinger inden for medicinalemballage.

-hawin

9/6 2022
  • Start med emballagen

    Start med emballagen

    emballage ›Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer - men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Emballagen kan være første skridt
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder