Scanpack – første emballagemesse efter coronaDer var travlhed på ScanTecos stand. Den danske agenturvirksomhed havde repræsentanter fra flere af sine samarbejdspartnere med på standen.

Scanpack – første emballagemesse efter corona

I begyndelsen af oktober slog Svenska Mässan dørene op for den udsatte emballage-messe, Scanpack i Gøteborg. Selvom der var lidt færre udstillere end den seneste messe i 2018, var publikumsinteressen stor blandt de mange fagfolk, som fra hele Europa drog til Gøteborg for at se, hvad der var sket i emballagebranchen de seneste år

Af Mogens Lindström

De store bølgepapkoncerner var nærværende med store stande, ligesom den private norske Glomma papp. Bølgepap har de senere år oplevet en gevaldig vækst i emballageforbruget. 

DS Smith gruppen havde en stor stand, som var bygget op som et fodboldstadion. Hele den ene væg bestod af fotostater af begejstrede medarbejdere, og der var fodboldtemaer overalt på standen.

Også den svenske etiketbranche var repræsenteret med store stande.

De baltiske flexotrykkerier var rigt repræsenteret på messen. Efter Ukraine-krigen er hele deres store marked i Rusland lukket, og man vender nu blikket mod vest.

Der var også en del danske udstillere. Kongskilde med udstyr til skæremaskiner og andet, Dansk Klæbe-rulleindustri og ScanTeco havde stande, der blev flittigt besøgt.

Kongskilde udstillede traditionen tro på emballagemessen i Göteborg.

Også Transø Trading Co., en familieejet virksomhed, der er grundlagt i 1930, udstillede sammen med deres partner PWR pack, som er specialister på robotteknologien til fødevarebranchen, indenfor high-speedsegmentet. Netop miljø og automatisering var nogle af nøgleordene på messen.

Synaptiks G-scan System
Netop på ScanTecos stand blev nyheden, Synaptiks G-scan System, præsenteret. Laminering er en stor del af den flexible emballageproduktion. I trykningen har man i dag en række gode løsninger til overvågning af processerne, så som BST, AVT, Futech og Grafikkontrol, men i lamineringsprocessen har det knebet med den slags overvågningsudstyr.

En flexibel emballage kan bestå af tre dele, trykning, laminering og skæring. Går der noget galt i lamineringen, er det en dyr fejltagelse, da det hele skal trykkes om.

Synaptik udstillede sit G-scan System til overvågning af lamineringsprocesser på ScanTecos stand.

Spanske Synaptik har udviklet et system, G-scan, hvor man i produktionen måler manglen af lim, som bl.a. kan føre til manglende lamineringsstyrke eller marmoreringseffekt. G-scan kan også måle, om blandingen mellem lim og hærder er korrekt. En forkert blanding kan også føre til manglende lamineringsstyrke, teleskop effekt og opløsning af trykfarven.

Der var da også stor interesse for systemet på messen, hvilket betød, at Synaptiks salgsdirektør, Alex Mas, havde travlt på ScanTecos stand.

Made in Värmland
Det er i disse tider sjældent, man hører om nye flexotrykkerier, men i den svenske flexoby, Sunne, ligger bl.a. OptiPack, som er opstået på resterne af det hedengangne Mondi Pack. Ulrich Fauhler, Jørgen Nilsson og to kvinder fra Mondi Pack lavede et ’management buy out’ og etablerede OptiPack.

Det nyetablerede flexotrykkeri, svenske OptiPack, udstillede på Scanpack. 

Man investerede i en 10-farvet SOMA flexomaskine, SOMA slitters og har nu senest investeret i en Gaps posemaskine. Netop papirposer er et stort segment i Sverige.

Man har valgt sloganet Made in Värmland, da man er stolt af sit regionale tilhørssted, og det blev bl.a. markeret med chips lavet af kartofler fra Värmland og pakket i fiks emballage trykt på OptiPack.

Næste Scanpackmesse i Gøteborg bliver i oktober 2024, og med den succes, man netop har haft, vil interessen for messen i 2024 også være stor.

 

 

 

 

 

 

 

 

5/1 2023
  • Start med emballagen

    Start med emballagen

    emballage ›Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer - men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Emballagen kan være første skridt
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder