Samsung introducerer bæredygtig indpakning af en række produkter

Samsung introducerer bæredygtig indpakning af en række produkter

Samsung tager endnu et vigtigt skridt mod bæredygtighed ved at introducere genanvendelig papemballage på en del af deres mest populære TV-produkter

Samsung Electronics vil introducere en ny miljøvenlig emballage på tværs af Lifestyle TV-produktlinjen med formålet om at reducere miljøaftrykket.

Den nye ”Eco-Packaging”, lavet af genanvendeligt bølgepap, vil blive anvendt til de populære livsstils TV-produkter The Serif, The Frame og The Sero.

Samsung har anvendt et prikmatrix-design på hver side af de miljøvenlige bølgepapkasser, så de kan genbruges kreativt. Forbrugerne kan klippe kasserne ud og samle dem til andre formål såsom små sofaborde eller huse til kæledyr.

Som en del af emballagen er der en vejledning med forslag til, hvordan kunderne kan lave opbevaringskasser og hylder ud af pappet, som kan tilgås ved at scanne QR-koden på kassen.

The Serif indrettes ofte med hylder og møbler omkring fjernsynet, og nu kan ejerne af The Serif selv bygge hylder, kattehuse og magasinhylder af papkasserne til opbevaring af husholdningsartikler og elektroniske enheder herunder fjernbetjeningen.

Tidligere i år vandt Samsung CES 2020 Innovation Awards for at fremme effektiv ressourceudnyttelse med miljøemballagekonceptet.

Som en del af lanceringen af den nye miljøemballage afholder Samsung og Dezeen, et britisk livsstilsmagasin, en global designkonkurrence, der startede den 6. april, hvor de mest unikke og praktiske design bliver fundet og derefter anvendt i vejledningen til miljøemballagen.

- Forbrugerne er mere tilbøjelige til at købe produkter fra et brand, der deler de samme grundprincipper og værdier, som de selv gør. Med vores miljøemballage tror vi, at vi kan give vores kunder en ny oplevelse, der betragter miljøet som en vigtig måde at udtrykke sig på, siger Morten Bang, Account Manager & Product Specialist TV/AV Samsung Electronics.

-hawin

22/4 2020
  • FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    emballage ›Tidligere koncernkvalitetschef i Delika Food Group, Anette Frølund, er tiltrådt en stilling som fødevarekonsulent hos brancheorganisationen FødevareDanmark.
  • Millioner pantet på roskilde

    Millioner pantet på roskilde

    emballage ›For at kunne håndtere de store mængder dåser og flasker på Roskilde Festival knokler frivillige bag campingområdet på den mobile pantstation, som i år forventes håndtere over 1,5 mio. tomme dåser og flasker
  • Letvægtsstrategi for PET-flasker

    Letvægtsstrategi for PET-flasker

    emballage ›Mount Everest spiller en bærende birolle i undersøgelsen af en metode til at forudsige den deformation, som højdeforskelle undervejs i distributionen kan påføre PET-flasker
  • Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    emballage ›Arla skifter 300 tons plast ud med genbrugsplast i ny Arla Protein-bøtte, som også får limfrit, selvseparerende pap-omslag
  • Prisvindende emballageløsning

    Prisvindende emballageløsning

    emballage ›ITP, Industria Termoplastica Pavese har bidraget til den løsning, Graphic Packaging International har udviklet og som har vundet en WorldStar Global Packaging Award 2026
  • Første svanemærkede festival i Norden

    Første svanemærkede festival i Norden

    emballage ›Som den første festival i Norden har Roskilde Festival pnået det officielle nordiske miljømærke ved at leve op til Svanemærkets 35 obligatoriske miljø- og klimakrav til events
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    emballage ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Genbrugt plast til chokoladen

    Genbrugt plast til chokoladen

    emballage ›Marabou introducerer emballage, der indeholder 75 % ISCC PLUS-certificerede kemiske og genanvendte plasttyper, tildelt gennem det såkaldte massebalanceprincip