RoRo StretchPack emballerer 10 meter lange rør

RoRo StretchPack emballerer 10 meter lange rør

Dyka har investeret i en ny indpakningsløsing til sine lange rør. Den primære årsag til investeringen er at det højner beskyttelsen af produkterne, så de undgår skidt og ikke falmer p.g.a UV-stråler. Indpakningen skal sikre at både udseende og kvaliteten er i top når rørene ankommer til slutkunden

Den nye pakkeløsning vil også gøre det muligt for DYKA at brande sig med sit logo pænt trykt på indpakningsfolien. Det er ikke muligt med den orbital wrapper som DYKA anvender i dag.

Med RoRo StretchPack kan DYKA indpakke op til 10 meter lange plastikrør vandret ind i et rørformet strækfolie, der beskytter med UV-stråler.

Rørfolien bliver forseglet i begge ender for at opnå en 100% beskyttelser imod skidt, fugt og UV-stråler i forbindelse med lagring og transport.

Strækfolien giver en tætsiddende og ensartet indpakning, udover at den minimerer folieforbruget.

6-sidet indpakning i én arbejdsgang
RoRo StretchPack er 6-sidet forseglet indpakning i en rørformet strækfolie. Teknologien er baseret på det velkendte princip til lodret hættestræk indpakning af f.eks. paller.

Tentoma har videreudviklet teknologien til vandret 6-sided indpakning, så det er muligt at opnå en vandtæt indpakning i kun en arbejdsgang.

RoRo StretchPack er derfor perfekt til 100% vandtæt indpakning af lange produkter, byggematerialer og lignende store produkter.

Strækfolien minimerer folieforbruget, og ved skift til RoRo StretchPack ser man, ifølge Tentoma, typisk en reduktion i folieforbruget på mellem 25-60% sammenlignet med konventionelle indpakning.

-hawin

 

31/1 2022
  • Emballagen er en del af legen

    Emballagen er en del af legen

    emballage ›LEGO Group og Formel 1 har med designet af 'Ready til Race'-indpakningen sikret en guldmedalje ved årets Pentawards
  • Plastikaffald bliver til transportkasser

    Plastikaffald bliver til transportkasser

    emballage ›Spansk leverandør af fisk og skaldyr anvender fiskekasser, produceret af BASF-granulat, hvor de fossile råvarer er erstattet af pyrolyseolie fra forbrugerplast
  • Madspild på på skoleskemaet

    Madspild på på skoleskemaet

    emballage ›Alt for meget mad går til spilde i Danmark, og derfor står en række aktører bag Madspildsskolen, hvor familier i efterårsferien kan blive inspireret til at lave overskudsmad til lækre og smagfulde retter
  • Højeste anerkendelse til funktionsvenlig emballage

    Højeste anerkendelse til funktionsvenlig emballage

    emballage ›Producenten af skønhedsprodukter, Tilt har modtaget diamantprisen i årets Pentawards for emballager, der fra grunden er designet til mennesker med kroniske smerter, mobilitetsudfordringer eller nedsat syn
  • Lurpak, Lillebror og islandsk skyr på podiet

    Lurpak, Lillebror og islandsk skyr på podiet

    emballage ›Det blev to danske og et islandsk produkt, der løb med sejren i mejeridysten ved dette års International Food Contest (IFC) i MCH Messecenter Herning
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed