Ringen er sluttet for BASF

Ringen er sluttet for BASF

BASF tilslutter sig Ellen MacArthur Foundation tiltag i forbindelse med cirkulær økonomi

- Cirkulær økonomi er meget mere end affaldshåndtering. Den kræver væsentlige ændringer i adfærd og brugen af teknologi. En tankegang, der er baseret på cirkulær økonomi, kan ikke begrænses til en virksomheds egne aktiviteter alene. Den skal gennemsyre hele værdikæden for at favne og tilføre værdi til kunder og leverandører.

- Et smart koncept omkring cirkulær økonomi skal integreres i produktudviklingen, produktionsprocesserne samt brugs- og genbrugssystemerne helt fra start. 

Sådan siger Dirk Voeste, Vice President Sustainability Strategy hos BASF, i forbindelse med virksomhedens involvering i to af Ellen MacArthur Foundations programmer for yderligere at fremme de eksisterende løsninger, der er baseret på cirkulær økonomi.

Ellen MacArthur Foundation blev grundlagt i 2010 og samarbejder med virksomheder, regeringer og den akademiske verden for at skabe rammerne for en økonomi, der både er genoprettende og regenerativ.

 

Overgangen fra en lineær til en mere cirkulær økonomi kan medføre væsentlige ændringer i forretningsmodeller og skabe ekstra samfundsmæssig værdi og værdi på tværs af industrier.

Formålet er at udvikle et attraktivt og holdbart alternativ til nutidens lineære model, hvor man 'tager, fremstiller og smider væk'. Den kemiske industri spiller en afgørende rolle i denne overgang takket være branchens innovationskraft.

BASF er også blevet medlem af fondens tiltag 'Ny plastøkonomi', der samler nøgleinteressenter med det formål at nytænke og redesigne fremtidens plastprodukter med udgangspunkt i emballage.

Her arbejder BASF tæt sammen med de deltagende parter for at fremme overgangen til en cirkulær økonomi i forbindelse med plastprodukter, samtidig med at fordelene som f.eks. fødevarebeskyttelse opretholdes.

-hawin

26/7 2017
  • Blød plastemballage skal genanvendes

    Blød plastemballage skal genanvendes

    emballage ›I fremtiden skal den bløde plastemballage i skraldespanden bruges til at lave ny emballage af høj kvalitet, herunder til fødevarer. Det vil Nestlé, BKI, Københavns Kommune og 13 andre aktører bane vej for i projektet InFACT
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard
  • Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    emballage ›Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer
  • Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    emballage ›Tetrapak styrker fødevaresystemernes robusthed og reducerer klimaaftrykket på tværs af værdikæden med mere end en tredjedel
  • Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    emballage ›Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener
  • Rheinwein på nye flasker

    Rheinwein på nye flasker

    emballage ›Vetropack lancerer en af de letteste flasker til rheinwein i Europa og støtter samtidig et nyt system med genbrugsflasker