Pris til Brother for teknisk emballage

Pris til Brother for teknisk emballage

Brother Industries har vundet prisen for bedste teknisk emballage for sin nydesignede beskyttelsespude støbt i papirmasse ved Japan Packaging Contest 2024, som er arrangeret af Japan Packaging Institute

Japan Packaging Contest, der i år afholdes for 46. gang, har til formål at bidrage til udviklingen og udbredelsen af fremragende emballage og emballageteknologi ved at evaluere bidrag fra forskellige perspektiver og udvælge innovative løsninger.

Priserne er inddelt i tre kategorier:

  • Hovedprisen, Japan Star
  • Packaging Technology Award, som gives til løsninger, der forbedrer emballagens funktionalitet gennem fremragende
  • knowhow
    Packaging Category Award, som gives til løsninger, der bidrager væsentligt til strømlining og forbedring af emballagen.

Hver kategori omfatter omkring 10 priser.

Den "Technical Packaging Award", som Brother modtog i år, er en af priserne i kategorien Packaging Technology Award.

Prisen gives til emballageløsninger, der teknisk set udmærker sig med hensyn til beskyttelse, konservering og funktionalitet.

Brothers støbte papirmasse blev anerkendt for at opnå kompakthed og lethed, samtidig med at støddæmpningsevnen opretholdes, hvilket reducerer CO2-udledningen under produktionen og andre processer.

Baggrund og kendetegn ved den prisbelønnede løsning
Brother er engageret i at bruge ressourcer med omtanke og med fokus på miljøet samt at fremme brugen af andre genbrugsmaterialer end plast.

For at beskytte produkter som printere har Brother udviklet puder af støbt papirmasse som et alternativ til plastskummet polystyren.

Traditionel støbt papirmasse havde problemer med øget størrelse og vægt, som var nødvendigt for at opretholde støddæmpende ydeevne, hvilket førte til højere CO2-udledning under produktionen og andre processer.

Derfor ville Brother forsøge at udvikle beskyttelsespuder i en lettere type papirmasse.

Den nydesignede beskyttelsespude af papirmasse, som modtog prisen, optimerer placering og form, så den effektivt kan absorbere stød ved kun at være placeret i de fire hjørner af printerens under- og overside.

Designet forbedrer holdbarheden og reducerer samtidig størrelsen i forhold til det traditionelle design, hvilket fører til en reduktion i det anvendte papirmateriale og en reduktion på 33 % i den støbte papirmasses vægt.

Derudover gør den nye beskyttelsespude det muligt at reducere størrelsen på emballagekasser med 7 %.

Reduktionen i størrelse og vægt af beskyttelsespuden reducerer mængden af ressourcer, der er nødvendige til produktionen, og sammenlignet med det traditionelle design reduceres CO2-udledningen med 33 %.

Desuden forbedrer de mindre emballagekasser transporteffektiviteten, hvilket bidrager yderligere til CO2-reduktionen.

Og hvor det tidligere design indebar en kombination af forskellige former for støbt papirmateriale, bruger det nye design en fælles form til de nederste hjørner og en fælles form til de øverste hjørner, hvilket forbedrer produktionseffektiviteten og gør det muligt at stable den mere kompakt under opbevaring og bortskaffelse.

I udviklingen af den nye beskyttelsespude brugte Brother også proprietær teknologi til at simulere påvirkninger som f.eks. fald, hvilket reducerede antallet af nødvendige prototyper.

Det forkortede udviklingsperioden med ca. 90 % sammenlignet med at udføre tests som f.eks. faldanalyse kun med fysiske prototyper og reducerede også CO2-udledningen i forbindelse med prototypeproduktion og andre processer.

Den nydesignede støbte papirmasse har været i brug i Australien siden marts 2024 og skal efter planen rulles ud i flere regioner i fremtiden.

-hawin

 

25/9 2024
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden
  • Heidelberg fokuserer på systemintegration

    Heidelberg fokuserer på systemintegration

    emballage ›Nøglefærdig end-to-end-emballageproduktion, der rækker ud over trykproduktionen er efterspurgt. Derfor er transparente og effektive produktionsprocesser i fokus på Heidelbergs stand på Interpack
  • Nyt bud på papirwrap

    Nyt bud på papirwrap

    emballage ›På interpack i maj præsenterer Hugo Beck en kompakt maskine til papirbaseret transport- og sekundær emballage
  • EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    emballage ›Bryggeriforeningen melder sig i koret, som kritiserer EU's krav om brug genpåfyldelige flasker, idet det koster flere milliarder kroner at opfylde, fører højere priser i detailhandlen og har ringe miljømæssig effekt
  • Limproducent styrker salgsorganisationen

    Limproducent styrker salgsorganisationen

    emballage ›Dana Lims nye salgsprofil har erfaring fra både malerfaget og tømmerhandlen og kan dermed bygge bro mellem produkt, forhandler og håndværker
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Svensk snus i fiberdåser

    Svensk snus i fiberdåser

    emballage ›Over en million svenskere bruger hver dag snus fra plastikdåser. Men nu er snusproducenten Yoik gået sammen med PulPac og en start-up om at udvikle en dåse af fiberbaseret materiale
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent