Polaris og Sealing System indgår partnerskab

Polaris og Sealing System indgår partnerskab

Polaris køber aktiemajoriteten i Sealing System, der er en skandinavisk totalleverandør af automatiserede pakke- og palleteringslinjer samt intern logistik med omkring 155 medarbejdere, hovedsæde i Grindsted og tilstedeværelse i Norge og Belgien

Sealing System blev etableret i 1998 og tilbyder komplette, automatiserede end-of-line- og intralogistics-løsninger, der optimerer processer og produktion samt sikrer effektive track & trace-funktioner, dataopsamling og integration med kundernes IT-systemer.
 
Virksomheden varetager alt fra layout og projektledelse til implementering og efterfølgende service af de endelige løsninger, der er baseret på anerkendte robotleverandører og producenter af automatiserede pakkemaskiner samt egne palleteringsmaskiner.

Virksomheden har skabt en gennemsnitlig årlig vækst på 25% siden 2019 og leverede en omsætning på over 200 millioner kroner i 2022 med en driftsindtjening (EBITDA) på 20 millioner kroner i en industri i hastig vækst drevet af øget industriel automatisering og tiltagende hjemtagning af produktionsopgaver.
 
- Vi ser et stort potentiale i Sealing System, der er en veldrevet virksomhed med dygtige medarbejdere og en unik position i et attraktivt marked med gode vækstmuligheder.

- Virksomheden betjener allerede nogle af de allerstørste og mest kvalitetsbevidste selskaber i fødevaresektoren, i den bredere industri og inden for farmaceutisk industri, og vi ser frem til at samarbejde tæt med ledelse og medarbejdere om at udbrede Sealing Systems løsninger og fortsætte væksten i de kommende år, siger Allan Bach Pedersen, Partner i Polaris.
 
Markedet for Sealing Systems løsninger ventes at vokse i de kommende år med særligt høje vækstrater i Danmark og en række europæiske markeder, hvor flere virksomheder fokuserer på at etablere automatiseret produktion for at forenkle forsyningskæden, øge effektiviteten og imødegå højere lønomkostninger.

Sealing System har særlige styrkepositioner inden for fødevarebranchen og industriel produktion samt hastigt voksende aktiviteter inden for den farmaceutiske industri og bioproduktion af bæredygtige fødevarer, hvor virksomheden blandt andet har udviklet en intern logistikløsning til kommerciel insektproduktion i tæt samarbejde med ENORM Biofactory.
 
- Vi er glade for at byde Polaris velkommen og ser frem til partnerskabet, som vil give Sealing System de bedste forudsætninger for at udnytte vores mangeårige erfaring og indfri det vækstpotentiale, som vores branche byder på og vores virksomhed fortjener.

- Vi får adgang til en værktøjskasse, som gør det muligt at styrke vores processer og ledelse, fokusere forretningen og foretage de rette strategiske investeringer, siger Rolf Tange, administrerende direktør og medstifter af Sealing System.
 
I forbindelse med handlen styrker Sealing System bestyrelsen med væsentlige kompetencer inden for industriel produktion med udnævnelsen af det professionelle bestyrelsesmedlem og forhenværende administrerende direktør i blandt andet SFK Leblanc og Tetra Pak Hoyer Equipment, Ib Nykjær, som bestyrelsesformand.
 
- Polaris deler vores store ambitioner for Sealing System og vil bidrage til udviklingen af virksomheden, så vi kan blive absolut førende på vores felt ved at holde fokus på vores gode kunder og samtidig gribe de store muligheder inden for vækstområderne i blandt andet den farmaceutiske industri og fremstillingen af bæredygtige fødevarer som insekter.

- Vi glæder os til at drive den udvikling sammen med Polaris og vores fantastiske medarbejdere, siger Kjeld Østergaard Jensen, salgsdirektør og medstifter af Sealing System.
 
Ejerskiftet medfører ingen ændringer i den daglige ledelse eller organisationen, ligesom eksisterende kundeforhold ikke påvirkes. Parterne har aftalt ikke at oplyse købsprisen.

-hawin

13/4 2023
  • Omkostninger rammer skævt

    Omkostninger rammer skævt

    emballage ›Smurfit Westrock opfordrer til justeringer, så materialer som bølgepap ikke pålægges langt højere omkostninger end materialer, der er mere miljøbelastende
  • Fællesstand på HI-messen

    Fællesstand på HI-messen

    emballage ›En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration
  • Master of Wine

    Master of Wine

    emballage ›Qian Janice Wang, lektor og sektionsleder for "design og forbrugeradfærd" på Københavns Universitet er nu Danmarks første herboende Master of Wine
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    emballage ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    emballage ›Som del af et investeringsprogram på 60 millioner euro bliver maskinerne, der producerer virksomhedens flagsskibs-karton i Finland, optimeret til at forbedre kvaliteten og vejen mod fossilfri produktion
  • Fødevareplasten skal genfødes som ny fødevareplast

    Fødevareplasten skal genfødes som ny fødevareplast

    emballage ›Mens drikkeflasker kan blive til nye flasker, bliver andre typer emballageaffald brændt af eller ender i lavkvalitetsprodukter. Stort dansk-ledet samarbejde vil vise, at brugt plast fra fødevarer også kan sorteres, oprenses og genanvendes til ny fødevarekvalitet
  • Dansk stadionplatte skal konkurrere i PackNorth 2025 

    Dansk stadionplatte skal konkurrere i PackNorth 2025 

    emballage ›På opfordring fra fodboldklubben OB har Smurfit Westrock Danmark udviklet en take-awayemballage, der løser et velkendt transportproblem for enhver fodboldfan 
  • Affaldsfraktioner er prissat

    Affaldsfraktioner er prissat

    emballage ›Emballageretur kan nu offentliggøre, hvad de enkelte affaldsfraktioner kommer til at koste de flere end 2.100 medlemsvirksomheder, som hører under den kollektive ordning